reklama

Kratochvílová věří Hejnové i oštěpu. Problémy věští Juškovi

Zuzana Hejnová na MS v Moskvě brala zlato. podle Kratochvílové má velkou šanci ho obhájit. Zuzana Hejnová na MS v Moskvě brala zlato. podle Kratochvílové má velkou šanci ho obhájit. autor: Reuters
V sobotu startuje v Peknigu světováý atletický šampionát. Světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová předpovídá české medaile.

Praha - V sobotu nad ránem začíná v Pekingu za účasti 25 českých reprezentantů mistrovství světa v atletice. Na historicky prvním šampionátu v roce 1983 dosáhla Jarmila Kratochvílová v bězích na 400 i 800 metrů na zlaté medaile a i dnes, jako trenérka mladých zájemců o tento sport, věří, že i někteří současní špičkoví čeští závodníci najdou cestu na stupně vítězů.

Atletika se stala jejím životem, pozorně sleduje veškeré dění na domácí i zahraniční scéně a už se nemůže dočkat prvních rozběhů a kvalifikací na letošním šampionátu.

"Ještě nevím, jak zvládnu noční televizní přenosy, ale vystoupení českých atletů si pohlídám,“ usmívá se při rozhovoru pro Aktuálně.cz

Před dvěma lety na mistrovství světa v Moskvě získali zlatou medaili oštěpař Vítězslav Veselý a překážkářka Zuzana Hejnová. Jaké mají šance letos?

Oba jsou ve formě. Hejnová se po dlouhé zdravotní přestávce stále zlepšuje, zvítězila v posledních třech závodech Diamantové ligy a je v čele této prestižní soutěže. Medaile by jí neměla uniknout. Veselý sice ve světovém žebříčku není mezi třemi nejlepšími, ale zdobí ho vzácně vyrovnané a zároveň i kvalitní výkony. Navíc je nemalá výhoda, že v oštěpařském sektoru se představí tři Češi, tedy i Vadlejch a Frydrych. Ve spolupráci trenérem Železným by se toto lze říci kvarteto nemělo ztratit. Nejméně jeden z nich by se měl prosadit, nejspíš právě zkušený Veselý. 

Oštěpařka Barbora Špotáková v Moskvě kvůli mateřským povinnostem nebyla. Myslíte si, že by mohla navázat na předchozí zlaté triumfy z mistrovství světa i olympijských her?

Na prvních jarních mítincích se jí sice nedařilo, ale postupně se zlepšovala a její letošní maximum je nadějné. Hody za hranici 65 metrů nutně potřebovala především pro zlepšení své psychiky. Současné pole oštěpařek je velice vyrovnané, o konečném pořadí mohou rozhodovat centimetry, ale Bára je bojovnice, věří si a také v jejím případě si myslím, že z Číny se bez medaile nevrátí.

Jaké šance dáváte Pavlu Maslákovi, úřadujícímu halovému mistru Evropy na 400 metrů?

V posledních týdnech zvýšil své tréninkové dávky a když jsem s ním nedávno mluvila, tak se mi po náročné přípravě zdál trochu unavený. Technicky je na tom dobře, měl několik dní na potřebný odpočinek, takže ani v Pekingu by neměl skončit mezi poraženými. Jeho trať  je však doslova přeplněna výbornými čtvrtkaři, takže za úspěch bych považovala už postup do semifinále. Finále by bylo úžasné.

Komu ještě věříte, že by do konečného účtu České republiky mohl přispět nějakým bodem?

Především je to další evropský halový šampion Jakub Holuša v běhu na 1500 metrů. Daří se mu, je v pohodě a finále by mu slušelo. Zkušenosti a zároveň i dobré výsledky z velkých závodů má výškař Jaroslav Bába. S pěknými časy odjela do Pekingu překážkářka Denisa Rosolová. Pokud zvládne svoji trať pod 55 vteřin, mohla by doprovodit Hejnovou do elitní osmičky.

Hodně vysoké plány netají nejmladší členka výpravy, chodkyně Anežka Drahotová, která svoji poslední dvoutýdenní přípravu absolvovala v Japonsku. Velkými závody už prošel i tyčkař Jan Kudlička a velkými úspěchy je už ozdobena i jeho životní partnerka Jiřina Ptáčníková. Želízek v ohni má tedy česká výprava dost a já si myslím, že většině z nich budu moci na dálku zatleskat.

Komu ze známých a už úspěšných atletů se vám zdá finále nad jeho síly?

Především pro překážkáře Petra Svobodu, pro kterého je obrovským činem po dlouhé zdravotní přestávce už jen splněný limit na šampionát. Určitě bude moc chtít představit se v co nejlepším světle, ale sám říká, že vrcholem by pro něj bylo semifinále. Velice obtížně se podle dosavadních výkonů bude prosazovat bronzový kladivář z Moskvy Lukáš Melich.

Podobné platí i na největší překvapení letošního pražského halového šampionátu - stříbrného dálkaře Radka Jušku. Skoky pod 820 centimetrů asi k předním příčkám nepovedou. A velkou radost z bodovaného místa by určitě měla i vícebojařka Eliška Klučinová, kterou v přípravě přibrzdily zdravotní problémy.

A čím bude šampionát pro všechny zbývající atlety?

Velice cennou zkušeností. Poznají špičkové světové atlety a udělají si obrázek, co všechno budou ještě muset udělat pro další zlepšení své výkonnosti a případně i pro účast na olympijských hrách v Riu.

reklama