reklama

Los: Basketbalisté na ME vyzvou domácí Lotyše i Litvu

Tomáš Satoranský v kvalifikaci na ME. Tomáš Satoranský v kvalifikaci na ME. autor: ČTK
Úleva. Tak se asi museli cítit čeští basketbalisté po losu ME. V základní skupině narazí na domácí Lotyše, Litvu, Ukrajinu a Estonsko.

Paříž - Čeští basketbalisté se v základní skupině mistrovství Evropy 2015 představí v Rize. V hlavním městě Lotyšska je čekají souboje s domácím týmem, Estonskem, Ukrajinou, Belgií a obhájci stříbra z Litvy. Rozhodl o tom dnešní los v pařížském Disneylandu.

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga se na šampionát probojovali z kvalifikace, v níž do posledních sekund hájili postupový výsledek v Maďarsku. Při losu byli nasazeni až v předposledním koši společně s Gruzií, Izraelem a Německem. Nemohli tak být nalosováni do berlínské skupiny.

Nakonec se to ukázalo jako dobře, protože právě "německá" skupina B svedla dohromady velké favority Španělsko a Srbsko, Turecko, Itálii, Island a domácí tým. I další skupiny se zdají papírově silnější než skupina D, v níž až na Litvu jsou týmy na podobné výkonnostní úrovni.

Mistrovství Evropy se mělo původně konat na Ukrajině, ale té bylo kvůli bezpečnostní situaci v zemi pořadatelství letos v červnu odebráno. Základní část šampionátu se nově odehraje ve čtyřech zemích, vedle Německa a Lotyšska také ve Francii a Chorvatsku.

Z každé skupiny postoupí první čtyři celky do osmifinále, kde se křížem utkají týmy ze skupin A a B a skupin C a D. Skupinová fáze se uskuteční od 5. do 11. září 2015. Následně se turnaj na závěrečnou fázi přesune do Lille, kde šampionát vyvrcholí finálovým zápasem 20. září.

Organizátoři dnes zveřejnili i podobu maskota Frenkieho. Představuje míč s hořící kšticí, která má čtyři barvy podle čtyř hostitelských zemí.

Los základních skupin ME 2015:

Skupina A (Montpellier): Francie, Finsko, Bosna a Hercegovina, Polsko, Izrael, Rusko.

Skupina B (Berlín): Německo, Turecko, Španělsko, Srbsko, Itálie, Island.

Skupina C (Záhřeb): Chorvatsko, Slovinsko, Řecko, Makedonie, Gruzie, Nizozemsko.

Skupina D (Riga): Lotyšsko, Estonsko, Litva, Ukrajina, Belgie, ČR.

reklama