21. 10. 2007 17:41
Heninová získala devátý titul v letošním roce
David Nalbandian se raduje, posedmé v kariéře porazil Federera
David Nalbandian se raduje, posedmé v kariéře porazil Federera | Foto: Reuters

Madrid/Curych - Teprve pátý tenista zdolal v letošním roce světovou jedničku Rogera Federera. Švýcarského suveréna porazil ve finále v Madridu David Nalbandian z Argentiny.

Přitom to od začátku utkání vypadalo, že si Roger Federer dojde pro devatenácté vítězství v řadě a také pro sedmý titul v tomto roce. Alespoň tomu napovídal první set.

Federer získal hned druhé podání argentinského soupeře a brejk potvrdil. Vedl 3:1 a to nebylo vše, proměnil i druhou možnost při servisu Nalbandiana. Jasný zisk první sady potvrzovaly statistiky i její čas, pouhá půlhodina stačila Švýcarovi ke skóre 6:1.

Jenže pak se děly věci a madridské publikum se zatajeným dechem sledovalo, co na kurtu bývalý třetí hráč světa provádí. Nalbandian, jenž byl v zápase proti Berdychovi blízko porážce, potvrdil své kvality na tvrdém povrchu.

Bez větších problémů odolával nátlakové hře Rogera Federera a bylo to hned vidět na výsledkové tabuli. Jediný brejkbol rodák z Cordoby zužitkoval a po setu 6:3 srovnal.

Musela rozhodnout závěrečná sada, v níž Nalbandian dokázal, proč má s aktuální světovou jedničku příznivou bilanci na koberci (2:1, celkově 6:8). Tentokráte však stálo spíše štěstí u outsidera, několikrát i díky pásce zakončil Nalbandian své údery a opět získal jedno podání svého soupeře navrch.

Po 108 minutách se mohl argentinský tenista radovat z prvního letošního titulu, vyhrál po setech 1:6 a dvakrát 6:3. Za úspěch v Madridu získá 340 tisíc eur a pět set bodů do ATP žebříčku. Federer si za porážku ve finále odveze poloviční finanční odměnu.

Nalbandian v cestě do finále porazil kromě Berdycha ještě domácí naději Rafaela Nadala, navíc si připsal skalp i Novaka Djokoviče.

Heninová triumfovala počtvrté v řadě

Poražená Golovinová (vlevo) gratuluje k výhře Heninové
Poražená Golovinová (vlevo) gratuluje k výhře Heninové | Foto: Reuters

Už devátý letošní titul získala belgická tenistka Justine Heninová. Na turnaji ve švýcarském Curychu porazila ve finále Francouzku Tatianu Golovinovou ve dvou setech.

Heninová, která v sobotním semifinále zdolala českou jedničku Nicole Vaidišovou, však nezačala cestu za dalším vavřínem podle svých představ. Od začátku působila nervózně a její soupeřka vycítila šanci.

Golovinová udržela ve třetí hře své podání a následně získala servis světové jedničky. Znamenalo to vedení 3:1, jenže to bylo zhruba tak vše, na co se rodačka z Moskvy a obyvatelka Floridy zmohla.

V následném průběhu utkání se ukázala vyrovnanost a větší přehled belgické hráčky, která se rychle vrátila do zápasu a stačila první set vyhrát poměrem 6:4.

Na úvod druhé sady si obě tenistky vzaly podání, ale poté se to podařilo ještě jednou Heninové a náskok si už do konce udržela. Po více než devadesáti minutách se mohla radovat Heninová, pro kterou to je devátý titul letos a 38. v kariéře celkem.

Naopak Golovinová ani napočtvrté na světovou jedničku nevyzrála a stejně jako před dvěma týdny ve stuttgartském finále odcházela jako poražená.