reklama

Basketbalista Veselý NBA nevzdává: Za dva roky uvidíme

Basketbalista Jan Veselý by se jednou ještě rád vrátil do NBA. Basketbalista Jan Veselý by se jednou ještě rád vrátil do NBA. autor: ČTK
Basketbalista Jan Veselý prý nedostal nabídku, jakou si představoval. Proto si dal pauzu a šel na dva roky do Evropy. Pak se prý uvidí.

Lubin - Po třech letech se český basketbalista Jan Veselý rozhodl v létě opustit vysněnou NBA a vrátit se ze zámoří do Evropy. Zlákala ho především šance ve Fenerbahce Istanbul pravidelně hrát a také spolupráce s jedním z nejlepších evropských trenérů Željkem Obradovičem.

Svou kariéru v NBA však nebere jako uzavřenou a nebrání se tomu jednou se do nejlepší světové soutěže vrátit. Nejdříve však za dva roky.

"Neberu NBA jako uzavřenou kapitolu. Teď jsem tam nedostal nabídku, jakou bych chtěl, proto jsem na dva roky podepsal Fenerbahce a pak se uvidí. Neuzavřel jsem to, ale teď jsem hlavou tady ve Fenerbahce a chci do toho dát vše a nemyslet na NBA," řekl Veselý v rozhovoru pro ČTK a Českou televizi.

Po delší než roční pauze se do NBA vrátilo v historii jen kolem patnácti Evropanů. Ze současných hráčů jsou to například Ersan Ilyasova či Mickaël Gelabale. Většinou je ale návrat velmi složitý. Tím se však Veselý nechce stresovat.

Než se rok trápit, radši budu hrát v Evropě

"To jsem neřešil. Kdybych tam měl zůstat jen kvůli tomuhle a další rok se trápil, tak to je lepší hrát v Evropě. Pokud bude problém se vrátit, tak se nedá nic dělat a zůstanu tady," řekl Veselý. "Nedostal jsem tam takovou šanci, jakou jsem si představoval. To je jediný důvod, proč se vracím. Upřímně nevím, jak jsem s tím měl bojovat lépe, co dělat jinak," dodal.

V létě sice nějaké nabídky z NBA měl, ale žádná nesplňovala jeho očekávání. "Nabídku z Fenerbahce jsem nejprve odkládal a čekal, jestli se někdo ozve v Americe. Nějaké nabídky přišly, ale bylo to jen na rok. Nebyla by to jistota a byl by to velký tlak. Musel bych se hned ukázat, jinak bych šel pryč. Proto mi přišlo lepší zvolit Fenerbahce a hrát. A ne přemýšlet o tom, že musím někomu něco dokazovat, jinak nebudu mít šanci," vysvětlil.

Naopak ve Fenerbahce věděl, na čem je, protože mu nabídlo dvouletou smlouvu a navíc byl v dlouhodobém kontaktu s trenérem Obradovičem. "Poprvé mě chtěl, ještě když jsem hrával za Partizan Bělehrad. Máme i stejného agenta, takže se známe dlouho," řekl Veselý. "Věděl jsem, že mi věří a že mi dá šanci hrát, to pro mě bylo nejdůležitější. Vždycky jsem měl sen pod ním hrát, takže jsem rád, že se to splnilo," dodal.

Velkou roli hrálo i to, že Veselý se po tříletém působení v Partizanu považuje z poloviny za Srba a lépe se mu tak s trenérem komunikuje. "Je to přísný trenér, asi to není pro každého hráče, ale já jsem na to ze Srbska zvyklý a nevadí mi to. Srbská škola mi vyhovuje," řekl.

Neměl jsem problém reprezentovat

Právě kvůli průtahům kolem nového angažmá se nakonec v létě omluvil z reprezentace, přestože původně chtěl českému týmu v kvalifikaci o mistrovství Evropy pomoci. "Já nikdy neměl problém reprezentovat a i trenérovi Ginzburgovi jsem v únoru řekl, že chci hrát. Situace však nakonec byla taková, že jsem do Fenerbahce přišel v pondělí podepsat smlouvu a udělat fyzické testy, ale vše se protáhlo až do pátku, kdy už reprezentace odlétala na první zápas," vysvětloval Veselý.

Proto mu přišlo rozumnější se z reprezentace omluvit, než nerozehraný na poslední chvíli zasahovat do národního týmu. "Já tři měsíce nehrál pět na pět, proto mi nepřišlo rozumné se připojovat k týmu, který už měsíc a půl trénoval spolu. Všichni by ode mě čekali velké věci, ale já si nebyl jistý, co bych tam předváděl, kdybych se k týmu připojil v průběhu kvalifikace, když jsem trénoval jen individuálně," dodal.

Pokud mu to situace dovolí, nebrání se tomu, aby se k reprezentaci připojil příští rok pro mistrovství Evropy, jako tomu bylo v létě 2013. "Tehdy to šlo, protože jsem mohl s týmem absolvovat téměř celou přípravu. Teď ta možnost prostě nebyla kvůli protahování podpisu smlouvy s Fenerbahce. Proto mi přišlo rozumnější zvolit tuto variantu. Ale když za rok budu moct, tak určitě budu rád hrát. Ještě je to však zadlouho a nevím, jak se vyvine sezona. Ale když to půjde, přijedu," prohlásil Veselý.

reklama