reklama

Berdychův krok do neznáma. Tohle je špičkový superkouč?

Tomáš Berdych. Tomáš Berdych. autor: Reuters
Jmenováním nového trenéra Tomáš Berdych překvapil tenisové odborníky.

Praha - Hledal špičkového superkouče, odborníka ostříleného roky ve světovém tenisu, pokud možno někoho, kdo sám na vlastní kůži okusil, jaké to je, bojovat o nejcennější vavříny na dvorcích grandslamových turnajů. Nakonec ale překvapil všechny a vydal se diametrálně odlišnou cestou.

Tomáš Berdych udělal angažováním nového trenéra Daniela Vallverdua krok do neznáma. Myslí si to tenisoví odborníci oslovení serverem Aktuálně.cz. Vždyť venezuelský kouč je ještě o rok mladší než český tenista a jako aktivní hráč to dotáhl pouze do osmé stovky světového žebříčku.

"Je to pro mě velké překvapení, považuji to za velmi zvláštní rozuzlení. Moc toho trenéra neznám, ale snad to Tomáš Berdych všechno dobře zvážil," řekl František Pála, někdejší světová sedmnáctka.

"Myslel jsem si, že ten stávající tým spíše jen doplní. Říkám si, jestli tohle řešení není až příliš drastické," uvedl bývalý daviscupový reprezentant Karel Nováček.

Šavrda: Možná jej doporučil Ivan Lendl

Danny Vallverdu ukončil teprve v listopadu čtyřletou spolupráci s britským šampionem Andy Murraym, v jehož týmu působil společně s legendárním Ivanem Lendlem. To může mít podle trenéra Vladislava Šavrdy klíčovou souvislost.

"I mě to překvapilo, moc nevím, co k tomu říct. Je možné, že když tu práci nemohl vzít sám Ivan Lendl, tak doporučil Tomášovi tohohle trenéra," zamyslel se Šavrda. Rovněž on ale považoval za pravděpodobnější variantu s takzvaným superkoučem typu Lendla, Edberga či Beckera.

"Spekulovalo se o tom, že Tomáš nejvíce potřebuje rady někoho, kdo si prožil tenis na té absolutně špičkové úrovni. V tomhle je to opravdu s otazníkem. Ale je to také o chemii mezi těmi dvěma lidmi a Tomáš se určitě rozhodl po zralé úvaze," dodal bývalý daviscupový kapitán.

Nováka překvapil konec Krupy a Vydry

Berdychův předchůdce na postu nejlepšího českého tenisty Jiří Novák podobně jako Nováček očekával, že rodák z Valašského Meziříčí pouze doplní svůj tým o nějakého odborníka. Konec Tomáše Krupy a Davida Vydry jej zaskočil.

"Na ně nedám dopustit. Je potřeba říci, že odvedli skvělou práci. Pod nimi byl Tomáš dlouhodobě hráčem světové třídy, byla to zaběhnutá spolupráce. Nicméně jeho rozhodnutí musíme chápat a respektovat. Čas ukáže, jak se tento krok vyplatí," podotkl někdejší pátý hráč světa.

Tomáš Berdych podle Nováka zřejmě potřeboval úplně nový impuls do další práce. "Také jsem párkrát trenéra změnil, někdy člověk cítí, že nějaká změna je prostě potřeba. Třeba už tam probíhala trochu ponorková nemoc, do toho nevidíme. Takže se tomu kroku divím a nedivím," dodal Novák.

Novák: Superkouči jsou mediální bublina

Nový kouč Vallverdu může Berdychovi pomoci trochu jinak přistupovat k tenisu. "Nějaké zkušenosti na okruhu už má, třeba z něj roste vynikající trenér," zadoufal Šavrda.

"Rozhodující budou první měsíce, ta změna je složitá, něco bylo zaběhnuté, členové týmu si na sebe budou muset zvykat. Pokud to bude fungovat, může to mít velmi pozitivní další vývoj. Změna, nová motivace a inspirace, nový náboj, to jsou klíčové věci pro Tomáše," vysvětlil Nováček.

Podle Nováka by ani superkouč nebyl žádnou zárukou, že Berdych dosáhne vysněného cíle, kterým je úspěch na grandslamu.

"Kolem těch superkoučů se vytvořila taková mediální bublina. Ale my nikdy nezjistíme, jestli by to u Tomáše fungovalo. Existují vynikající trenéři, kteří nikdy nehráli tenis na špičkové úrovni, třeba Bollettieri nebo Kukal," doplnil Jiří Novák.

Fanouškům českého tenisu nezbývá než doufat, že osmadvacetiletý Venezuelan se zařadí k velkým trenérským jménům a Berdycha dotáhne až k těm nejvyšším metám.

Důvody, které Tomáš Berdych uvedl jako určující pro změnu trenérů, čtěte zde.

reklama