reklama

Češi favority? V Sebastianu budou útočit Kreuziger i Štybar

Roman Kreuziger. Roman Kreuziger. autor: www.letour.com
Preview před jednodenní španělskou klasikou Okolo San Sebastianu.

San Sebastian – 102. ročník Tour de France je sice za námi, cyklistická sezona však nepolevuje ve svém tempu a již dnes na elitní závodníky čeká jedna ze třinácti jednorázovek v rámci kalendáře nejvyšší kategorie World Tour – Klasika San Sebastian.

Oblíbený závod Romana Kreuzigera, který bude na startu "šéfovat" skvadře Tinkoff-Saxo. Pojede rovněž Zdeněk Štybar, který by mohl patřit k černým koňům závodu. Hlavním favoritem je obhájce Alejandro Valverde.

Těžká trať pro vrchaře i klasikáře

Jezdci si to na 220 kilometrů dlouhé a velmi kopcovité trati na severozápadě Španělska rozdají již po pětatřicáté. Už z výčtu závodníků, kteří ve více než tři dekády trvající historii závodu vystoupili na nejvyšší stupínek, zjistíme, že zde mohou uspět jak vyložení klasikáři, tak také závodníci z popředí celkových pořadí velkých etapových závodů.

Mezi vítěze se zapsali například takové legendy jako Miguel Indurain, Philippe Gilbert či Lance Armstrong. Ten ještě coby mladík v dresu Motoroly přesně před dvaceti lety.

Vítězství bude obhajovat v této sezoně opět ve velké formě závodící Alejandro Valverde, který bude také největším favoritem. Domácí jezdec Movistaru kromě loňského ročníku vyhrál i v roce 2008 a kdyby se mu povedlo obhájit, třetím triumfem by se vyrovnal dosavadnímu rekordmanovi Marinu Lejarettovi.

"Neporazitelného", jak se třetímu muži "Staré dámy" přezdívá, vyzve především krajan Joaquim Rodriguez, také výborný klasikář i vrchař, který ale v San Sebastianu zatím nevyhrál.

Nebezpečný bude i další španělský závodník Mikel Landa. Navázat na své dřívější triumfy v závodě budou jistě chtít Tony Gallopin a Philippe Gilbert. Tradičně bude na startu další kvantum závodníků "rozjetých" z Tour - Thibaut Pinot, Romain Bardet, či Warren Barguil.

Dva Češi mezi favority

A bez šance nejsou ani Češi. Na startu budou dva a oba by měli patřit k lídrům svých týmů. "V sestavě budeme mít závodníky jako jsou Urán a Štybar, kteří pojedou po Tour a mohou být důležitými protagonisty v závodě s tímto profilem. Naším cílem je udržet se do finále s co nejvíce závodníky a snažit se jít pro dobrý výsledek," řekl k vyhlídkám týmu Etixx-Quick Step sportovní ředitel Tom Steels. Připomeňme, že Štybar loni uzavřel první desítku.

A ve výše zmíněném týmu Tinkoff-Saxo bude poté, co Alberto Contador kvůli nemoci vzdal svou účast a ukončil sezonu, kapitánem Roman Kreuziger, který se na svůj oblíbený závod těší. "Uvidíme, jak na tom budu. Mám tenhle závod rád, ale bude záležet na momentální formě v danou chvíli. Může to být super i super tragédie. Fakt nevím, ale těším se," uvedl devětadvacetiletý závodník.

Rodák z Moravské Třebové má přitom na co navazovat. V roce 2009 - po deváté příčce na Tour de France - odjel v San Sebastianu s Carlosem Barredem, který byl v závěru silnější. Tehdejší druhé místo ale patří k nejlepším výsledkům Kreuzigerovy kariéry na jednorázových klasikách.

reklama