reklama

Drsné následky děsivého pádu na Tour. Porte má zlomenou klíční kost a dokonce i pánev

Richie Porte po pádu komunikoval s lékaři. Richie Porte po pádu komunikoval s lékaři. autor: ČTK
Jeden z favoritů Tour de France Richie Porte si z 9. etapy odnesl zlomenou klíční kost a pánev. Australan spadl během sjezdu.

Chambéry - Australský cyklista Richie Porte si při pádu v dnešní královské 9. etapě Tour de France zlomil klíční kost a pánev. Jeden z favoritů na celkové vítězství na operaci nemusí, a pokud nenastanou komplikace, mohl by být začátkem srpna zpět na kole.

Děsivé pády, finiš o centimetry. Taková byla královská etapa Tour Děsivé pády, finiš o centimetry. Taková byla královská etapa Tour Prohlédněte zde

Dvaatřicetiletý Porte upadl ve sjezdu z posledního dnešního stoupání na Mont du Chat. Ve vysoké rychlosti podklouzl a narazil do skály na pravé straně silnice, přičemž s sebou vzal na zem ještě Ira Daniela Martina.

Lídr týmu BMC byl nejprve ošetřován na místě nehody a poté transportován do nemocnice v cílovém městě Chambéry, kde lékaři odhalili rozsah jeho zranění.

"Richie byl od začátku stabilizovaný, reagoval a vzpomínal si na všechno, co se dělo před pádem i po něm," uvedl na týmovém webu hlavní lékař BMC Max Testa.

Rentgenové vyšetření Porteho ukázalo zlomeninu pravé klíční kosti a pravé kloubní jamky kyčelního kloubu. K tomu bývalý pomocník Christophera Froomea z týmu Sky utrpěl odřeniny na celé pravé straně těla. "V této fázi zranění nevyžadují operaci. Zítra ráno se Richie podrobí dalšímu vyšetření, a pokud bude jeho stav dostatečně stabilizovaný, bude převezen domů," řekl Testa.

Letošní vítěz závodů Tour Down Under a Kolem Romandie bude bez kola minimálně čtyři týdny. "Za normálních okolností zlomeniny klíční kosti a pánve potřebují šestitýdenní léčbu. Jestliže všechno půjde podle plánu, mohl by se Richie začátkem srpna vrátit na kolo a začít nabírat fyzičku. Jeho další program bychom poté stanovili po konzultaci s vedením týmu," dodal lékař stáje BMC Testa.

Vedle Portea, jenž byl po sobotě v průběžném pořadí Tour pátý, musel dnes odstoupit i druhý muž celkově Geraint Thomas. Také Brit upadl ve sjezdu a zlomil si klíční kost. Nehody vyřadily například i Nizozemce Roberta Gesinka a Itala Manuela Moriho.

Froome si dojel počtvrté pro titul. Podívejte se na výsledky letošní Tour de France Froome si dojel počtvrté pro titul. Podívejte se na výsledky letošní Tour de France Prohlédněte zde
reklama