O těžkém rozhodování Kateřiny Neumannové

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 4. 2006 13:45
Praha - Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová prodlouží svoji úspěšnou kariéru ještě o jednu sezonu.

Třiatřicetiletá rodačka z Písku to dnes oznámila na tiskové konferenci po plenárním zasedání Českého olympijského výboru (ČOV) v Praze a ukončila tak několik měsíců trvající spekulace a napjaté očekávání.

Dohady nad tím, zda Kateřina Neumannová ještě setrvá v bílé stopě, ji provázely již dávno před jejím zlatým triumfem v Turíně a po olympiádě pouze nabraly na intenzitě. Co všechno mohla brát nejlepší česká běžkyně na lyžích vpotaz při svém rozhodování? Které okolnosti hovořily pro a které proti pokračování v kariéře?

Když si člověk projde všechna vyjádření Neumannové a jejího okolí a všchna známá fakta,nalezne méně aspektů "pro" nežli "proti". Přesto však nakonec převážily ty, které ji přiměly zůstat.

Pro: Sloužící zdraví, spolehlivé zázemí

Sama Kateřina Neumannová uvedla jako klíčový faktor při zvažování pro a proti zdraví. Nějaké aktuální či naopak vleklé chronické zdravotní problémy nejsou známy. Na problémy se zády, které ji provázely kdysi ještě při kanoistice, si v poslední době nestěžovala, olympiádu dokončila pouze s lehkou virózou.

 

Infobox

STRUČNÝ ŽIVOTOPIS

Jméno: Kateřina Neumannová
Narozena: 15.2.1973 v Písku
Výška / hmotnost: 176 cm / 68 kg
Bydliště:  Praha (přechodné - Zadov)
Stav: svobodná
Klub: Dukla Liberec
Vzdělání: gymnázium Vimperk
Jazyky: anglicky, rusky
Profesionálka: od r.1991
Zájmy:  vodní sporty, auta, golf
Trenér: Stanislav Frühauf

Z výsledků:

12.12.1992 SP Ramsau (Rakousko) 5 km klasicky 1.

2.03.1993 MSJ Harrachov (Česká republika) 5 km klasicky 1.

10.02.1998 ZOH Nagano (Japonsko) 5 km klasicky 2.

12.02.1998 ZOH Nagano (Japonsko) 10 km bruslení 3.

Sezóna 2001/2002 Celkové pořadí  SP 2.

9.02.2002 ZOH Salt Lake City (USA) 15 km bruslení, hromadný start 2.

15.02.2002 ZOH Salt Lake City (USA) 5 km klasicky + 5 km bruslení   2.

17.02.2005 MS Oberstdorf (Německo) 10 km bruslení 1.

Sezóna 2004/2005 Celkové pořadí SP 2.

12.02.2006 ZOH Turín (Itálie) 7,5 + 7,5 km skiatlon 2.

24.02.2006 ZOH Turín (Itálie) 30 km klasicky 1.

Zdroj: www.neumannova.cz

Mezi dalšími aspekty, které chtěla zvažovat, zmiňovala zázemí, okolí, sponzory a chuť do závodění. Zázemí si za léta závodění vybudovala Kateřina špičkové, doprovází ji sehraný tým od fyzioterapeuta po Lucinčinu chůvu. O zájem sponzorů po zlaté olympijské sezóně rozhodně nemusí mít strach. Chuť do lyžování má často i den po náročném závodě, i třeba během dovolené, kdy zrovna neprobíhají žádné tréninky, chuť do závodění již byla sporná.

Pro: Povedenější rozlučka

Posledním závodem loňské sezony nebyla zlatá olympijská třicítka, nýbrž nepříliš povedený skiatlon v rámci Světového poháru v japonském Sapporu, při němž v poloprázdném "mrtvém" areálu Neumannová dvakrát upadla v neoblíbeném hlubokém břečkovitém sněhu.

Když nyní oznámila poslední rok kariéry, postupně vykrystalizuje i poslední závod, na nějž se budou moci poněkud slavnostněji připravit závodnice, organizátoři i diváci.

