Nadal Berdycha do semifinále nepustil, končí i Štěpánek

Tomáš Berdych prohrál s Rafaelem Nadalem pošestnácté za sebou a mezi čtyři nejlepší tenisty Turnaje mistrů nepostoupil.
To přítelkyně světové jedničky Maria Francisca Perellová mohla rozdávat úsměvy. Nadal vyhrál a postoupil ze skupiny z prvního místa.
Rafael Nadal vstoupil do utkání mnohem lépe než český hráč.
Na servisu byl bezchybný a stejně si počínal i na returnu.
Berdych naopak brzy přišel o servis.
Aktualizováno 9. 11. 2013 0:10
Tomáš Berdych na Turnaji mistrů mezi čtyři nejlepší tenisty nepostoupil. V rozhodujícím zápase totiž nestačil na světovou jedničku Rafaela Nadala, kterému podlehl v poměru 4:6, 6:1 a 3:6.

Londýn - Tomáš Berdych na Turnaji mistrů v Londýně mezi čtyři nejlepší tenisty nepostoupil.

V rozhodujícím zápase totiž šestý hráč žebříčku ATP nestačil na světovou jedničku Rafaela Nadala, kterému podlehl v poměru 4:6, 6:1 a 3:6 (utkání jsme sledovali v online reportáži ZDE). Se Španělem tak Berdych prohrál už pošestnácté v řadě.

"Když věnujete hráči, jako je Rafa, dva gamy v utkání, tak to je moc. Dal jsem mu první hru v utkání, další ve třetím setu a víc k tomu není co říkat. Ukázal se rozdíl mezi číslem šest a jedničkou," řekl Berdych novinářům po utkání.

Český tenista musel nad Nadalem, který už postoupil do semifinále ve středu, k postupu dál vyhrát. V úvodním pátečním zápase totiž jeho přemožitel Švýcar Stanislas Wawrinka přehrál Španěla Davida Ferrera v poměru 6:7, 6:4 a 6:1, a postoupil tak do semifinále z druhého místa.

Berdych tak napodobil Radka Štěpánka, který vypadl ve skupině po boku deblového partnera Leandra Paese. Oba české tenisty čeká během příštích dvou dnů přesun do Bělehradu k finálovému zápasu Davis Cupu.

Nadal rozhodl první sadu hned v úvodu

Nadal měl před zápasem postup jistý, stejně jako post jedničky na konci sezony.

Svoji sílu proti Berdychovi ukázal hned v úvodu utkání. Český tenista vyhrál los, zvolil si servis, ale o ten po tlaku soupeře přišel, což první set rozhodlo.

Od druhého setu se obraz hry změnil. Berdych v něm neudělal nevynucenou chybu, hrál agresivní i přesné míče a Nadala dostával do úzkých.

Český hráč se snažil maximálně atakovat Nadalův bekhend, což přinášelo body. I díky tomu dvakrát prorazil soupeřovi podání a vyhrál nad Nadalem první set po dvanácti prohraných.

V rozhodující sadě pokračoval Berdych v odvážné hře, trefoval lajny a Nadal občas nevěřícně kroutil hlavou.

Třetí set rozhodla Berdychova dvojchyba

Jenomže letošní vítěz Roland Garros a US Open hru vyrovnal, chytil zpět rytmus a za pomoci českého hráče rozhodl třetí set v osmé hře.

Berdych udělal dvě ze svých čtyř dvojchyb v utkání, tu druhou při brejkbolu, přišel o servis a vzápětí i o zápas.

"Ve druhém setu hrál Tomáš skvěle a bylo velmi těžké ho zastavit. Snažil jsem se neustále bojovat naplno. A koncovka? Tyhle chvíle miluju," řekl Nadal.

"Přeju Tomášovi hodně štěstí ve finále Davis Cupu a pěknou dovolenou."

Osmadvacetiletý Berdych hrál Turnaj mistrů počtvrté za sebou a potřetí skončil skupinu s bilancí jedné výhry, dvou porážek a bez postupu.

