reklama

Biatlonisté si ze Soči přivezli únavu, Soukalová i chrapot

FOTO Polibky i ovace fanoušků, biatlonisté přijeli domů Podívejte se na momentky z příletu úspěšných českých olympioniků z olympijských her v Soči. Foto: CPA Eduard Erben
Pořádně unavení dorazili čeští biatlonisté z úspěšné výpravy z olympijských her v Soči.

Soči - Pořádně unavení dorazili čeští biatlonisté v pondělí večer z úspěšné výpravy z olympijských her v Soči. Obtěžkání pěti medailovými úspěchy dosedli speciálem na pražské letiště ve Kbelích krátce po desáté hodině a z jejich výrazů bylo znát, že přebytečnou energií zrovna nepřekypují.

"Je pravda, že nám letuška říkala, že je to v tom letadle nějaké komorní. Ale většinu z nás toho ještě hodně čeká, cestování, brzy znovu závody, takže na nějaké oslavy bude čas jindy," svěřil se na tiskové konferenci Ondřej Moravec.

Právě on vystoupil z letadla jako první a ze všech biatlonistů vypadal nejsvěžeji. Přitom jemu se jako jedinému houpaly na krku rovnou tři medaile.

"Když to mám na krku tak patnáct minut, tak jsem skutečně takhle nahnutý dopředu (ukazuje názorně), Roman Karpíšek fyzioterapeut to vidí fakt nerad," směje se biatlonista.

Biatlonistům den v Soči navíc nevadil

A to ještě Moravec jako nejúspěšnější biatlonista vyrazil jako vlajkonoš na závěrečný ceremoniál, zatímco někteří jeho kolegové byli na pokoji a odpočívali.

"Jak asi slyšíte, přivezla jsem si chrapot. Na závěrečný ceremoniál jsem tedy nešla a koukala se v televizi. Ale i tak jsem si ho užila," říká dvojnásobná stříbrná medailistka Gabriela Soukalová. I ona by jistě den navíc doma uvítala, ale musela se smířit s tím, že i když biatlonové závody skončily už v sobotu, poletí se zbytkem výpravy až v pondělí.

"Ano, přišlo mi to trochu delší, ale vzala jsem to prostě jako fakt a víc jsem o tom už nepřemýšlela," říká. Stejně to vidí i Moravec.

"Jak říká Gábina, my jsme věděli, že pojedeme domů až jako poslední, a i já bych byl radši dříve zpátky, ale prostě to nešlo. Teď mám ty tři placky tady přede mnou a musím říct, že to čekání se vyplatilo."

Manželka Soukupovi připravuje vitrínu

Kam si cenné suvenýry z olympiády pověsí, ale ještě neví. "Místo pro ně zatím nemám, ale doufám, že se nějaké najde. Na to je času dost, zatím budou u rodičů." To Jaroslav Soukup ví, jak s bronzem a stříbrem naloží. "Mám takovou vitrínku, kde už je medaile z mistrovství světa, takže snad se tam ještě vejdou, manželka slíbila, že mi to tam připraví."

"Uvidíme, kde se budou nejlépe vyjímat, ještě jsem o tom nepřemýšlela, ale jen tak do šuplíku je určitě nedám," dodala Soukalová.

Čtveřice biatlonistů tedy přivezla ze Soči celkem osm medailí. V budoucnu by ale mohly být tyto žně ještě větší. Mezinárodní biatlonová unie totiž zvažuje, že pro další zatraktivnění tohoto sportu nasadí také závod smíšených dvojic. Český tým by tak měl hned dva hodně silné páry.

"Sedmý závod na velké akci, to už by asi bylo trochu moc. Neumím si představit, jak by se to například na mistrovství světa, které trvá osm nebo devět dní, vešlo. Nebyl bych ale proti, rád bych si to vyzkoušel, závod by to byl zajímavý, museli by nám ovšem něco ubrat," posteskl si Moravec.

Smíšené závody dvojic? Zajímavé

"Měli bychom už moc závodů, to má Ondra pravdu. I mně to přijde jako zajímavý nápad, bylo by tam hned víc konkurentů z více zemí, vyrovnaní soupeři, ale uvidíme, jak to nakonec dopadne," naráží Soukup na fakt, že by zavedení nové disciplíny hned neznamenalo příliv českých medailí.

Moc odpočinku si teď biatlonisté neužijí. Hned druhý březnový víkend je čeká pokračování Světového poháru ve slovinské Pokljuce. Problém to pro ně není, spíše naopak.

"Máme nastavené v hlavě, že jsou závody pořád, že člověk má jen týden na odpočinek. Musíme se připravit, už jen tři týdny, pár závodů a máme volno," těší se Soukup.

"Myslím, že jsme na tom pořád lépe než běžci. Tebe, nemyslím, Lukáši," otočil se Moravec rychle na běžce Lukáše Bauera, který už v legraci přísně povytahoval obočí. Sprinteři na lyžích totiž mají závody už tento víkend.

Soukalová: Hurá na další závody

Nejvíce novináře překvapila Soukalová, která by se na běžeckou trať nejraději vydala hned. "Jsem ráda, že ty závody jsou takto brzo, mohly by být ještě dříve, přijde mi, že závodění je nyní pro nás jednodušší, díky tomu jak jsme namotivovaní, takže hurá do toho," zvolala.

Odměnu za veleúspěšné hry si medailisté tedy dají až po sezoně. Muži se k nim ale postaví skromně. Zatímco Moravec si dá za odměnu stavbu domu, Soukup bude relaxovat s rodinou. "Já si nejdříve odpočinu, protože to byla náročná sezona, a pak se postarám o rodinu. Nic speciálního," uvedl otec desetiměsíční dcery Adélky.

To ženská biatlonová větev už se těší někam k moři. "Chtěla bych si nadělit nějakou exotickou dovolenou s přítelem," zasnila se Veronika Vítková. "Přesně, jak říká Verča, ale hlavně ten odpočinek," dodala Soukalová.

Ochraptělá biatlonistka se nyní bude doma dva dny léčit a poté vyrazí za dalším dílem Světového poháru. Čtenářům Aktuálně.cz každopádně vzkázala, že po sezoně si na ně klidně najde čas u nějakého online rozhovoru.

reklama