Czech Open: 1535 hráčů a Rubikova kostka za 7 vteřin

zh
28. 7. 2008 20:15
Zúčastnil se i 89letý Čech. V mariáši
Osmnáctiletý Nizozemec Erik Akkersdijk zvládl Rubikovu kostku 3x3x3 ve světovém rekordu - za 7,08 sekund. | Foto: www.czechopen.net

Pardubice - Již 19. ročník mezinárodního festivalu šachu a her „Czech Open 2008" se může pochlubit zajímavými čísly a jedním neuvěřitelným světovým rekordem.

Během 17 soutěžních dnů od 10. do 27. července se představilo celkem 1535 hráčů ze 47 zemí. Jako mnohem hravější se ukázali muži, žen se zúčastnilo pouze 223, tedy 15 procent.

Odehrálo se celkem 101 turnajů v šachu a hrách bridž, go, dáma, sloupcová dáma, scrabble, mariáš, zatre, gomoku, renju, Magic, šógi, backgammon, poker a stratego.

Rekordní byl třetí ročník luštitelské soutěže v křížovkách, osmisměrkách a rébusech sudoku a kakuro, kterého se podle oficiálních statistik zúčastnilo 688 řešitelů.

Festivalovou novinkou byly turnaje v mankalových hrách.

Různé obměny mankaly mají společný princip: přerozdělování hracích kamenů mezi jamkami. Vítězem je ten, kdo do výherní jamky nasbírá nejvíce kamenů.

Rubikovu kostku za 7 vteřin

Světového rekordu se Czech Open dočkal v Rubikově kostce. Postaral se o něj teprve osmnáctiletý Nizozemec Erik Akkersdijk.

Na složení kostky 3x3x3  mu stačilo pouhých 7,08 sekundy.

Mariáš, jak má být: partičky s kumpány a pivečko...

Zúčastnění „speedcuberisté", tedy rychloskladači kostky, zvládali  i variantu Rubikova hlavolamu, kde jednu stěnu tvořilo dokonce 8x8 políček, popřípadě skládali kostku poslepu.

Nejprestižnější část Czech Open jako vždy obstaraly kvalitně obsazené šachové turnaje. Jejich součástí bylo i mistrovství světa školních týmů a mistrovství Evropy amatérů.

V medailovém žebříčku národů zvítězili Rusové s deseti zlatými, sedmi stříbrnými a sedmi bronzovými. Na druhém místě se umístili Nizozemci, kteří měli o tři stříbra a jeden bronz méně, třetí skončili Češi s bilancí osm zlatých, osm stříbrných a 14 bronzových medailí.

Nejstarším účastníkem festivalu se stal 89letý Vladislav Hron, který nastoupil v mariášovém turnaji.

Oblíbená karetní hra českých hospod se ani na turnaji neobešla bez tradičního doprovodného atributu - půllitrů piva.