reklama

Zlomený kotník! Ošklivý pád ukončil Samkové sezonu

Eva Samková (ilustrační foto). Eva Samková (ilustrační foto). autor: ČTK
Samková ve Veysonnaz na jednom ze skoků upadla, zlomila si kotník, vyhodila rameno a má otřes mozku

Veysonnaz- Olympijská vítězka Eva Samková se zranila při pádu v dopoledním tréninku na úterní závod Světového poháru ve snowboardcrossu ve švýcarském Veysonnaz.

Po jednom ze skoků upadla, zlomila si levý kotník, vyhodila rameno a má lehčí otřes mozku. Na vyšetření do nemocnice ji odvezl vrtulník, nyní se řeší její převoz do České republiky.

Samková hned věděla, že je zle

"Trefila jsem vršek druhý boule a koplo mě to dolů do boulí. Narazila jsme se o ty boule a rozsekala se do sítí. Ale tak nakonec to ještě docela dobře dopadlo," řekla Samková Radiožurnálu.

Hned věděla, že má něco s kotníkem. "Bylo to očividný, pocitově jsem si myslela, že je to zlomené. Už jsem jednou zlomenou nohu měla, teda druhou a holenní kost," doplnila.

"Prvotní vyšetření ukázala na čistou zlomeninu. Eva by ale do šesti týdnů měla být relativně v pořádku a bez vážnějších následků, takže ty zprávy jsou pro nás poměrně pozitivní," uvedl v tiskové zprávě svazu trenér Marek Jelínek.

Těžká překážka rozhodila i další závodnice

"Už je jí líp, akorát ji bolí hlava. Když jsem přijel do nemocnice, měla dokonce hlad. Teď je samozřejmě nešťastná, naštvaná, ale je to mnohem lepší, než když ji nakládali do vrtulníku," prohlásil.

Samková startovala poprvé od vítězného závodu na hrách v Soči. Na jednom ze skoků měla v trénincích problémy, stejně jako mnoho dalších závodníků. Byl na něm moc prudký dopad a následovaly po něm tři boule.

"Byl to nesmysl. Debilní věc. Zranilo se na tom několik dalších lidí v tréninku a pak i v závodu," řekl ČTK Jelínek. "Už před tím se tam v kvalifikaci tři lidi rozsekali a odvezli je vrtulníkem jako mě," poznamenala Samková.

Česká závodnice plakala bolestí

Trenéři apelovali na organizátory, aby inkriminované místo změnili. "Ale jen trochu upravili skok, ten dopad a boule tam nechali. Neměly tam co dělat, právě na nich si Evka namlátila v docela velký rychlosti," uvedl kouč.

"V první jízdě to přelítla, tak chtěla být kratší a hodilo jí to do těch boulí," popsal Jelínek. Samková zůstala ležet na trati s otřesem mozku. Poznávacím znamením, že není v bezvědomí, byl pro záchranáře její pláč.

"Hodně jsem se bouchla do hlavy, takže jsem chvílemo i tak moc neviděla. Křuply mi brejle, byla jsem taková otřesená. Rameno mě bolelo, ale to bylo to moje klasický vypadnutí," řekla Samková. "Noha pobolívá, ale normálně zlomeninově, není to nic hroznýho. Tak jsem zvědavá, co ještě ta hlava udělá."

Jedná se o převozu do Čech

Zatímco zbytek týmu se společně s ním ve středu ráno přesune na závěr Světového poháru do španělské La Moliny, česká snowboardcrossová jednička zamíří zpátky do Čech.

"Zatím nevíme, jestli převoz proběhne letadlem, nebo autem, ale rozhodně chceme, aby se tak stalo do zítřejšího rána, protože ji tu nechceme nechat samotnou. V Čechách Eva podstoupí vyšetření měkkých tkání a pak se rozhodne o dalším postupu," upřesnil Jelínek.

O zlatou olympioničku se budou starat vedoucí lékař Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace Jaroslav Větvička a Robert Frei z Centra pohybové medicíny vyhlášeného lékaře Pavla Koláře.

Olympijská vítězka byla klasifikována jako čtyřiadvacátá

Samková byla v pondělní kvalifikaci druhá, prohrála jen s Kanaďankou Dominique Maltaisovou, vedoucí ženou průběžného hodnocení SP. Ta si zajistila celkové vítězství v seriálu triumfem v dnešním závodu. Ve finále porazila Nelly Moenneovou-Loccozovou z Francie, třetí byla Bulharka Alexandra Žekovová.

Samková byla klasifikována na 24. místě a v celkovém hodnocení zůstala třetí těsně před Žekovovou, o tuto pozici ale nejspíš přijde. "Eva (Samková) splnila už v Soči všechna očekávání, a i když bychom byli samozřejmě rádi, aby zůstala v elitní trojice, o žádnou sportovní tragédii se nejedná," upozornil Jelínek.

David Bakeš, rovněž druhý v kvalifikaci, ani Jan Kubičík, který si prožil premiéru ve Světovém poháru, dnes nepostoupili z osmifinálových jízd. Mezi muži vyhrál Ital Fabio Cordi. Ke glóbu má nejblíž Ital Omar Visintin, jenž zvítězil v malém finále.

Závod SP ve snowboardcrossu ve Veysonnaz (Švýcarsko):

Muži: 1. Cordi (It.), 2. Lindfors (Fin.), 3. Robanske (Kan.), 4. Schad (Něm.), 5. Leoni, 6. Godino (oba It.), ...25. Bakeš, 39. Kubičík (oba ČR).

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Visintin (It.) 2786 b., 2. Hughes (Austr.) 2090, 3. Schad 1754, ...47. Bakeš 176, 53. Novák 128, 59. Novotný (oba ČR) 76.

Ženy: 1. Maltaisová (Kan.), 2. Moenneová-Loccozová (Fr.), 3. Žekovová (Bul.), 4. Fudžimoriová (Jap.), 5. Trespeuchová (Fr.), 6. Jacobellisová (USA), ...24. Samková - ve vyřazovací části kvůli zranění nestartovala, 29. Hopjáková (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Maltaisová 4400, 2. Jacobellisová 2960, 3. Samková 2430, ...43. Chourová (ČR) 26.

reklama