reklama

Generálku na Tour potřetí vyhrál Froome. Ještě ale nejsem v top formě, tvrdí

Chris Froome Chris Froome autor: Reuters
Cyklistický etapový závod Criterium du Dauphiné v neděli potřetí v kariéře ovládl Christopher Froome. V soubojích s předpokládanými rivaly pro Tour de France Albertem Contadorem a Fabiem Aruem prý ale dle svých slov ještě nebyl v nejlepší formě.

Praha - V neděli večer skončil 68. ročník cyklistického etapového závodu Critérium du Dauphiné, tradiční generálky na Tour de France. Triumfoval Christopher Froome, který tak po zatím poměrně nevýrazné sezoně potvrdil roli největšího favorita červencové "Staré dámy“, triumfem se pak zařadil do pětice nejúspěšnějších závodníků historie závodu.

Na startu největší favorité Tour

Ve Francii změřili síly všichni tři vítězové loňských Grand Tours (Alberto Contador, Froome, Fabio Aru). Ze čtveřice největších favoritů letošní Tour de France tak na startu chyběl pouze Nairo Quintana. A všichni tři byli vidět, byť především ContadorAruem přijížděli na start s cílem "roztočit“ nohy po dlouhém období tréninku.

Závod začal netradičně prologem do vrchu o délce necelých čtyř kilometrů. Ten hned ovládl Alberto Contador, tradičně "tančící v pedálech“ ze sedla v podstatě bez přestávky celých více než 11 a půl minuty stoupání. Za ním se seřadili Richie Porte a Froome.

Následovaly etapy spíše pro spurtery. První etapu ovládl domácí Nacer Bouhanni, druhou Jesus Herrada.Ve třetí etapě ale rychlíkům vypálil rybník Aru, který sice nakonec do boje o přední příčky celkového hodnocení nezasáhl, ukořistil ale aspoň etapový vavřín.

Po úspěšném spurtu Edvalda Boassona Hagena ve čtvrté etapě už přišly na řadu hory, hned trojice náročných zkoušek s cílovým stoupáním.

Contadorovi ještě chybí rychlost v nohách

A hned v páteční, první z nich přišel Contador o žlutý trikot. Sice se v cílovém stoupání nejprve zdálo, že spíše on s Danielem Martinem a dalšími odpářou Frooma, nakonec to ale bylo přesně naopak. "El Pistolero“ bojoval, Froome s Portem mu však nakonec pláchli. Brit v cíli porazil svého ještě loni týmového parťáka a oblékl se do trikotu lídra.

Sagan získal rekordní 12. etapový vavřín v závodě Kolem Švýcarska Sagan získal rekordní 12. etapový vavřín v závodě Kolem Švýcarska Čtěte zde

"Na konci jsem se snažil následovat Chrise a Richieho. Ale potřebuji v nohách víc rychlosti, to vím. Říkal jsem to už před závodem. Jsem spokojený, protože ta ztráta nebyla velká a den ode dne se zlepšuji. Zítra je taky den,“ neházel flintu do žita Contador.

V sobotu byl sice taky den, pro lídra týmu Tinkoff ale opět ne příliš šťastný. Propadl se totiž až na páté místo, když jej o pár sekund přeskočil Martin a hlavně, díky úspěšnému úniku, po němž etapu prohrál až na cílové pásce, také Romain Bardet. Mladý Francouz se touto odvážnou akcí katapultoval až na druhé místo, o nějž se v té chvíli dělil s Portem.

Froome v elitní společnosti Hinaulta a dalších

Nedělní, závěrečná etapa ani útok Contadora 13 kilometrů před cílovou páskou již s Froomovým vedením nic neudělala. Druhý zůstal Bardet, kterému se dokonce Britův náskok podařilo snížit na pouhých 12 sekund. Na třetí místo pak poskočil Daniel Martin, také díky Porteho kolizi v závěru. Na Contadora zbyla pátá příčka právě za Tasmáncem.

Chris Froome tak ovládl Dauphiné již potřetí v kariéře, což se před ním povedlo pouze Bernardu Hinaultovi, Charlymu Mottetovi, Luisi Ocaňovi a Nellovi Lauredimu. "Tento závod sám o sobě je pro mě hodně důležitý. Ale jestli si z něj můžeme něco vzít tak to, že nemáme usínat na vavřínech,“ prohlásil po poslední etapě vítěz.

Ani rodák z Nairobi ale ještě podle vlastních slov není ve vrcholné formě: "Ještě nejsem v té nejlepší formě. Doufám, že se do ní dostanu před startem Tour de France. Půjdu do ní trochu čerstvější a doufám, že mě to dostane do třetího týdne v lepší kondici.“ 

reklama