reklama

"Už nechci čelit riziku." Cyklistický šampion Martin ukončí po MS kariéru

Tony Martin Tony Martin autor: Reuters
Čtyřnásobný mistr světa v časovce Tony Martin ukončí po mistrovství světa, které dnes začíná v belgických Flandrech, kariéru. Šestatřicetiletý německý cyklista bude po dnešní časovce naposledy závodit ve středu v časovce smíšených družstev.

Martin má za sebou čtrnáctiletou profesionální kariéru. V týmu Jumbo-Visma měl kontrakt platný ještě na příští sezonu, ale po Tour de France informoval vedení týmu, že nehodlá pokračovat.

Prestižní etapový závod měl pro něj letos nepříjemný průběh. Hned v první etapě narazil do kartonové cedule s povzbuzujícím vzkazem v rukou neopatrné divačky, což vedlo k hromadnému karambolu několika desítek cyklistů. Po pádu v jedenácté etapě pak skončil v sanitce a závod pro něj skončil.

Tyto události výrazně ovlivnily jeho rozhodnutí opustit profesionální peloton. "Letošní tvrdé pády mě postavily před otázku, jestli chci ještě čelit riziku, které náš sport přináší. Rozhodl jsem se, že nechci, obzvlášť když se bezpečnost závodů nezvýšila navzdory spoustě diskusí o tratích a bariérách," řekl Martin.

Vedle světových titulů z let 2011, 2012, 2013 a 2016 má také ve sbírce stříbrnou olympijskou medaili z Londýna 2012. "Cyklistika byla dlouho velkou součástí mého života, se vzestupy a pády, s velkými úspěchy i porážkami, pády a návraty. O čem spousta mladých cyklistů sní, to jsem dokázal," uvedl.

reklama