Jeho nejlepším výsledkem na vrcholu sezonu pro osmičku nejlepších zůstává semifinále z roku 2011.

Wawrinka potvrdil životní formu

Letos Berdych na úvod prohrál ve třech setech s Wawrinkou, dokázal porazit třetího hráč světa Ferrera, ale Nadal mu postup překazil.

V životní formě hrající Wawrinka, který na úvod turnaje porazil Berdycha 2:1 na sety, ztratil s Ferrerem první sadu ve zkrácené hře.

Švýcarský debutant na vrcholu sezony zbytku utkání dominoval a udržel si naději na semifinále.

"Jasně, že budu večer hodně fandit Rafovi," uvedl Wawrinka v rozhovoru na kurtu po výhře nad Ferrerem.

"Já jsem svoji práci odvedl, udělal jsem maximum a večer se podívám, jak to dopadne. Budu rád, když Rafa vyhraje," prohlásil a přání se mu vyplnilo.

Štěpánek tentokrát v semifinále chybí

Radek Štěpánek s Leanderem Paesem si semifinále čtyřhry v Londýně oproti minulému roku nezahrají.

Po páteční odpolední porážce od španělských obhájců titulu Marka Lópeze s Marcelem Granollersem (6:4, 6:7, 8:10) je definitivně vyřadila výhra světového páru číslo 2 Alexandra Peyi a Bruna Soarese nad už předem jistými postupujícími Fernandem Verdaskem a Davidem Marrerem

"Nemáme to ve své moci a co nemám ve své moci, to neřeším. Musíme počkat, jak dopadne večerní zápas," řekl Štěpánek po prohře s Granollersem a Lópezem v době, kdy ještě naděje na semifinále žila.

Poslední zápas ve skupině sledovat neplánoval. "Nehty si u toho kousat nebudu. Buď se dostaneme, nebo ne," dodal.

Štěpánek: Byli jsme potrestáni

Čtyřiatřicetiletého Štěpánka s ještě o šest let starším Paesem mohla zachránit ve hře o postup jen výhra Marrera s Verdascem nad Peyou a Soaresem 2:0.

"Můžeme vstát z mrtvých, jak se říká, ale já nemám rád kdyby," řekl Štěpánek.

V duelu proti Granollersovi s Lópezem promarnili Paes se Štěpánkem po vyhrané první sadě pět brejkbolů ve druhém setu a neudrželi vedení 3:1 v super tiebreaku.

"Bohužel jsme šance neproměnili a byli jsme potrestáni," řekl Štěpánek.

"S jednou výhrou si postup nezasloužíme"

Vyřazení je pro Štěpánka s Paesem zklamáním. Po loňské účasti v semifinále a letošním titulu na US Open mysleli na triumf.

"Když vyhrajeme jenom jedno utkání ve skupině, tak si moc postoupit nezasloužíme," uznal Štěpánek.

Konec v Turnaji mistrů znamená, že Štěpánek může zaměřit všechny síly a pozornost na finále Davisova poháru, v kterém Češi obhajují titul a příští týden se o trofej utkají v Srbsku.

"Přímo odsud se přesunu do Bělehradu, abych moc necestoval, neletěl na jeden den domů a zase se další den nebalil," plánoval Štěpánek nedělní přesun do srbské metropole, kde se začne hrát v pátek.

Dvouhra:

Skupina A:

Nadal (1-Šp.) - Berdych (5) 6:4, 1:6, 6:3, Wawrinka (7-Švýc.) - Ferrer (3-Šp.) 6:7 (3:7), 6:4, 6:1.

Skupina B:

Granollers, M. López (4-Šp.) - Štěpánek, Paes (7-ČR/Indie) 4:6, 7:6 (7:5), 10:8, Peya, Soares (2-Rak./Braz.) - Marrero, Verdasco (5-Šp.) 6:3, 7:5.

1. Peya, Soares 3 2 1 5:3 2
2. Marrero, Verdasco 3 2 1 4:2 2
3. Granollers, López 3 1 2 3:5 1
4. Paes, Štepánek 3 1 2 3:5 1