reklama

První medaile! Soukup zaválel ve sprintu a bere úžasný bronz

Jaroslav Soukup a jeho bronzová radost. Jaroslav Soukup a jeho bronzová radost. autor: Reuters
Čeští biatlonisté předvedli v úvodním vystoupení na olympiádě úžasné výkony. Jaroslav Soukup získal šokující bronz.

Soči - První oficiální den olympijských her v Soči a hned česká medailová radost! V biatlonovém sprintu na deset kilometrů šokoval soupeře Jaroslav Soukup, který si po bezchybné střelbě dojel pro bronz a vybojoval první historickou olympijskou medaili českého biatlonu.

"Je to fantastický pocit, ani skoro nemůžu mluvit. Pořád tomu ještě nemůžu uvěřit," řekl po závodě v rozhovoru pro Českou televizi viditelně dojatý Čech. Zatím nejlepším výsledkem českého biatlonisty bylo čtvrté místo Ivana Masaříka z Nagana 1998.

"Přál jsem si to, ale netušil jsem, že to takhle vyjde. Nechápal jsem, když mi hlásili, že jsem vepředu. Snažil jsem se prostě jet co nejrychleji," dodal jednatřicetiletý závodník.

Björndalen vyrovnal rekord Dählieho

Vítězem se stal čtyřicetiletý norský fenomén Ole Einar Björndalen, který ziskem dvanácté olympijské medaile vyrovnal bilanci svého krajana běžce Björna Dählieho.

Stříbro putuje do Rakouska zásluhou Dominika Landertingera. Čtvrtý Rus Anton Šipulin ztratil na bronzovou pozici Soukupa pouhých sedm desetin sekundy.

Český závod snů korunoval rovněž bezchybný Ondřej Moravec osmým místem. Oba čeští závodníci tak mají ideální pozici do pondělního stíhacího závodu. "Kdo neskáče není Čech, hop hop hop," slavil celý český biatlonový tým v cíli, což zachytily i televizní kamery.

Nejdříve fanoušky potěšil Moravec

Moravec vyrazil do závodu se startovním číslem šest a hned udával tempo na prvních mezičasech. Obě položky zastřílel čistě, a tak i do cíle dorazil v do té doby nejlepším čase 24:48.

"Dlouhá třítýdenní pauza je znát. Konec mě hodně bolel. Ztrácel jsem poměrně dost. Skončit ale do desítky je super. Jarda je navíc třetí, to je neskutečný výsledek," řekl po závodě Moravec.

Velmi dobře si ale vedla dvojice Norů Björndalen Svendsen, kteří českého reprezentanta postupně odsouvali z mezičasů. Oba na ve stojce ale jednou chybovali a museli na trestná kola.

Björndalen ovšem dokázal, jak skvělým běžcem je a jedno trestné kolo ho nakonec o zlatou medaili nepřipravilo. Přeskočil totiž sice čistě střílejí, ale pomaleji jedoucího Rakušana Landertingera, který se tak musel spokojit s průběžně druhým místem.

V závěru už Soukup trochu ztrácel

To už ale na trati zářil Soukup, který střílel čistě a přepisoval maxima na mezičasech. Dlouho to dokonce vypadalo na první místo, ale v posledním kole už českému biatlonistovi docházely síly a zařadil se s pětivteřinovým odstupem na třetí místo.

Brzy po dojezdu Soukupa málem sesadil z bronzové příčky Rus Šipulin, ale o necelou sekundu se mu to nepodařilo.

V dramatickém závěru už byli Ital Lukas Hofer či Kanaďan Lu Guellec výrazně pomalejší, a tak se mohla česká olympijská výprava radovat z první medaile.

Moravec nakonec propadl pořadím na solidní osmé místo. Šlesingr skončil na 31. místě se ztrátou minuty a 18 sekund. Krupčík si pondělní stíhačku nezajede, protože si vyjel až 75. pozici.

reklama