reklama

Od Sagana to byla "prasárna", řekl Tesař. Když ale viděl zpomalené video, přiznal: Je to tvrdý trest

Peter Sagan Peter Sagan autor: ČTK
V úterý večer se při dojezdu čtvrté etapy Tour de France dostali do kolize Peter Sagan a Mark Cavendish. Podle jury za ni mohl jednoznačně Slovák, který svého soupeře poslal do bariéry úmyslně vytrčeným loktem a byl z Tour vyloučen. Že šlo u úmysl si původně myslel í i trojnásobný mistr republiky Lubor Tesař, po shlédnutí zpomalených záběrů má ale spíše za to, že se Sagan bránil vlastnímu pádu. Trest považuje za příliš přísný. "Z obecného pohledu si tu diskvalifikaci zasloužil, ale z nedávné historie víme, že za podobné kolize se vylučuje jen zřídka. Proto trest pro Sagana považuji za exemplární," tvrdí Tesař.

Praha - Ostrý souboj mezi Peterem Saganem a Markem Cavendishem, který pro britského cyklistu skončil tvrdým pádem a pro slovenského šampiona diskvalifikací z Tour de France, se okamžitě po dojezdu do cíle čtvrté etapy stal hlavním tématem prvního týdne nejslavnější Grand Tour. 

Sagana, který v souboji poslal vytrčeným loktem Cavendishe do bariéry u trati, se přitom zastal třeba někdejší trojnásobný šampion Tour Greg Le Mond (zde), a dokonce i André Greipel (zde), který přitom po dojezdu okamžitě žádal jeho vyloučení. 

"Byla to velká prasárna, ten loket byl evidentní" prohlásil bez servítek pro Aktuálně.cz  trojnásobný mistr republiky Lubor Tesař ještě v úterý večer po shlédnutí prvních záznamů, které byly na internetu k dispozici.

"On sice možná nevěděl, kdo za ním jede, ale rozhodně ho nechtěl před sebe pustit a musel vědět, že může poslat k zemi dalších iks lidí. Z mého pohledu to bylo nebezpečné a daleko za hranicí normálního souboje."

Ve středu dopoledne už vzal Tesař část svých výroků zpět. "Objevily se rozfázované fotky a zpomalené záběry. Původně to vypadalo, že dostal loket a na základě něj padal. Ze zpomaleného záběru je ale vidět, že ke kontaktu došlo ještě před tím, Cavendish do něj najel a padal už ve chvíli, kdy Sagan vystrčil loket. Možná se bránil vlastnímu pádu," přemýšlí nejistě Tesař.

Vyloučili jste Sagana z Tour, protože je Slovák. Tvrdý verdikt ostře kritizují i slovenští politici Vyloučili jste Sagana z Tour, protože je Slovák. Tvrdý verdikt ostře kritizují i slovenští politici Čtěte zde

Není jediným, kdo v názoru na Saganův loket otočil. Slovenského cyklistu tvrdě kritizoval třeba André Greipel, později se Saganovi na Twitteru německý jezdec omluvil a rovněž prohlásil, že diskvalifikace je příliš tvrdým trestem. Čtěte zde.

Sagan na každý pád na Tour končí. Rozhočí trest potvrdili i po následném odvolání jeho stáje Bora.

O čem byl přitom Tesař přesvědčený už včera, bylo obrovské riziko, do kterého šel i sám Cavendish, který se chtěl protáhnout úzkým prostorem mezi Saganem a bariérou. "Devadesát procent cyklistů by tam nejelo, protože by měli pud sebezáchovy a necpali se tam. Takže i Cavendish šel do rizika, mohli se tam klidně zaháknout řídítky a upadnout oba dva." 

Trest? Nepřiměřený…

Jenže souboj neskončil zaháknutím řídítek, ale ostrým loktem slovenského cyklisty, tedy alespoň podle jury, která se proto rozhodla Sagana z Tour vyloučit. I když opakované a zpomalené záběry tak přesvědčivé nejsou. Podle Tesaře jde o velice přísný trest.

"Z pohledu férovosti cyklistiky je ta diskvalifikace možná exemplárně přehnaná. Takových kolizí bývalo spousta a většinou je těžké prokázat úmysl. Ostatně pokud si dobře pamatuji, tak za podobný prohřešek diskvalifikovali jen před pár lety Renshawa (2010) a nic dalšího si nevybavuji."

Froome si dojel počtvrté pro titul. Podívejte se na výsledky letošní Tour de France Froome si dojel počtvrté pro titul. Podívejte se na výsledky letošní Tour de France Prohlédněte zde

Podle Tesaře navíc k diskuzím ohledně oprávněnosti trestu pro Sagana hodně přispěje i fakt, že k zemi byl poslán právě Cavendish, který se také do několika podobných kolizí dostal. 

"Naposledy třeba na olympiádě. V Riu při bodovačce sestřelil tři nebo čtyři soupeře a prošlo mu to. A dokonce měl nakonec medaili. Přitom to bylo něco podobného, věděl že tam jedou a sestřelil je úmyslně," připomíná Tesař.  (Video Cavendishovy olympijské kolize si prohlédněte zde).

"Pro Tour je to škoda, je to dvojnásobný mistr světa, dokáže dělat show a přitáhnout k cyklistice i lidi, kteří ji normálně, nesledují, ale jak už jsem říkal, z pohledu férovosti cyklistiky je jeho vyloučení zasloužené. A to jsem jeho velký fanoušek," uzavírá Tesař. 

Tour každopádně končí také pro Cavendishe. Britský cyklista ze závodu odstoupil na následky zranění - má zlomenou lopatku.

Příliš ostré lokty. Tento kontroverzní moment stál Sagana další účast na Tour de France Příliš ostré lokty. Tento kontroverzní moment stál Sagana další účast na Tour de France Prohlédněte zde
reklama