reklama

Hejnová má před světovým šampionátem opět medailové ambice

Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová autor: Dalibor Sosna
Třicetiletá překážkářka Zuzana Hejnová má za sebou dlouhou řadu významných mezinárodních úspěchů. Mezi největší patří bronz z olympiády v roce 2012 v Londýně a dva zlaté kovy ze světových šampionátů v letech 2013 a 2015. Také na letošním MS, které začíná příští týden v pátek v Londýně, chce potvrdit, že stále patří do vybrané překážkářské společnosti. "Budu spokojena s jakoukoliv medailí," prozradila v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Nejprve to nejpodstatnější: Jaký je po nemalých problémech váš současný zdravotní stav?

Na MS v Londýně bylo zatím nominováno 23 českých atletů, nepojede Sýkora Na MS v Londýně bylo zatím nominováno 23 českých atletů, nepojede Sýkora Čtěte zde

Achilovka je v pořádku, trénuji naplno, nic mě neomezuje. Určitě se cítím o dost lépe než před loňskou olympiádou v Riu.

Letošní sezona je jiná než předchozí. Jak byste ji hodnotila?

Je opravdu trochu zvláštní. Závody začaly až koncem května, snížil se počet mítinků v novém systému Diamantové ligy a změnila jsem trenéra. Bylo více času na přípravu, což jsem však uvítala.

Bylo to i proto, že po německém trenérovi Balzerovi jste se vrátila k Daně Jandové, která působí v Jablonci?

Ano, protože s Danou se znám od svých 13 let a od té doby jsme spolu byly ve stálém kontaktu. Je to milá, kamarádská, ale zároveň i autoritativní trenérka, která je vždy pozitivně naladěná. Moje forma, po určitém útlumu, jde stále nahoru, což je i její nemalá zásluha. Přestože má spoustu jiné práce, tak se mi snaží věnovat, trénink pod její taktovkou má smysl. Určitě to byla optimální volba a jsem přesvědčena, že jdeme správnou cestou.

V čem jste pod trenérem Balzerem viděla největší problém?

V náročném cestování a především v jazykové bariéře. S tím souvisel i jiný názor na přístup k tréninku. S Danou Jandovou si rozumíme a jsem doma, dokonce pár kilometrů od mého libereckého rodiště.

Takže přípravu na světový šampionát hodnotíte kladně?

Cítím se dobře, nemám žádné zdravotní komplikace a forma jde nahoru, takže co víc si mohu přát. Stará se o mě i fyzioterapeutka Helena Fuchsová, bývalá výborná atletka, takže i psychicky jsem v pohodě. Před pár dny v Rabatu jsem dosáhla svého nejlepšího letošního času a spokojená jsem i s testem v Chebu na trati 300 metrů překážek.

Bude pro vás stadion v Londýně hezkou vzpomínkou na vaše medailové vystoupení na olympiádě před pěti lety?

Určitě! Nejen proto, že jsem si tam doběhla pro medaili a dařilo se mi tam i v dalších dvou závodech Diamantové ligy. Diváci tam totiž atletice rozumějí a dovedou vytvořit báječnou atmosféru. A v neposlední řadě, není to daleko a mohou tam za mnou přijet i moji nejbližší příznivci, pro které jsem získala osm vstupenek.

Překážkářka Hejnová i oštěpařka Špotáková vyhrály na mítinku Diamantové ligy v Rabatu Překážkářka Hejnová i oštěpařka Špotáková vyhrály na mítinku Diamantové ligy v Rabatu Čtěte zde

Co byste řekla na adresu vašich největších soupeřek?

Moje poslední výkony je asi přesvědčily, že se mnou zase musejí počítat, což posiluje moji psychiku a zvyšuje motivaci. Uvědomuji si, že zase patřím do světové špičky. Zároveň však dobře vím, že to bude velká bitva. Zatím se zdá, že o tři medaile bude bojovat pět až šest překážkářek.

Jakou zvolíte taktiku?

V rozběhu i v semifinále si budu hlídat postupové místo. A finále? Tam už bude na plné obrátky pracovat nervová soustava. Nejsem však pod tlakem, což je moje výhoda. Mohou rozhodovat maličkosti, okamžitá forma a třeba i počasí. Když bude hezky,lze čekat kvalitní výkony. Naopak déšť sice není příjemný, ale já jsem na něj ze severních Čech zvyklá, takže mně moc nevadí.

A jaký máte do prvního startu v Londýně program?

V přípravě budu ještě pokračovat na soustředění v Nymburku, ve středu 2. srpna do Anglie odlétáme a pak už budu hlavně odpočívat a vstřebávat atmosféru letošní vrcholné atletické události.

reklama