reklama

Vyloučili jste Sagana z Tour, protože je Slovák. Tvrdý verdikt ostře kritizují i slovenští politici

Sagan úplne vlevo měl loktem v závěrečném spurtu shodit k zemi Marka Cavendishe. Slovák byl za to vyloučen z Tour de France. Sagan úplne vlevo měl loktem v závěrečném spurtu shodit k zemi Marka Cavendishe. Slovák byl za to vyloučen z Tour de France. autor: ČTK
"Zjevně tím, že Peter je Slovák a je fenomenální cyklista, překáží mnoha konkurentům," píše v ostrém prohlášení slovenská vládní strana SNS. Ani ji se nelíbí vyloučení hvězdy z Tour de France. Sagana se začínají zastávat součastní i bývalí jezdce, včetně Lance Armstronga.

Bratislava - Za skandál a facku světové cyklistice označila vládní Slovenská národní strana (SNS) rozhodnutí o vyloučení Petera Sagana z Tour de France. Mistra světa se zastal i slovenský svaz cyklistiky.

Od Sagana to byla "prasárna", řekl Tesař. Když ale viděl zpomalené video, přiznal: Je to tvrdý trest Od Sagana to byla "prasárna", řekl Tesař. Když ale viděl zpomalené video, přiznal: Je to tvrdý trest Čtěte zde

"Skandální rozhodnutí komise rozhodčích na největším profesionálním cyklistickém závodu. Peter Sagan neměl prsty v pádu britského závodníka Marka Cavendishe. Divná rozhodnutí se dějí ve sportovním světě, který by měl být férový. Zjevně tím, že Peter je Slovák a je fenomenální cyklista, překáží mnoha konkurentům," napsala na sociální síti SNS, jejíž předseda Andrej Danko je šéfem slovenského parlamentu.

Nejde o první případ, kdy se slovenští politici zastali sportovců. V červnu premiér a předseda sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico zase v dopisu vybídl prezidenta UEFA k prošetření okolností, které vedly k vyřazení slovenské fotbalové jednadvacítky v základní skupině mistrovství Evropy v Polsku.

Slovenský svaz cyklistiky poznamenal, že Saganovo vyloučení ze závodu je neuvěřitelně trestajícím rozhodnutím, které rozhodčí dosud nikdy neuplatnili během předešlých Cavendishových zákroků. "Při sledování zpomalených videí a fotosekvencí z nich cítíme nad verdiktem sboru rozhodčích letošní Tour de France jen jedno - obrovskou křivdu vůči Peterovi," uvedl slovenský svaz cyklistiky.

"Rozhodčí na Tour se museli zbláznit," napsal na svém webu list Plus jeden deň. Uvedl, že podle záběrů se Saganův loket při závěrečném spurtu v úterní etapě Cavendishe ani nedotkl.

Emoce na Tour! Cavendish má zlomenou lopatku a končí. Stáj Bora protestuje proti Saganově vyloučení Emoce na Tour! Cavendish má zlomenou lopatku a končí. Stáj Bora protestuje proti Saganově vyloučení Čtěte zde

Sagan má zastání také u cyklistů

Souboj dvou spurtérských hvězd v závěru úterní čtvrté etapy ve Vittelu vyvolal velké emoce i mezi jezdci. Německý cyklista André Greipel se dnes Saganovi omluvil. Zatímco včera jej kritizoval, dnes se za něj postavil. 

"Někdy bych se měl nejdřív podívat na záznam, než něco řeknu," uvedl Greipel, vítěz jedenácti etap na Tour, na sociální síti twitter. "Omlouvám se Peteru Saganovi, protože si myslím, že verdikt rozhodčích je příliš tvrdý," přidal cyklista stáje Lotto-Soudal, který si díky soupeřově diskvalifikaci polepšil v etapě na třetí místo.

Proti Saganově odvolání už podala oficiální protest také jeho stáj Bora. Rozhodnout by se mělo velmi rychle, protože už krátce po 13. hodině dnes startuje pátá etapa. 

Příliš ostré lokty. Tento kontroverzní moment stál Sagana další účast na Tour de France Příliš ostré lokty. Tento kontroverzní moment stál Sagana další účast na Tour de France Prohlédněte zde

Zastání našel Sagan také u trojnásobného vítěze Tour Grega LeMonda, bývalého spurtéra Robbieho McEwena nebo Lance Armstronga, který kvůli dopingu přišel o sedm triumfů na Tour. "Naprosto s tím nesouhlasím. Měli ho posunout dolů v pořadí, ale rozhodně ho neměli vyloučit," řekl Armstrong ve videu na svém webu.

"Díval jsem se na to několikrát. Bavil jsem se o tom i s Georgem Hincapiem, který měl jasno, že to byla prasárna. Já si to nemyslím," dodal. "Když změníte stopu, měli by vám podle pravidel sebrat umístění. Vyloučit by vás měli za loket, ale ten přišel až ve chvíli, kdy Cavendish už dávno padal," prohlásil Armstrong.

"Něco jiného by bylo, kdyby pád způsobil Saganův loket, ale Sagan takhle spurtuje vždycky. S lokty od sebe, aby si udělal místo," řekl Armstrong. "Cavendish šel do místa, kudy nikdy nemohl projet. A jsem si stoprocentně jistý, že loket jeho pád nezavinil," dodal.

Video: Sagan dostal místo dalšího etapového vavřínu trest, pár metrů před cílem sestřelil Cavendishe Video: Sagan dostal místo dalšího etapového vavřínu trest, pár metrů před cílem sestřelil Cavendishe Čtěte zde

Na stranu slovenské hvězdy se postavili i čeští jezdci Leopold König a Roman Kreuziger. "Z několika záběrů je vidět, že Cav padal ještě před Saganovým loktem. Byl moc blízko bariéry, rozhodčí by měli verdikt změnit," uvedl König na twitteru. "Nebyl tam úmysl blokovat, nebo změnit stopu, ruce měl na řídítkách. Prostě jeden ze stovky loktů v etapě," přidal Saganův kolega z týmu Bora.

Podobný názor měl i Roman Kreuziger, který v úterní etapě obsadil 46. místo. "Cavendish se neměl cpát po pravici od Petra, ale zase od Petra tam nemusel být loket, protože Cavendish by tak či onak spadl. Ale je to samozřejmě na rozhodčích a doufám, že Petr tady zůstane a neseberou mu body v boji o zelený dres," uvedl.

reklama