Hokejisté i bez Haška porazili Německo

ČTK
15. 2. 2006 19:15
Turín   - Čeští hokejisté vstoupili do olympijského turnaje vydřenou výhrou nad Německem 4:1, i když první třetinu prohráli. Rozhodly dva góly obránce Tomáše Kaberleho ve druhém dějství a dvě trefy v samém závěru zápasu.
Zraněný gólman Dominik Hašek odchází z ledu při zápase s Německem.
Zraněný gólman Dominik Hašek odchází z ledu při zápase s Německem. | Foto: Reuters

Český tým začal svou turínskou premiéru aktivně. Hned v první minutě našel Eliáš v dobré střelecké pozici kapitána Langa, který však nezamířil přesně. Otevřít skóre pak mohl v úvodní přesilovce Prospal, německý brankář Kölzig byl ale pozorný.

V páté minutě musela opoře Washingtonu pomoci tyč po Ručinského pokusu, s individuální akcí Jágra si poté gólman poradil sám.

Hašek vydržel jen deset minut

Poté postihla Hadamczikovo mužstvo první nepříjemnost. Po jednom ze zákroků si Hašek zranil úpon stehenního svalu a do branky musel Vokoun. Krátce nato se do hry zapojil i útočník Straka, který vynechal jedenáct minut zřejmě kvůli problémům s bruslemi.

Tomáš Kaberle se raduje v síti německého brankáře Kólziga.
Tomáš Kaberle se raduje v síti německého brankáře Kólziga. | Foto: Reuters

Češi byli nadále v útoku nebezpečnější, ale Hejduk se ze strany neprosadil, neujala se ani Bulisova teč a Čajánek podruhé orazítkoval tyčku.

Až pak přišly i německé chvilky. Rychlost Vokounovy vyrážečky vyzkoušel Kathan, sílu české defenzivy poté elitní hráči soupeře.

Kanadský rozhodčí Marouelli vyloučil dvakrát po sobě oslavence Jágra a úřadující světoví šampioni se museli řádně otáčet. První oslabení zvládli, druhé už ne. Sulzerovu tečovanou střelu od modré Vokoun zastavit nedokázal a Němci se tak nečekaně ujali vedení.

Po první přestávce se na české střídačce místo Haška, který odjel na vyšetření, objevil Hnilička a jeho spoluhráčům se rychle podařilo vývoj duelu otočit. Zasloužil se o to zejména obránce Tomáš Kaberle, jehož střely předčasně ukončily dvě početní výhody.

Bek Toronta nejprve zužitkoval Vokounovo dlouhé rozehrání a záhy si nikým neatakován najel na Strakovu přihrávku. Češi tak rychle získali klid.

Oslavenec Jágr zlomil Němce

I nadále soupeře ofenzivně přehrávali, někdy však příliš kombinovali na úkor jednoduchého zakončení. Blízko k třetí brance byl Eliáš, jehož střelu po asistenci Hemského Kölzig se štěstím zastavil.

Největší současná hvězda německého hokeje byla stále v permanenci, pohotovými zákroky ale držela svůj tým ve hře o dobrý výsledek.

Ve 44. minutě měla navíc německá reprezentace jedinečnou šanci vyrovnat. Na trestné lavici se sešli Židlický a Bulis a Česko tak hrálo 49 vteřin ve dvojnásobném oslabení, Vokoun však nekapituloval.

Obdobně si vedl i Kölzig v momentě, kdy byl podruhé v zápase vyloučen Sascha Goc. Uklidnit velké množství českých fanoušků na stadionu Palasport Olimpici mohl v 50. minutě Hejduk, exekutor trestného střílení, nařízeného za faul Schuberta na Čajánka. Útočník Colorada ale vystřelil mimo.

Fanynka českého týmu při zápase s Německem.
Fanynka českého týmu při zápase s Německem. | Foto: Reuters

Zápas tak byl dramatický až do samého konce, v 58. minutě jej ale definitivně rozhodl Jágr. Kölzig jeho střelu sice vyrazil, ale od obránce Goce se puk odrazil zpět do branky. Němci se poté rozhodli zkusit power play a Výborný přidal čtvrtý gól do jejich branky.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Výsledek:
Česká republika - Německo 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 22. T. Kaberle (Kubina, Vokoun), 24. T. Kaberle (Straka, Jágr), 58. Jágr, 60. Výborný - 20. Boos (Sulzer). Rozhodčí: Marouelli (Kan.) - Redding, Sericolo (oba USA). Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 6463.
Česká republika: Hašek (10. Vokoun) - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Špaček, Kuba, F. Kaberle, Malík - Jágr, Lang, Straka - Hejduk, Prospal, Ručinský - Hemský, Výborný, Eliáš - Erat, Čajánek, Bulis - Olesz. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej
Weissmann a Mojmír Trličík.
Německo: Kölzig - S. Goc, Leask, Schubert, Ehrhoff, Schauer, Seidenberg, Sulzer, Renz - Fical, Barta, Felski - T. Martinec, M.
Goc, Busch - Kathan, Ustorf, Kreutzer - Lewandowski, Boos, Furchner. Trenéři: Uwe Krupp, Klaus Merk a Ernst Höfner.