reklama

Češi potřebují zázrak. Hraje o něj Veselý s Pavláskem

Protinožci si přivezli kouzelné tenisky a zaskočili Čechy Vraťte se s námi ještě k pátečnímu večeru, který notně nahlodal sebevědomí českých tenistů v úvodním zápase 1. kola Davisova poháru. Foto: Dalibor Sosna
Čeští tenisté po úvodním dnu prohrávají v Davisově poháru s Austrálií 0:2, do důležité čtyřhry nastoupí Jiří Veselý a Adam Pavlásek.

Ostrava - Lukáš Rosol projel v podstatě vyhraný zápas s Thanasim Kokkinakisem, Jiří Veselý poté neuhrál ani set s Bernardem Tomicem. A tak je situace českého týmu v Davisově poháru kritická. Češi prohrávají po pátečním dni 0:2 a musejí spoléhat na ostravský zázrak.

První mečbol soupeře budou odvracet v ČEZ Aréně v dnešním odpoledním deblu.

Bude Navrátil riskovat?

Kdo do něj při absenci klíčových hráčů Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka nastoupí, nebylo dlouho jisté. Ještě večer si s prekérní situací nevěděl rady ani kapitán Jaroslav Navrátil. V noci naznačil novinářům pouze to, že nejspíš půjde do rizika a nasadí mladíčka Adama Pavláska

A jak slíbil, tak také dodržel. Hodinu před zápasem Češi oznámili nominaci. Do deblu nastoupí Adam Pavlásek s Jiřím Veselým, lídr týmu Lukáš Rosol bude zápas sledovat jen z tribuny.

Pokud Češi dnes prohrají, zahrají si v Davisově poháru po čtyřech letech pouze baráž. Klíčová čtyřhra začíná ve 13:30. Deník Aktuálně.cz ji bude sledovat v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

Navrátil nepostaví dva hráče, co prohráli

"Varianty pro debl v hlavě moc nemám," přiznal bezprostředně po pátečních dvou porážkách bezradně kapitán daviscupového týmu Jaroslav Navrátil, že má ohledně složení týmu trošku zmatek, a ještě ten večer svolal noční poradu týmu, kde se o deblové dvojici nejspíše rozhodlo. 

"Bohužel je stav 0:2, to jsem si nepřál. Doufal jsem alespoň ve výsledek 1:1 po prvním dnu," řekl Navrátil.

Za normálních okolností by nejspíš do zápasu nastoupili Lukáš Rosol a Jiří Veselý, jenže oba v pátek prohráli, a tak by Navrátil rád dal příležitost raději Adamu Pavláskovi, jenž nebude pátečními výsledky v hlavě nijak poznamenán.

"Ono je totiž těžké postavit vedle sebe dva singlisty, kteří oba prohráli. Kdyby alespoň jeden z nich vyhrál, máme se o co opřít. Lukáš hrál sice pěkně, ale prohrál," řekl bezradný Navrátil. 

Navrátilův plán: Nejspíš zapojí Pavláska

Češi se do podobně zlé situace dostali poprvé od roku 2011, kdy hráli o baráž naposledy. Od té doby Davis Cup dvakrát vyhráli a loni vypadli ve Francii až v semifinále, takže teď suverénně vedou žebříček zemí týmové tenisové soutěže. Austrálie je v něm až patnáctá.

"Asi se pokusím zabudovat do čtyřhry Pavláska," dumal Navrátil v pátek večer. "Ale nevím, s kým má hrát. Oba (Lukáš Rosol i Jiří Veselý) říkají, že jsou v pohodě, ale my jsme ve velice těžké situaci. I když v tenise není nikdy konec," řekl Navrátil. 

Dvacetiletý Adam Pavlásek, který je teď trumfem Čechů proti Austrálii, je ve světovém žebříčku až na 247. místě a zatím se proslavil především vztahem s tenistkou Petrou Kvitovou. 

V Davis Cupu je úplný nováček, mezi jeho největší úspěchy patří účast na Hopman cupu v týmu s Lucií Šafářovou. Naposledy však hrál pouze turnaj nižší kategorie Future v Turecku, kde vypadl v semifinále s Michalem Konečným, který je v žebříčku ATP až na 607. místě.

Australané mají odpočatého Hewitta

Australané už ve čtvrtek do čtyřhry nominovali Lleytona Hewitta (bývalou světovou jedničku) se skvěle servírujícím Samuelem Grothem - velmi silnou deblovou dvojici - a na devadesát procent nebudou obsazení dnešního zápasu na rozdíl od Čechů měnit. 

Oba tenisté budou přitom, na rozdíl od těch českých, odpočatí. Ani jeden z nich totiž nenastoupil během pátečního programu, čemuž se v průběhu dne podivoval i zraněný Radek Štěpánek. 

"Mě osobně Australané překvapili, že nasadili v prvním zápase Kokkinakise, který toho za sebou v Davis Cupu nic nemá. Tím, že je český tým oslabený o Berďu a mě, tak jsem myslel, že hned nasadí Hewitta. Ale asi ho šetří, aby rozložili síly na všechny hráče," přemýšlel Štěpánek, který se kvůli zranění týmu omluvil a teď je to hodně znát.

Jenže přemýšlet o čem měli po špatném pátku spíše Češi. Navrátilovi se moc nechtělo nasazovat do deblu Rosola s Veselým i proto, že oba prožívali mizerné období i před Davis Cupem. 

Rosol si nevěří, ale debla chce hrát

Rosol před týmovou soutěží ze šesti zápasů letošní sezony vyhrál jeden jediný, Veselý sice na začátku sezony vyhrál turnaj v Aucklandu, což ho katapultovalo v žebříčku mezi nejlepších 50 tenistů světa, ale teď už čtyřikrát za sebou vypadl z turnaje hned v prvním kole. 

"V koncovkách jsem si nevěřil," přiznal včera Rosol. Načež však tvrdil, že na debl připravený bude. "Ano, cítím se na debla. A myslím si, že bych ho měl hrát," řekl Rosol, který byl blízko prvnímu bodu. Jenže za stavu 2:0 a 5:4 ztratil podání a pak s Kokkinakisem po obrovském zkratu i celý zápas.

I proto dnes hrát nebude.

reklama