reklama

Francouzské Alpy sužují laviny

Paříž - Během posledních dvou dnů si laviny vyžádaly ve francouzských Alpách již čtyři oběti.

Poslední obětí se dnes v noci stal dvacetiletý muž .

PŘEČTĚTE SI: JAK PŘEŽÍT V LAVINĚ

Mladík zemřel v nemocnici v Chamonix poté, co byl vytažen ze závalu, v němž strávil přes čtyřicet minut. V mase sněhu se mu zastavilo srdce.

Záchranářům se jej sice ještě podařilo oživit, nakonec však následkům neštěstí podlehl.

Smrt v lavině nalezl už v úterý sedmnáctiletý chlapec, který surfoval v savojském Les Arcs. A ve středu dva padesátníci, které strhla lavina v Queyrasu.

Několik dalších lidí bylo v Tignes a v Meribelu z lavin vyproštěno bez vážnějších následků.

Ve většině zimních středisek ve francouzských Alpách byl vyhlášen čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí po vydatných přídělech sněhu v posledních dnech.

Předtím byla o sníh spíš nouze a byly obavy, že to poznamená celou zimní sezonu.

Laviny hrozí i v Rakousku

V některých oblastech Rakouska napadlo v uplynulých dnech až šedesát centimetrů nového sněhu, což má za následek zvýšené nebezpečí pádu lavin.

Na severu Tyrolska a v sousedním Vorarlbersku na území západní alpské republiky platí dle agentury APA čtvrtý stupeň na pětistupňové lavinové škále.

Innsbrucká horská služba varuje, že je nutno počítat s uvolněním sněhové masy v oblastech s nadmořskou výškou nad 1 800 metrů. Nejohroženější je Arlberg, Rätikon, Verwall a v blízkosti alpského průsmyku Silvretta mezi Tyrolskem a Vorarlberskem.

Stupeň čtyři, který je vyhlášen rovněž v Klostertalu i Walgausu, znamená " velmi vysokou pravděpodobnost uvolnění laviny", a to i při malém mechanickém zatížení.

Řetězy nasadit!

Na většině vysokohorských komunikací byla vyhlášena všeobecná povinnost řidičů použít sněhové řetězy.

Podle odborníků jsou laviny způsobeny tím, že čerstvě napadený sníh nepřilne k nedostatečně promrzlému terénu.

Ve statistikách úrazů a úmrtí mají laviny v Rakousku velmi smutnou bilanci. Předloni zemřelo 48 lidí, což byl druhý nejhorší údaj za posledních třicet let.

Tragičtější to bylo jen v zimní sezoně roku 1998/1999, kde zahynulo pod lavinami na padesát lidí, a to nejen v obcích Galtür a Valzur.

reklama