Francouze zachránila zázračná střela v poslední sekundě, Švédové titul na ME neobhájí

Aktualizováno 26. 1. 2024 22:35
Házenkáři Švédska titul mistrů Evropy neobhájí. Úřadující šampioni podlehli v dramatickém semifinále Francouzům 30:34 po prodloužení. Olympijští vítězové se o evropské zlato utkají s mistry světa Dány, kteří před téměř 20 tisíci diváky v Kolíně nad Rýnem porazili domácí Německo 29:26.
Elohim Prandi v poslední sekundě prostřelil švédskou zeď i brankáře Andrease Palicku. | Foto: Reuters

Francouzi vedli nad švédským výběrem po poločase o šest branek 17:11, obhájci trofeje ale po přestávce zabojovali, vyrovnali a sahali po postupu, soupeř ale gólem v poslední sekundě z trestného hodu srovnal na 27:27. Zlatí medailisté z Tokia pak lépe vstoupili i do prodloužení, sérií tří gólů odskočili a náskok už si tentokrát pohlídali.

Takto Francouz Elohim Prandi v samém závěru druhé půle vyrovnal:

Nejlepším střelcem vítězů byl s osmi zásahy Hugo Descat. Francouzi budou útočit na čtvrtý evropský titul. V dresu pětinásobných šampionů Švédů se Felix Claar trefil devětkrát.

Německo hnané bouřlivou kulisou vyhrálo první poločas 14:12, ve druhém se ale i díky širšímu kádru prosadil favorizovaný soupeř. Dánsko táhli shodně pětibrankoví střelci Emil Jakobsen, Simon Pytlick a Mikkel Hansen. O kontinentální titul si obhájci bronzu zahrají poprvé po deseti letech a zabojují o třetí zlato.

Dánové a Francouzi se naposledy ve finále utkali v roce 2014, kdy dosud poslední titul získala Francie. Dánsko na zlato čeká ještě o dva roky déle.

Mistrovství Evropy házenkářů v Německu:

Semifinále: Francie - Švédsko 34:30 po prodl. (27:27, 17:11), Německo - Dánsko 26:29 (14:12).

O 5. místo: Maďarsko - Slovinsko 23:22 (12:13).