Bitva bez Prahy vrcholí: Obama táhne Chicago k OH

Martin Jůzek
2. 10. 2009 15:15
V Kodani se rozhoduje o pořadateli olympiády v roce 2016
Kdo s koho?
Kdo s koho? | Foto: IOC

Kodaň - Právě v těchto hodinách celý sportovní svět pozorně sleduje dění v Kodani, kde se dnes rozhodne o pořadateli letních olympijských her v roce 2016. Favorit se hledá marně - všechna kandidátská města hodlají bojovat do poslední chvíle.

Pět metropolí je proto na nohou - kromě aspirantů Chicaga, Madridu, Rio de Janeira a Tokia žije volbou i samotná Kodaň.

Od středy tam probíhají nejrůznější akce jak pro veřejnost, tak i v zákulisí kongresu Mezinárodního olympijského výboru (IOC).

Na centrálním náměstí lidé sledují "Countdown" (odpočítávání), kde běží na obrazovce vše podstatné, co se kolem volby děje. Kromě toho se mohou lidé sami zapojit do sportů jako basketbal, fotbal atd.

Kandidátská města pak spojuje i to, že je do dánské metropole přijeli podpořit nejrůznější politici, sportovci a další celebrity.

Není to jen prezident Spojených států Barack Obama, ale také herečka Oprah Winfrey, král Juan Carlos či princ Naruhito. Dorazil i legendární fotbalista Pelé a atletický šampion Michael Johnson.

Čtěte dále: Živě z Kodaně: Obama se utká s Juanem Carlosem

O čem se rozhoduje?

Letní olympiáda patří k nejsledovanějším akcím na světě (nejen co se týče sportovních událostí). Má větší zvuk než zimní hry, do pořádající země se sjedou sportovci, politici, celebrity a fanoušci.

Většinou to znamená vybudovat nebo zrekonstruovat stadiony, zlepšit infrastrukturu a nabídnout všem hostům co nejlepší prostředí. Za to je odměnou finanční zisk (není pravidlem - viz megalomanské Atény) a reklama po celém světě či chcete-li prestiž.

Tentokráte je volba hodně zamotaná. V užším výběru figurují čtyři města, která patří ke světovým metropolím.

Madrid je hlavní město Španělska, Tokio zase Japonska. Chicago je do počtu obyvatel třetí největší město v Americe, Rio de Janeiro pak druhé v Brazílii. Každé má své výhody a nevýhody.

Tokio slibuje ekologické hry

Asi největším outsiderem je v Kodani výprava z Japonska. Tokio je rozhodně město, o němž se nejméně mluví.

Přitom program Tokia, který přiletěl podpořit i Jukio Hatojama, tamní nový premiér, je podle expertů jeden z nejlepších - hlavně co se týče ekologie a prostředí pro sportovce.

Japonci slibují, že z olympijské vesnice by to na jakékoliv sportoviště trvalo maximálně sedm minut. Jaký to rozdíl proti Pekingu, že? Srovnání s čínským pořadatelem loňských her ale nabízí plán na nový Olympijský stadion pro 100 tisíc diváků!

Zatímco Tokio nemá obecně moc "proti", Madrid má jedno velké, aniž by za to mohlo.

V roce 2012 se totiž akce pod pěti kruhy uskuteční v Londýně a bylo by překvapením, kdyby delegáti poslali olympiádu podruhé za sebou do Evropy. Vlastně potřetí, protože zimní je v roce 2014 v ruské Soči.

Přesto Španělsko doufá, že Mezinárodní olympijský výbor uslyší na jejich program, který má podporu v bývalém prezidentovi IOC Juanu Antoniovi Samaranchovi, jenž pochází z Madridu.

Kromě něj a třeba španělského krále Juana Carlose do Kodaně dokonce dorazili příznivci, kteří fandí městu přímo ve městě. Je to trochu logické, z Pyrenejského poloostrova to do Dánska nemají daleko.

Chicago sází na velkolepost

Favority hledají zahraniční média jinde - bude to buď Chicago, nebo Rio de Jainero.

Město z amerického státu Illinois získalo trumf jako hrom, když se jej rozhodl přímo v Kodani podpořit prezident Barack Obama s manželkou Michelle. A to přesto, že hlava Spojených států čelí možnému krachu, vůbec prvnímu od jeho zvolení.

V době, kdy všude možně ztrácí popularitu, by zisk olympiády možná utišil jeho příznivce. Kdyby se mu to ale nepovedlo, těžko říct, jak by Amerika reagovala.

Něco podobného už se ale stalo - před více než čtyřmi roky zkusil podpořit Paříž tehdejší prezident Chirac, leč město s Eiffelovkou neuspělo a Chirac v souboji s tehdejším britským sokem Blairem prohrál, načež začal jeho naprostý politický pád.

Ale věřte nebo ne - USA chtějí po Atlantě další letní hry. A tentokráte slibují bezpečnost doplněnou o velké stadiony.

Ovšem ani Obama a finanční jistota by zřejmě nestačily na Rio de Janeiro.

Tedy kdyby to nebylo Rio de Janeiro. Že nechápete? Brazilské město si přeje mnoho olympijských činitelů (i prezident Jacques Rogge) hlavně proto, že v Jižní Americe ještě olympiáda nebyla. Jenže problém je nasnadě - v Riu není moc bezpečno.

Ačkoliv prezident Luiz Inacio Lula da Silva na kongresu sliboval, co mohl, pořád je město karnevalů také městem stále narůstající kriminality. Navíc by mohli mít Brazilci problém s tím, aby utáhli mistrovství světa ve fotbale (2014) a poté olympiádu.

Praha? Teď i potom bez šance

Když se tak podíváte na plány i sliby jednotlivých měst, je vám jasné, proč se mezi ně Praha, jež také kandidovala, nedostala. Šetřit se v době ekonomické krize nabízí - pro olympiádu to ale neplatí.

Čtěte dále: Naděje na olympiádu v Praze v roce 2016 padla

Navíc se zdá být projekt u ledu - Český olympijský výbor by se sice takové myšlence nebránil, nicméně u politiků narazil.

A nejen u nich - v nejrůznějších průzkumech se lidé vyjadřovali proti pořádání olympiády. Což bere Mezinárodní olympijský výbor hodně vážně - od kandidátů požaduje, aby tamní obyvatelé žili pro hry.

Přesto bude mít Česká republika v Kodani své zastoupení - mezi delegáty, kteří do volby zasáhnou, je i bývalý oštěpař a nyní člen IOC Jan Železný.

Jestliže hned v prvním kole volby získá jedno město alespoň 54 hlasů (je zapotřebí více než padesát procent), bude pořádat OH. Pokud ne, proběhne druhé kolo, do něhož nepostoupí město s nejmenším počtem hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy