reklama

Český cyklistický tým dostal kvůli dopingu měsíční distanc

Ilustrační fotografie Ilustrační fotografie autor: Reuters
"Pro tým je to dost velký problém. Měli jsme naplánovaný nějaký závodní kalendář, který se samozřejmě pečlivě skládá dohromady," řekl ČTK Miloš Židík, zástupce české stáje Elkov-Author.

Aigle - Mezinárodní cyklistická unie (UCI) suspendovala na 30 dnů elitní český tým Elkov-Author za doping jeho dvou bývalých členů. Cyklisté kontinentální stáje z Hradce Králové se nesmějí zúčastnit mezinárodních závodů od 4. května do 3. června.

Otec Scarponiho zná muže, který mu zabil syna. Myslím i na něj, smutnil na pohřbu Otec Scarponiho zná muže, který mu zabil syna. Myslím i na něj, smutnil na pohřbu Čtěte zde

"Pro tým je to dost velký problém. Měli jsme naplánovaný nějaký závodní kalendář, který se samozřejmě pečlivě skládá dohromady. Teď už jsme v Polsku, kde jsme před chvílí obhájili vítězství na Memoriálu Andrzeje Trochanowského, což je závod kategorie UCI 1.2. Jsme tedy dobře rozjetí a ve výborné formě," řekl ČTK zástupce stáje Miloš Židík.

Elkov-Author pyká za doping mladých jezdců Michala Brázdy a Jana Kováře, kteří měli loni v listopadu při mimosoutěžním odběru pozitivní dopingový test na anabolický steroid stanozolol a další zakázanou látku clenbuterol. Oba následně dostali zákaz startů na čtyři roky.

UCI zahájila v dubnu s dlouhodobě nejlepší českou stájí disciplinární řízení, jež následuje automaticky poté, co se v jednom týmu objeví během 12 měsíců minimálně dva dopingové případy. Elkovu hrozila suspendace od 15 do 45 dnů, UCI dnes vynesla trest v polovině tohoto rozmezí.

"Pro nás je to hodně nečekané. V porovnání s dalšími případy myslím, že jsme nebyli ti nejhorší, přesto máme závodní stopku na celý měsíc. Budeme to muset od UCI stoprocentně přijmout. Zvažujeme, jak budeme postupovat dál. A řešíme právní kroky, které učiníme proti těm, kteří se o poškození dobrého jména týmu přičinili," uvedl Židík.

Český tým se měl v květnu a začátkem června zúčastnit několika závodů v Polsku. "Zítra máme jet Memoriál Romana Sieminského. Zákaz je od čtvrtka, kdy máme v Polsku začínat další závod, pro nás velmi významný, kde sbíráme body a pódiová umístění. A tým to měl rozjeté tak, aby tam znovu uspěl," řekl Židík. "Kromě dobrého jména to samozřejmě škodí našemu programu závodů, ale jde i o to, že jsme sami organizátory závodů, takže víme, jak je to nepříjemné, když máte vše zajištěné a někdo pak odřekne účast na poslední chvíli," dodal.

reklama