Kateřina se sice již dříve nechala slyšet, že žádné divadlo kolem odchodu dělat nechce, že zkrátka jeden závod bude ten poslední a hotovo, ale na tichou rozlučku před poloprázdným Sapporem by asi nevzpomínala nejraději.

Pro: Zajímavé sponzorské smlouvy

Pro hovořila i skutečnost, že česká reprezentankta dosáhla vrcholu v podstatě na konci sezony a úspěch tedy ještě nestačila řádně "zhodnotit". Již tak hodnotná značka "Kateřina Neumannová" nabyla ještě o poznání na ceně a nabídky sponzorských smluv na další rok jistě mohou být lákavé.

Závodnice se netajila přáním úspěšně rozjet podnikání se svým penzionem na Zadově. Je otázkou, kolik peněz je ještě na "rozjezd" potřeba. Každopádně pro finanční zajištění jejích podnikatelských záměrů je asi ten nejlepší čas. Kateřina již nemusí vůbec nic vyhrát, přesto by následující sezona mohla být hodně lukrativní.

Kateřina Neumannová na trati vítězného olympijského závodu.
Kateřina Neumannová na trati vítězného olympijského závodu. | Foto: Reuters

Těžko však lze u sportovkyně jejího ražení předpokládat, že by se při přešlapování na důležité životní křižovatce řídila výhradně finanční otázkou. Nicméně by to bylo zcela pochopitelné. Lyžaři mají na vydělání peněz nesmírně krátkou dobu, jejich řemeslo je velmi zrádné a nepřijde se v něm na takové částky jako v bohatších sportech.

Pro: Tlaky pracovního okolí

Zatímco trenér a možná i rodina Kateřině spíše doporučovali  konec kariéry, respektive přáli zasloužený odpočinek, jiní jí naopak mohli konec rozmlouvat. Mezi ně určitě patřili zejména její manažeři a sponzoři. Sotva pootevřela dveře do zlaté komnaty, měla by je zase zabouchnout a odejít?

"Vlastnit" olympijskou vítězku, to je v České republice velmi vzácné. Jasně to vyjádřil manažer Josef Jindra pro deník Sport ještě v dějišti turínské olympiády: "Náš tým si myslí, že by to měla ještě aspoň rok zkusit. Kdyby sponzoři chtěli Kateřinu podporovat dál, byla by obrovská škoda, aby nepokračovala."

I nejrůznější reklamní agentury jistě uvítají její setrvání ve vrcholovém sportu. "Současná nejlepší česká lyžařka" se obsazuje jistě lépe než "někdejší aktivní závodnice v důchodu".

Neumannová by scházela určitě i některým českým politikům, pro něž znamenala jistotu zviditelnění, a kteří si zvykli na lehké "parazitování" po jejím boku. A konečně by možná zaplakala i leckterá média, která by si musela najít jiný objekt pro své kýčovité dojímavé pohádky. Tyto dva faktory ale na Kateřinino rozhodování určitě vliv neměly.

Proti: Pokračovat kvůli neoblíbenému Sapporu?

Po zlatech z MS v Obersdorfu a na OH v Turíně se značně snížily počet nesplněných cílů, a tedy i motivace.

Snad jediný sportovní vrchol, pro který ještě má smysl vydržet v bílé stopě, je největší podnik následující sezony, mistrovství světa v japonském Sapporu v únoru 2007. Jenže zlato z MS již česká reprezentantka má, sapporské tratě zrovna nemiluje a příliš nemusí ani japonské publikum.

V roce 1995 tu při závodě Světového poháru skončila až devatenáctá, letos zde zakončila sezonu, když v skiatlonu SP dojela po dvou pádech pátá.

