Basketbalistky nestačily na hráčky USA

SportPlus, ČTK
19. 9. 2006 2:23
Sao Paulo - České basketbalistky podlehly v osmifinále MS Američankám 50:63, ale ani porážka je nemohla odsunout z konečné druhé pozice ve skupině F.

00:45, Litva - USA.

To jim přisoudila prohra Francie s Čínou a ve čtvrtfinále Češky narazí na třetí celek skupiny E, kterým je domácí Brazílie.

O pořadí ve skupině a soupeřích pro čtvrtfinále bylo rozhodnuto už před posledním zápasem osmifinálové skupiny, české reprezentantky tak mohly nastoupit do zápasu s největšími favoritkami světového šampionátu bez starosti o umístění.

Ale začátek zápasu jim nevyšel a Američanky šly brzy do osmibodového vedení.

České basketbalistky se pak ale několikrát dokázaly prosadit pod košem a stáhly náskok soupeřek až na rozdíl dvou bodů. Jenže pak se Češkám znovu přestalo dařit střelecky a do konce první čtvrtiny už nedokázaly skórovat.

Obhájkyně světového titulu ukázaly svou převahu a několika přesnými pokusy zvýšily ve třetí minutě druhé čtvrtiny už na rozdíl deseti bodů 22:12.

České hráčky podržela kapitánka Machová, jejíž rychlý brejk a spolupráce s Petrou Kulichovou přinesly snížení, které ještě podpořila úspěšnou trojkou Markéta Mokrošová. Po čtrnácti minutách zápasu tak byl stav 23:19 pro zámořské basketbalistky.

Američanky nekompromisně trestaly všechny chyby českých hráček a znovu se dostaly do desetibodového vedení 29:19. Češky se ale stále nevzdávaly, po trojce Vítečkové a dobré práci Ivy Večeřové pod košem znovu stáhly na rozdíl pěti bodů.

České basketbalistky se nevyvarovaly zbytečných ztrát, které je přibrzdily v dotahování amerického náskoku. Ale Češkám se dařilo v obraně, kde dokázaly eliminovat individuálními úniky Američanek.

Těm se příliš nedařila střelba z větší vzdálenosti, takže v poločase byl stav stále vyrovnaný, Američanky vedly o tři body, 31:28.

Ze začátku druhého poločasu se oba týmy neprosazovaly střelecky, ale Američankám stačily ve třetí minutě tři rychlé protiútoky po českých chybách a šly rázem do desetibodového vedení. Češky daly ve druhém poločase první body až téměř po pěti minutách a prohrávaly 30:40.

Českým hráčkám se nadále nedařilo střelecky a proti skvěle atleticky disponovaným hráčkám Spojených států ztrácely velké množství míčů.

Dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny se po dlouhé době prosadily české hráčky a Zuzana Klimešová snížila trojkou na 36:44.

Americká basketbalistka Tina Thompsonová (v červeném) zakončuje přes Zuzanu Klimešovou v osmifinále MS Česko - USA. | Foto: Reuters

Ve třetí čtvrtině se projevila fyzická převaha Američanek, které předvedly několik rychlých protiútoků a začaly se prosazovat i z individuálních úniků pod český koš.

České basketbalistky mohly znovu litovat velice nízké úspěšnosti střelby, která jim nedovolila držet s Američankami krok a ve třetí minutě čtvrté čtvrtiny prohrávaly už o 15 bodů - 41:56.

Čtyři minuty před koncem zvyšovala po útočném doskoku Parkerová už na 61:44. Češky daly za devět minut čtvrté části hry pouze 6 bodů, od daleko většího bodového rozdílu je uchránila také ne úplně přesná muška Američanek.

V závěru ještě korigovala trojkou Michaela Uhrová na konečný rozdíl třinácti bodů. Ve středu nastoupí české basketbalistky ve čtvrtfinále světového šampionátu v 18:00 SELČ proti domácí Brazílii.

Nejhůře druhé místo ve skupině zajistily Češkám v předchozím zápase Číňanky výhrou 66:64 nad Francií. Asiatky zaskočily první přemožitelky českého celku bojovným výkonem a nepříjemnou obranou.

Po vyrovnaném poločase se Číňankám podařilo ve třetí čtvrtině otočit výsledek, ale v poslední minutě ještě vedly Francouzky o bod. Trojka Lan Pien pak znamenala nečekané vítězství Číny, ale ani to jí nakonec při bodové rovnosti s Ruskem a Francií na postup nestačilo.

Francouzky skončily ve skupině až čtvrté a čeká je vítěz skupiny E Austrálie, která potvrdila svoji dosavadní suverenitu snadnou výhrou nad Argentinou 83:49. Ve vítězném týmu se střelecky blýskla Lauren Jacksonová, autorka 30 bodů.

Čtvrtfinálové dvojice:
ČR - Brazílie
, Austrálie - Francie, Španělsko - Rusko, USA - Litva.

Skupina F:
ČR - USA: 50:63 (10:16, 28:31, 38:49)
Nejvíce bodů:
Kulichová 10, Večeřová a Vítečková 9, Klimešová 6 - Parkerová a Thompsonová 14, Taurasiová 13, Birdová 10. Rozhodčí: Conde (Šp.), Crowley (Kan.), Yew Ho (Mal.). Fauly: 16:15. Trestné hody: 9/7 - 19/10. Trojky: 5:5. Diváci: 2000.

Čína - Francie 66:64 (18:20, 30:32, 49:43).
Li-ťie Miao 23, Siao-li Čchen 11, Nan Čchen a Lan Pien po 10 - Gomisová 14, Gillespieová 11.