reklama

Pála starší: Že zbyl v Melbourne jen Berdych? I to je úspěch

První týden na AO: Jepičí život Češek i obrozený Berdych Podívejte se na bilanci českých tenistů po prvním týdnu dvouher na úvodním grandslamovém turnaji sezony, Australian Open. Foto: Reuters
Do druhého týdne tenisového grandslamu postoupil v singlu z českých tenistů jen Tomáš Berdych. I přesto je to podle Františka Pály úspěch.

Praha - Celá desítka českých hráček postoupila do hlavní fáze tenisového Australian Open. Stejně na tom bylo už jen Rusko, jinak žádná jiná země neměla víc hráček v pavouku prvního grandslamu. Přesto žádná z nich nepřešla přes třetí kolo a druhý týden v Austrálii už bude bez Češek.

Jediným českým reprezentantem tak v turnaji zůstává Tomáš Berdych, kterého čeká v noci na úterý čtvrtfinále proti Rafaelu Nadalovi.

Podle bývalé světové sedmnáctky a někdejšího kapitána československého daviscupového týmu  Františka Pály to ale zase takový průšvih není a spíše je namístě chvála.

Pane Pálo, deset hráček v hlavní části grandslamu, ale žádná nedošla ani do osmifinále. Jak celkově hodnotíte jejich vystoupení na Australian Open?
Je to určitě úspěch, mít deset Češek na grandslamu. Navíc náš tenis vypadá dobře i z toho pohledu, že máme hodně holek v první stovce, i ve dvacítce a pak alespoň jednu hráčku v té absolutní špičce. To všechno splňujeme.

Přesto se asi čekalo, že některá z nich dojde dál než do 3. kola...
Ano, od Petry Kvitové určitě. Škoda Lucky Šafářové, že padla hned v prvním kole. I Karolína Plíšková asi poté, co předváděla v Sydney, chtěla víc, ale Makarovová je světová desítka, takže není ostuda s ní prohrát. Na druhou stranu si moc vážím Lucky Hradecké, že z kvalifikace došla tak daleko. Potřebovala to hlavně pro zlepšení psychiky. Porazila světovou hráčku Ivanovičovou, to ji do budoucna určitě hodně pomůže.

Na druhou stranu se v dobrém světle ukázalo mladé trio Siniaková, Smitková, Allertová, které prošlo do druhého kola. Co říkáte na jejich výkony?
Velký příslib do budoucna. Ale hlavně bych se zastavil u Denisy Allertové. Ta měla ohromnou smůlu, že se nedostala do hlavní části a byla jen jedničkou v kvalifikaci. Musela ustát ohromný psychický tlak a v kvalifikaci grandslamu už není takový kvalitativní rozdíl od prvního kola hlavní části. Takže klobouk dolů, že zvládla ty tři zápasy vyhrát a pak došla až do druhého kola.

Fanoušci byli asi plni očekávání, co dokáže pod novým kondičním koučem Petra Kvitová, ale nakonec skončila ve třetím kole. Proč to podle vás nevyšlo?
V první řadě je třeba říct, že Keysová je hodně šikovná a talentovaná hráčka. Už jen to, že si ji vzala pod křídla Lindsey Davenportová, značí, že to bude určitě perspektivní dívka. Na Petru byla perfektně nachystaná, hlavně na její levácký servis ven z kurtu, což je obvykle jedna z jejích největších zbraní. Je pravda, že Petře ten zápas celkově moc nevyšel, nemohla se opřít o servis a dát pár přímých bodů, aby se uklidnila.

Myslíte si, že výkony českých dívek v Austrálii nějak zamotaly hlavu vašemu synovi a fedcupovému kapitánovi Petru Pálovi před únorovým soubojem s Kanadou?
To nevím. Každopádně Petr se byl podívat jak v Sydney, tak teď v Melbourne, a co jsem s ním naposledy mluvil, tak je pravda, že ještě pořád neměl o nominaci úplně jasno. V Kanadě to určitě bude těžké, Bouchardová klidně může vyhrát oba singly a rozhodovat bude debl.

Ještě ale pojďme na skok k mužskému pavouku. Tomáš Berdych už je jediným zástupcem na turnaji, ale ve čtvrtfinále ho čeká Rafael Nadal, se kterým od roku 2006 nevyhrál. Má šanci ho konečně porazit?
Nadal teď dlouho marodil a myslím, že to na něm je trochu vidět, vždyť málem vypadl se Smyczekem v 2. kole. Oproti tomu Tomáš ušetřil síly relativně snadnými zápasy. Těžko odhadovat, ale je fakt, že Tomáš má ohromnou smůlu, protože aby vyhrál grandslam, musí v každém případě porazit tři hráče, kteří jsou nad ním. Los mu v tomhle případě moc nepomohl.

Tentokrát ovšem na Nadala vyrazí pod novým koučem Danielem Vallverduem, myslíte, že to může být změna, která mu prospěje?
Jak moc ho nový trenér změnil nebo vylepšil, to ukážou až právě tyto zápasy proti těm nejlepším hráčům. Co si budeme povídat, Troicki nebo Tomic jsou tenisté, které musí porážet tak jako tak. Ale proti Nadalovi se uvidí.

A jak vy se vůbec díváte na Tomášovu obměnu trenérského týmu?
Přiznám se, že mi je trochu líto Tomáše Krupy, který z toho vyšel jako takový smutný hrdina, ale Tomáš (Berdych) chtěl změnu. Vallverdu je zřejmě chytrý kluk, má vysokou školu, jako hráč byl průměrný, ale od Murrayho spoustu věcí odkoukal a Tomášovi nejde o nic jiného než získat ten jeden grandslam. A s Murraym se to povedlo, tak to třeba vyjde i teď.

reklama