Kateřina Neumannová v cíli olympijského závodu na 10 km klasickou technikou.
Kateřina Neumannová v cíli olympijského závodu na 10 km klasickou technikou. | Foto: ČTK

Do Japonska se jí vůbec nechtělo, tratě, prostředí ani atmosféra ji nakonec nijak nenadchly: "Počasí dělá hrozně moc a tam jsme se brodily po kotníky v břečce. Sapporo je takové mrtvé, diváci na závody taky nijak moc nepřišli. Jediné, co mě nadchlo, byla vyhřívaná prkýnka na toaletách," zhodnotila svůj dojem z dějiště nadcházejícího šampionátu. Vadilo jí i třičtvrtěhodinové dojíždění z města a nemožnost náhradního ubytování.

O japonských divácích se již dříve nelichotivě vyjádřila v souvislosti se ZOH v Naganu, kde jim prý fandili "snad jen servismani".

Proti: Zaječí úmysly trenéra Frühaufa

Kateřina je rovněž pevně spjatá s osobním trenérem Stanislavem Frühaufem a těžko si lze představit jednoho bez druhého ve vrcholovém sportu. Frühauf přitom jasně oznámil, že s trénováním na nejvyšší úrovni končí, že si chce odpočinou a užít si rodiny a klidu Šumavy.

Zároveň své svěřenkyni nedoporučoval prodloužení kariéry: "Myslím, že by Káča neměla pokračovat," prohlásil již dávno před olympiádou, a tedy dávno před naplněním největšího sportovního snu. Jeho slova pro ni mohla mít velkou váhu, ale zřejmě ne rozhodující.

Proti: Mateřské hledisko

Kateřina Neumannová ve zlatém objetí s dcerou Lucií.
Kateřina Neumannová ve zlatém objetí s dcerou Lucií. | Foto: Reuters

Důležitou roli při rozhodování mohlo hrát i nezanedbatelné mateřské hledisko. Neumannová se již dříve nechala slyšet, že by chtěla pro dceru Lucinku sourozence, není však zatím čas. To ale bylo v kolotoči příprav na olympiádu, nyní třeba mohla nastat ta správná doba.

Po delších závodních podnicích si navíc česká reprezentantka stěžovala, že odloučení od dcery špatně zvládá a že by s ní chtěla trávit více času.

Proti: Zlatá pachuť z "příživníků"

Olympijské zlato z Turína určitě nádherně hřálo u srdce, méně hřejivé už asi muselo být poznání, co s sebou absolutní sportovní vrchol také přináší.

Jeden z prvních šoků čekal úspěšnou reprezentantku již v den zlatého závodu, když večer zavítala do Českého olympijského domu. Radost z vřelého přijetí brzy vystřídaly jen těžko skrývané rozpaky z nestoudné vlezlosti premiéra Paroubka, jenž se nerozpakoval vystavovat se ve světle reflektorů, namířených na "zlatou Katku", a dokonce s ní i usedl za stůl určený pro účastníky tiskové konference, ačkoliv o závodě věděl snad jen to, že český úspěch lze využít pro sbírání politických bodů.

To byl teprve začátek, Kateřina se vzápětí ocitla v mlýnici nejrůznějších sponzorských, reklamních, firemních, mediálních a v neposlední řadě i politických akcí, jejichž smysl byl většinou tentýž: pod zástěrkou holdu a ocenění Kateřině Neumannové vytěžit pro sebe či svou instituci maximum z její slávy.

Opravdu upřímně mínili její oslavy snad jen štamgasti ze zadovské restaurace U Ptáčků a její spolurodáci z Písku, kteří jí drží palce celou kariéru, při úspěších i neúspěších. Po opojném zlatu zkrátka zbyla jistá pachuť, která se rovněž mohla vybavit při rozvažování dalších plánů.

Ať již probíhalo rozhodování české fenomenální lyžařky jakkoliv, oznámení o prodloužení kariéry o jeden rok je jistým kompromisem. Mezi  zřejmě stále převládající chutí závodit a vyhrávat a mezi  touhou po zaslouženém odpočinku. Zmíněná závažíčka  mohla miskami vah zakomíhat, aby nakonec tu s rozhodnutím zůstat přece jen poslaly o něco níže.

 

Právě se děje

Další zprávy