reklama

Pařížská bitva je o Berdychovi. Pála: Čeká ho hrozná dřina

Tomáš Berdych stojí před těžkým úkolem. V Paříži by měl vybojovat minimálně dva body. Tomáš Berdych stojí před těžkým úkolem. V Paříži by měl vybojovat minimálně dva body. autor: Reuters
Na českou jedničku se před startem semifinále Davisova poháru upírají veškeré naděje celého tenisového národa.

Praha - Třídenní těžkou dřinu na špinavé pařížské antuce má před sebou Tomáš Berdych. Na českou jedničku se před startem semifinále Davisova poháru upírají veškeré naděje celého tenisového národa.

Odborníci se shodují na tom, že právě Berdychův famózní výkon od pátku až do neděle může být prakticky jediným klíčem ke třetímu postupu do finále nejstarší týmové soutěže světa v řadě za sebou.

"Pro Tomáše to bude hrozná práce. Jako vůdce musí určitě vyhrát aspoň jednoho singla a každopádně čtyřhru. Ani to ale nemusí stačit. Spíš by měl vyhrát všechny tři své zápasy," říká před duelem ve Francii tenisový expert František Pála.

Česká dvojka může jen překvapit

Kapitánu Jaroslavu Navrátilovi Pála rozhodně nezávidí výběr singlové dvojky. Radek Štěpánek ani Lukáš Rosol podle něj nemají přiliš mnoho šancí proti rozjetým Francouzům uspět.

"Radek je samozřejmě velký tenista, ale v jeho věku už jsou pro něj zápasy na tři vítězné sety velká zátěž, obzvlášť na antuce. A u Lukáše nikdy nevíte, jeho výkony jsou nahoru dolů," vysvětluje Pála.

Že Štěpánek zřejmě nenastoupí do všech třech dnů předpokládá Jiří Novák. "V téměř šestatřiceti letech už to moc nejde, hrát tři zápasy ve třech dnech je hodně těžké. Štěpánka bych každopádně volil na rozhodující pátý duel v neděli, protože má dostatek zkušeností," podotýká bývalá světová pětka. A shoduje se tak s nehrajícím kapitánem, který toto řešení naznačil ve středečním rozhovoru (čtěte ZDE).

Při jednoznačném složení deblové dvojice Berdych - Štěpánek by tak měl v páteční dvouhře dostat přednost Lukáš Rosol. "Ale je to na týmu, těch nuancí, které se musí zvažovat, je hrozně moc. Například pokud nebude hrát Radek v pátek, může být v sobotu nerozehraný," dodává Novák.

Novák: Mohli by být svázáni atmosférou

Zatímco Pála považuje za mírné favority semifinále domácí tým, Novák stále věří, že šance jsou naprosto vyrovnané. "Samozřejmě, že na papíře jsou favority Francouzi, ale my máme za sebou neskutečné tři roky, kdy nás prakticky nikdo neporazil. Nemáme už co ztratit, zatímco tíha je na Francii. Mají silnou generaci, která však v Davis Cupu ještě neprorazila. Mohli by být svázáni atmosférou," myslí si někdejší český reprezentant.

Také jemu je jasné, že bude primárně záležet na výkonu Tomáše Berdycha. "Je to hráč světové extratřídy, kdo říká, že nemůže porazit oba Francouze v singlech? V Paříži mu antuka tradičně vyhovuje, jsou tam trochu rychlejší kurty," míní Novák.

Pála: Monfils umí zázraky i klauniádu

Pro Pálu jsou ovšem Francouzi v současné formě až příliš těžkým soustem. "Dlouho nevyhráli, bude se hrát na centrkurtu Roland Garros, kde všichni vždycky strašně psychicky rostou. Mají obrovskou motivaci a silný kádr se šesti až osmi fantastickými hráči," připomíná Pála sílu soupeře, do jehož základní sestavy se nakonec dostali Tsonga, Monfils, Gasquet a Benneteau.

Třeba na hru Jo-Wilfrieda Tsongy, momentálně dvanáctého hráče světového žebříčku, podle Pály nebude stačit Štěpánek ani Rosol. "Tsonga výborně servíruje, hraje tvrdě odzadu, dokáže i přejít na síť. Cesta vede spíš přes Monfilse, pokud bude hrát. Ten dokáže zahrát zázračný zápas, ale i nějakou klauniádu. Tsonga je serióznější," tvrdí Pála.

Tuhý boj a hádky bez "jestřába"?

Podle Nováka se může velmi rychle smazat zdánlivá výhoda antukového povrchu, který Francouzi záměrně zvolili. "Oni si antuku vybrali hlavně proto, aby co nejvíce eliminovali přednosti našich hráčů. Ale ani pro ně to není žádný výjimečný povrch. Očekávám tuhý boj."

Na Roland Garros jako obvykle nebude k dispozici jestřábí oko, což podle Františka Pály může ještě vyhrotit už tak napjatou a bouřlivou atmosféru.

"Čekám, že rozhodčí bude každou chvíli běhat z umpiru dolů a kontrolovat stopy. Pro nás to může být nevýhoda, sudí může podlehnout atmosféře. To jsou všechno maličkosti, které mohou způsobit hodně impulzivní, nervydrásající a dramatický boj," uzavírá expert.

reklama