reklama

Chlapi se mě nebojí, je to dobré, říká boxerka Schmoranzová

Martina Schmoranzová na Evropských hrách v Baku 2015 Martina Schmoranzová na Evropských hrách v Baku 2015 autor: ČTK
Drobná boxerka už má na kontě několik desítek zápasů a dvě stříbrné medaile z mistrovství Evropy.

Baku - Když člověk potká na ulici Martinu Schmoranzovou, nenapadlo by ho, že se jedná o reprezentantku v boxu. Drobná a pohledná žena rozhodně nevypadá jako vyznavačka rohovnického sportu. Přesto už má na kontě několik desítek zápasů a dvě stříbrné medaile z mistrovství Evropy. Na Evropských hrách v Baku je jedinou českou boxerkou v turnaji. Za rok by se ráda představila na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

"Ale bude strašně těžké se tam dostat. Máme jen tři váhy a v každé se představí osm ženských z celého světa. Z Evropy by měly být dvě," řekla Schmoranzová novinářům před svým sobotním úvodním zápasem v Baku.

Musí zhubnout pod 60

Osmadvacetiletá boxerka bude muset navíc značně snižovat váhu. Aktuálně totiž boxuje v kategorii do 64 kg a olympijská třída je jen do šedesáti. "Už jednou jsem tak shazovala a zkolaboval mi organismus. Tak mi to zakázali. Příští rok se na to chystám pod lékařskou kontrolou," uvedla Schmoranzová, jež toužila probojovat se již do Londýna, kde měl ženský box na olympiádě premiéru.

Po loňském mistrovství světa sice rodačka z Rakovníka prohlásila, že ukončí kariéru, neboť byla naštvaná na rozhodčí, kteří ji poškodily ve čtvrtfinálovém zápase, teď v Baku už ale myslí na Rio. "Je to zážitek, malá olympiáda," pochvalovala si servis na Evropských hrách.

Zářila i v kickboxu

Schmoranzová se boxu věnuje od roku 2007, předtím se soustředila na kickbox. "Já jsem byla docela šikovná, bojová umění mi šla. Nejsem silový boxer, ale jak říká moje trenérka, takový vychcánek, co si bojuje na dálku a spíš si hraje," smála se.

Už si zvykla i na to, že když někomu řekne, že se věnuje boxu, hodně ho to překvapí. "Jaké pak dostávám otázky? Jestli se mě nebojí chlapi. A ani nebojí. Já na to ani nevypadám, je to dobrý. A pak se všichni ptají, jestli je to opravdu natvrdo, nebo jen taková pinkačka," vyprávěla s úsměvem.

Policii už se nevěnuje

Česká ženská jednička se momentálně věnuje sportu naplno, předtím ale pracovala u policie u ochranné služby. "Ta mě ale poslala na stáž pod sport na ministerstvu vnitra, takže jen trénuju a do práce nechodím," pochvalovala si Schmoranzová. V práci svoji sílu a umění použít zatím nemusela. "Ani na ulici bych to nechtěla. Jsem policajt a ještě evidovaný boxer. Asi by to bylo špatný. Nechci to zkoušet," dodala.

Momentálně se soustředí na sobotní zápas, los soutěže v Baku k ní byl ale krutý. Hned v 1. kole se utká s hlavní favoritkou a úřadující mistryní světa Anastasií Beljakovovou z Ruska. "Jako jediná v naší váze pořád vyniká a vyhrává 3:0. Jestli ten los naštve? No naštve, většinou skoro všechny porazím, jen s ní mám dvě prohry. Poprvé 0:3, podruhé 1:2, tak snad ji do třetice všeho dobrého porazím já," přála si Schmoranzová.

reklama