31. 3. 2010 23:44
Bilbao-Nymburk 46:52, 1.zápas: 59:47, postup Bilbao
Izraelský kouč basketbalistů Nymburka Mulli Katzurin.
Izraelský kouč basketbalistů Nymburka Mulli Katzurin. | Foto: Aktuálně.cz

Bilbao - Basketbalisté Nymburka vyhráli v odvetě čtvrtfinále Evropského poháru ULEB na palubovce Bilbaa 52:46, ale v soutěži končí kvůli horšímu celkovému skóre z obou utkání.

Minulý týden v Pardubicích podlehli o 12 bodů, dnes už manko nesmazali a do Final Four se neprobojovali.

I tak Nymburk zaznamenal svůj největší úspěch v evropských pohárech.

Šestinásobné české šampiony tak může mrzet poslední čtvrtina prvního vzájemného duelu na domácí půdě, kdy ztratili sedmibodové vedení a Bilbao si velkým obratem zajistilo výhodnou pozici do domácí odvety. "Poslední čtvrtina v Pardubicích rozhodla. Projevilo se na nás, že jsme měli velmi náročný program, což nás asi stálo postup," řekl trenér Muli Kacurin.

Zápas hodně připomínal první vzájemný duel, v němž Nymburk dlouho vládl. I tentokrát svěřenci kouče Kacurina vsadili na vynikající obrannou fázi a do poločasu Bilbau dovolili nastřílet pouhých 18 bodů, ve druhé čtvrtině rozhození domácí dali dokonce jen pět bodů. Těsně před odchodem do šaten Nymburk vedl už o deset bodů po trojce Křemena a živil naděje na šokující obrat v celkovém vývoji.

Krize ale dolehla po poločase i na hosty, kteří čtyři minuty nedali koš. Domácí i díky náhradníkovi Seibutisovi, jenž naskočil z lavičky a za třetí čtvrtinu nasázel deset bodů, šli na chvíli do mírného vedení.

Středočeši však nezopakovali chybu jako v prvním utkání, kdy se nechali zatlačit mocným náporem Bilbaa v závěrečné desetiminutovce. "Před týdnem jsem slíbil, že budeme lépe připravení a potvrdilo se to," řekl Kacurin. "S agresivní obranou jsme na rozdíl od domácího utkání vydrželi celý zápas," podotkl Benda. Nymburk, který dirigoval neudržitelný rozehrávač Lee, se opět zvedl a ještě minutu a půl před koncem vedl o šest bodů.

Ale pak už měl málo času na to, aby mohl zadělat na ještě větší drama. I tak je výhra v Bilbau nečekaně úspěšnou tečkou za nymburskou pohárovou sezonou. "Myslím, že letošní cesta Nymburka zvedla povědomí o celém českém basketu," řekl Kacurin, který po sezoně v klubu skončí.

Odvetné čtvrtfinálové utkání Evropského poháru ULEB basketbalistů:

Bilbao Basket - ČEZ Nymburk 46:52 (13:12, 18:26, 35:36)
Nejvíce bodů:
Banič 12, Mumbru 10 - Lee 12, Benda 10, Lenzly 8, Ricci a Pumprla 6. Rozhodčí: Pukl a Javor (oba Slovin.), Maričič (Srb.). Trestné hody: 9/6 - 8/6. Fauly: 16:19. Trojky: 2:4. Diváci: 5782. První zápas: 59:47, postoupilo Bilbao.