reklama

Kulhavý patří k favoritům olympiády, na silnici by měl, říká reprezentační trenér

Jaroslav Kulhavý a Ondřej Cink. Jaroslav Kulhavý a Ondřej Cink. autor: Dalibor Sosna
Reprezentační kouč a osobní trenér Jaroslava Kulhavého v rozhovoru pro Aktuálně.cz mimo jiné uvedl, že čeští bikeři na olympijských hrách v Riu mohou jet o medaile.

Nové Město na Moravě - Světový šampionát bikerů je minulostí. V českém dresu se představilo 38 závodníků, tato výprava pak vybojovala dvě stříbrné medaile. O hodnocení šampionátu jsme požádali osobu nejpovolanější – trenéra reprezentace Viktora Zapletala, který je zároveň i osobním trenérem Jaroslava Kulhavého.

Dozvíte se tak nejen, jak je spokojený s výsledky českých závodníků, ale také, jaké ambice bude mít česká výprava na olympiádě a jak vidí možnost, že by Kulhavý okusil silniční cyklistiku.

Máte za sebou pět dní závodů. Jak jste si to jako reprezentační trenér užil? Dá se to vůbec užít?

Skvělí fanoušci i Kulhavý s Cinkem. Tak Vysočina oslavila krásu závodů horských kol Skvělí fanoušci i Kulhavý s Cinkem. Tak Vysočina oslavila krásu závodů horských kol Prohlédněte zde

Ne ne, já už tak tak chodím. Od druhého dne se člověk soustředí, aby hlavně neudělal chybu. Abychom na nic nezapomněli a všechno klaplo. Ale samozřejmě zpětně, ty závody prožívám. Je třeba se každému tomu závodníkovi nějak věnovat, aby po závodě proběhlo hodnocení a podobně.

Jaké to vůbec je kočírovat těch 38 závodníků a realizační tým?

My tady máme velmi sehranou skupinu opravdu profesionálního charakteru. Jezdíme spolu dlouho, známe se, v týmu je vynikající atmosféra, takže to funguje výborně.

Když se podíváme na ty výsledky z MS, a role reprezentačního trenéra je nejvýraznější asi u těch mládežnických kategorií, tak jakou budoucnost má česká horská cyklistika?

Tam je několik výrazných talentů, kteří mají šanci se v mezinárodním měřítku prosadit. Nemáme jich tolik jako Švýcarsko nebo Francie, u nás je to o jedincích. Ale ti mají ty parametry se prosadit. Pracujeme s nimi na tom, ale samozřejmě pracujeme i s těmi ostatními. A pracujeme na tom hodně.

Nejen biatlon dokáže pobláznit Nové Město. Bikerský šampionát ukončil souboj titánů Nejen biatlon dokáže pobláznit Nové Město. Bikerský šampionát ukončil souboj titánů Čtěte zde

Třeba Ondřej Cink, když byl stejně starý jako Matěj Průdek, jezdil ve světovém poháru kolem čtyřicátého místa a za dva nebo tři roky z něj byl mistr světa. My jsme o tom talentu ale věděli, jen šlo o to to vybrousit.

Na druhou stranu je tady Jan Vastl, který jako prvoročák před dvěma lety vlétl do kategorie U23 a bojoval o první desítku. Tam se čekal asi spíše vzestup, ale výsledkově to jde spíše dolů. Tam asi budeme muset trochu zapracovat. Ten talent je nepopiratelný a ty schopnosti. Asi bude potřeba zhodnotit celý ten přípravný rok, protože ty jeho výkony neodpovídají tomu, čeho je schopný. A v tuto chvíli tam samozřejmě hraje roli i psychika, on to prožívá a řeší… Uvidíme příští týden v Lenzerheide, pak si asi sedneme a dáme ho do kupy.

Když se přesuneme k elitním závodům. Jsme teď ve zlatém věku horské cyklistiky? Mohli jsme v mužích vidět souboj tří patrně nejlepších bikerů historie, v ženách zase o vítězství může bojovat snad dvacet docela vyrovnaných závodnic.

Řekl bych, že ta horská cyklistika je teď na vrcholu. Vznikají aktuální legendy toho sportu. Jarda vyhrál všechno, co mohl, Julien je dvojnásobný olympijský vítěz, pětinásobný mistr světa. Nino, nevím kolikrát vyhrál MS…

Tohle bylo páté zlato.

No, pětkrát… U Jardy je to zajímavé tím, že není specializovaný jen na cross-country, umí zajet i maraton, několikrát ukázal, že i cyklokros. Je prostě všestranný. Nino s Julienem jsou specialisté na cross-country, ale je to opravdu zajímavá věc.

Nadšený Kulhavý: Takovou atmosféru už nezažiju a nepřebije to ani olympiáda Nadšený Kulhavý: Takovou atmosféru už nezažiju a nepřebije to ani olympiáda Čtěte zde

Jaroslav naznačil, že řeší budoucnost a rád by trošku zabrousil do silniční cyklistiky. Jak se na to jako jeho osobní trenér díváte?

My už jsme to řešili několikrát. Ty jeho schopnosti jsou nepopiratelné. On by potřeboval zhruba rok, aby se dostal na úroveň, že by mohl opravdu jezdit závody Grand Tours. Je to v podstatě podobný příběh jako Zdeněk Štybar. Bude záležet na Jardovi, jakou se bude chtít vydat cestou. Nicméně jeho ta silnice láká. Rád by některé závody objel, tak uvidíme.

Za víc než měsíc nás čekají závody v Riu, tak jak po tomto MS hodnotíte české ambice?

Když jsem viděl ty závody… Já jsem už několikrát říkal, že v Riu bychom mohli být úspěšní i velmi. Katka je schopná jet o pódium a o pódium můžeme jet i v případě dvou mužů. To samozřejmě českému týmu dává jisté ambice. Ale je to všechno relativní. Když jsme jeli do Londýna, nikdo nevěřil, že by tam Jára mohl vyhrát. Jen my nejbližší jsme tenkrát věděli, jak na tom je. Teď je ta situace jiná. Zvláště po tomhle závodě se Jára znovu dostává na pozici jednoho z favoritů. Myslím si, že jak Nino tak Julien to s ním nebudou mít vůbec jednoduché.

reklama