reklama

Bobisté nabírají sílu na olympiádu, pomáhá i roztlačování auta

Sport Invest |  02:25
Momentálně svět žije olympijskými hrami v Tokiu, ovšem už za sedm měsíců se konají zimní olympijské hry v Pekingu. Čeští bobisté Dominik Dvořák, Jan Šindelář, Dominik Suchý a Jakub Nosek pilně trénují, aby byli na vrchol své čtyřleté dřiny co nejvíce připraveni. V létě využívají především trenažér v pražské Stromovce, ale pro zpestření tréninku si také občas roztlačí automobil.

"Teď jsme v půlce přípravy, takže trénujeme v posilovně, na stadionu a na trenažéru ve Stromovce na Olympu. Do toho máme pár soustředění, na která odjíždíme většinou do Polska, protože máme polského trenéra," popisuje probíhající přípravu pilot českého bobu Dominik Dvořák.

"Tohle nesmírně bolí." Přívalové deště zdemolovaly bobovou dráhu v Königssee "Tohle nesmírně bolí." Přívalové deště zdemolovaly bobovou dráhu v Königssee Čtěte zde

Hlavním cílem je momentálně nabrání síly a rychlosti, z čehož pak bude česká čtveřice těžit v olympijské sezoně. "Je to jako každý rok bez ohledu na olympiádu. Musíme být co nejrychlejší a nejsilnější, trénink je logicky velmi náročný," přibližuje Suchý. "Potřebujeme, aby to na ledě odsýpalo. Takže jsme teď co nejvíce v posilovně a na atletickém ovále. A také trénujeme nástup do bobu na trenažéru," dodal Nosek.

Právě trenažér, který mohou od loňského roku na Olympu využívat, je pro ně velmi důležitým prvkem přípravy. Mohou tak pilovat roztlačování bobu i na suchu bez ledového koryta. V rámci silového tréninku se ale nebojí ani roztlačovat automobil Toyota RAV4. Jedenapůltunové SUV jim dobře supluje jejich půltunový bob. "Roztlačit auto nebylo tak těžké, jako na maximální rychlost roztlačit bob. Ačkoli je naše SUV třikrát těžší, díky kolům jej roztlačíme o něco lehčeji než bob na ledové dráze," míní Jakub Nosek.

Dva automobily zajistila bobovému týmu společnost Autobond Group. "Je nám ctí, že klukům touto cestou můžeme pomoct naplnit jejich sportovní sny. Jsme sportovními nadšenci, podporujeme fotbalové i hokejové kluby a bobisté jsou dalším naším krokem do světa sportu. Oslavili nás svojí skromností a nezměrnou pracovitostí, do nové sezony držíme ze všech sil palce," uvedla marketingová manažerka společnosti Petra Kruntorádová.

Za volantem automobilu je ze čtveřice nejčastěji Dominik Dvořák. "Když někam jedeme, tak to vypadá stejně jako v bobu. Brzdař Kuba Nosek leží vzadu na sedačce a Dominik řídí. Občas ho ale střídáme," popisuje dobře naladěný Jan Šindelář, který vzápětí již vážněji doplňuje: "Dominik je jako řidič v autě hodně ovlivněný tím, jak řídí bob. Tam musí být naprosto klidný a vyrovnaný a stejně na mě působí i za volantem."

To Dvořák potvrzuje. "Jako řidič auta jsem klidný. Samozřejmě když spěchám, tak člověk zapomíná na opatrnost, ale já si adrenalinu užiju dost v bobu. Kluci mi coby řidiči důvěřují, takže i v autě to často vychází na mě." Porovnání Dominika coby řidiče bobu a automobilu pak zakončuje Jakub Nosek: "V bobu občas spadneme. Není to tak často, ale občas se to stane. Takže v autě je Dominik o něco lepší řidič než v bobu."

Výsledek tvrdé dřiny z letní přípravy si budou moci bobisté otestovat na otevřeném mezinárodním mistrovství republiky v roztlačování právě na trenažéru na Olympu. A už se těší, protože jim chybí závodní adrenalin. "Letní příprava je pro nás především dlouhá, trénujeme šest až sedm měsíců, takže je to náročné hlavně pro hlavu, abychom udrželi motivaci. O to více se pak těšíme na závody. A tohle bude vrcholná akce před sezonou, kdy můžeme otestovat naše síly," řekl Dvořák.

Vše ale směřují k únoru, kdy v Pekingu proběhne olympiáda, na které se budou snažit vylepšit 21. místo z posledních her a potvrdit velmi dobré výsledky z posledních sezon, kdy patří do nejlepší desítky ve Světovém poháru. "Připravujeme se na to celé čtyři roky, děláme pro to maximum a doufáme, že na olympiádě předvedeme co nejlepší výsledky," uvedl Dvořák. "Olympiádu samozřejmě v hlavě mám každý den, protože člověk vstává s tím, že jde makat, aby udělal na olympiádě co nejlepší výsledek. Ale rozhodně z toho nemáme rozklepané nohy," dodal Nosek.

reklama