reklama

Rusové nesplnili dopingové podmínky. Není o čem jednat, zlobí se sportovci

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: ČTK
Sportovci vyzvali Světovou antidopingovou agenturu WADA k další suspendaci ruské agentury RUSADA kvůli tomu, že ruská strana v požadovaném termínu do konce roku nezpřístupnila data z počítačů moskevské laboratoře o prováděných testech ruských sportovců. Jakékoli jiné řešení považují za nedostatečné, podle některých z nich by trest měl přijít okamžitě.

WADA bude situaci řešit v následujících týdnech. Nezávislá komise WADA se sejde 14. a 15. ledna v Montrealu, jejím doporučením se pak bude zabývat výkonný výbor WADA. Někteří sportovci ale považují tyto průtahy za zbytečné.

"Žádná jednání nejsou potřeba. Podmínky byly naprosto jasné. Tohle je důvod, proč WADA neměla nikdy sahat ke kompromisu. RUSADA by měla být suspendována ještě dnes," uvedl na Twitteru biatlonista Sebastian Samuelsson, stříbrný olympijský medailista ze stíhačky z loňské olympiády v Koreji.

K okamžitému trestu vyzvala také komise sportovců britské antidopingové agentury UKAD. "Ruská vláda bohužel jasně nesplnila své sliby," doplnila v oficiálním prohlášení. Připomněla také slova prezidenta WADA Craiga Reedieho z loňského září, kdy WADA po téměř třech letech zrušila suspendaci ruské agentury, přičemž jí ale nařídila splnění dalších podmínek. "Ve veřejném prohlášení garantoval na sto procent, že ruská vláda vyhoví těmto podmínkám. To se ale nestalo."

K suspendaci vyzvala také komise sportovců agentury WADA. "Teď očekáváme, že následující proces povede k doporučení, aby Rusko bylo suspendováno. Pouze tento krok bude z pohledu sportovců vyhovující a přiměřený. Cokoli menšího bude považováno za selhání WADA v jednání ve prospěch čistých sportovců," uvedla komise v oficiálním prohlášení.

WADA také čelí tlaku řady národních antidopingových organizací, které rovněž požadují obnovení suspendace. "Uvědomujeme si, že RUSADA spolupracuje s WADA na vyřešení těchto záležitostí, ale podmínky byly jasné a bez dat může být jenom jeden výsledek," uvedly ve společném prohlášení.

Organizovaný doping? Rusové ultimátum ignorovali, nepomohl ani Putin Organizovaný doping? Rusové ultimátum ignorovali, nepomohl ani Putin Čtěte zde

Zda by požadované obnovení suspendace mělo nějaký dopad na účast ruských sportovců na příštích olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu, není jasné. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach uvedl, že ze strany MOV už nemusí pro Rusko přijít žádný další postih. "Vyloučením ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018 si ruský olympijský výbor odsloužil svůj trest," řekl.

Ruská výprava na ZOH v Koreji chyběla, ale řada "prokazatelně čistých" ruských sportovců včetně nakonec zlatého hokejového týmu startovala pod neutrální vlajkou. Během her měli pozitivní dopingové testy curler Alexandr Krušelnickij a bobistka Naděžda Sergejevová. MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství.

reklama