Bauer na patnáctce šestý, Neumannová na desítce sedmá

ČTK, SportPlus
11. 3. 2007 13:33
Lahti  - Lukáš Bauer byl v nedělním závodě Světového poháru v běhu na lyžích šestý, Kateřina Neumannová skončila ve finském Lahti na sedmém místě.
Estonka Kristina Šmigunová se raduje z vítězství v závodě SP na 10 km klasicky v Lahti. | Foto: Reuters

Za norským vítězem Oddem-Björnem Hjelmesetem český reprezentant zaostal o necelou minutu.

Druhý skončil další Nor Eldar Rönning před Němcem Tobiasem Angererem, který už může jen teoreticky přijít o celkové prvenství ve Světovém poháru. Na startu nebyl jeho pronásledovatel Alexander Legkov, který by teď musel vyhrát zbývající čtyři závody, aby znemožnil Angererovi obhajobu.

Jeho ztráta činí 378 bodů a ve hře jich je už jen 400. "Gratulace ale budu přijímat, až to bude i matematicky jisté," uvedl Angerer. Legkov obvykle nestartuje ve sprintu, a tak už ve středu v norském Drammenu bude nejspíš jasno.

Bauer ve finském Lahti útočil ze zadních pozic, stříbrný medailista z olympiády v Turíně byl na mezičase po osmi kilometrech ještě jedenáctý, ale dva kilometry před cílem se už vyhoupl na šesté místo, které udržel až do cíle. Druhý nejlepší z Čechů Martin Koukal obsadil 21. místo, Dušan Kožíšek skončil osmapadesátý.

"Je to výborný výsledek, jsem hodně spokojený. Odlétal jsem sem s tím, že si chci pojistit červenou skupinu. Pořád se potýkám se zdravím. Ráno při rozklusání a při projetí na lyžích jsem byl hotovej a říkal klukům v buňce, že jakýkoli bod bude úspěch," řekl Bauer .

Výsledky - 15 km klasicky:
1. Hjelmeset 39:51,7, 2. Rönning (oba Nor.) -26,1, 3. Angerer (Něm.) -26,7, 4. Estil (Nor.) -30,6, 5. Mae (Est.) -52.3, 6. Bauer (ČR) -55,3, 7. Northug (Nor.) -1:05,1, 8. Jauhojarvi (Fin.) -1:07,0, 9. Gaillard -1:16,5, 10. Vittoz (oba Fr.) -1:17,5, ...21. Koukal -1:57,6, 58. Kožíšek (všichni ČR) -4:34,9.
Průběžné pořadí SP (po 16 z 20 závodů):
1. Angerer 951, 2. Legkov (Rus.) 573, 3. Rönning 547, 4. Hetland (Nor.) 521, 5. Vittoz 418, 6. Northug 412, ...30. Magál 136, 32. Bauer 132, 35. Koukal 122, 64. Šperl 48, 65. Kožíšek 47, 101. Jakš 18

Neumannová ztratila 50 vteřin

Na desetikilometrové trati klasickou technikou byla mezi ženami suverénně nejrychlejší Kristina Šmigunová, jež druhou v cíli Olgu Zavjalovovou z Ruska porazila skoro o půl minuty. Třetí skončila Němka Viola Bauerová, jež se vůbec poprvé v kariéře probojovala v individuálním závodě SP na stupně vítězů.

Po sobotním šestém místě ve sprintu ztratila Neumannová, jejíž silnější stránkou je volná technika, na vítězku 50 sekund, od medaile ji dělilo 22 vteřin. Druhá česká závodnice na startu Kamila Rajdlová obsadila 22. místo a rovněž bodovala.

Již jistá vítězka Světového poháru Virpi Kuitunenová z Finska po sobotním triumfu ve sprintu obsadila až dvanácté místo.

Výsledky - 10 km klasicky:
1. Šmigunová (Est.) 28:30,7, 2. Savjalovová (Rus.) -26,7, 3. Bauerová (Rak.) -28,9, 4. Steiraová (Nor.) -38,4, 5. Saarinenová (Fin.) -38,7, 6. Majdičová (Slovin.) -40,1, 7. Neumannová (ČR) -50,2, 8. Mischolová (Švýc.) -53,3, 9. Roponenová (Fin.) -56,0, 10. Kowalczyková (Pol.) -59,7, ...22. Rajdlová (ČR) -1:35,8.
1. Kuitunenová (Fin.) 1319 b., 2. Björgenová (Nor.) 803, 3. Neumannová 778, 4. Saarinenová 631, 5. Majdičová 625, 6. Ševčenková (Ukr.) 495, ...40. Rajdlová 86, 60. Erbenová 40, 77. Janečková (obě ČR) 16.