reklama

Sdruženář Dvořák léčí mononklueózu: Mám čtyři kila dole, na můstku budu lepší

Miroslav Dvořák. Miroslav Dvořák. autor: Zlata Vostrá
O víkendu startuje naplno sezona zimních sportů. Můžeme se těšit na klasické lyžování, sjezdové lyžování, biatlon či severskou kombinaci. V té se však ve Finsku představí jediný Čech, Tomáš Portyk. Dlouholetí úspěšní reprezentanti Pavel Churavý a Tomáš Slavík ukončili aktivní kariéru a česká jednička posledních let Miroslav Dvořák onemocněl mononukleózou.

Praha - Světový pohár sdruženářů zahájí tuto sobotu úvodním závodem ve finském středisku Ruka. Česká severská kombinace při tomto startu zažije dlouho nevídaný jev. Její barvy bude hájit jediný závodník – devatenáctiletý junior Tomáš Portyk!

Dlouholetí úspěšní reprezentanti Pavel Churavý a Tomáš Slavík ukončili aktivní kariéru a česká jednička posledních let Miroslav Dvořák onemocněl mononukleózou. S pozvolnou přípravou začne až počátkem prosince.

„Onemocnění vzniklo zvýšenou fyzickou náročností při oslabené imunitě,“ prozradil v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Co jste prožíval v letním přípravném období?

Začátek nebyl špatný, dařilo se mi hlavně na můstku. V letním Grand Prix však nastal určitý útlum. I po lehkém tréninku jsem byl dost unavený a mé výkony začaly mít dorosteneckou úroveň. Ani počáteční odběry krve toho moc nenapověděly, teprve v září podrobné vyšetření prozradilo mononukleózu. Je to pro mě velké zklamání a jen mě aspoň částečně utěšuje, že v letošní sezoně není olympiáda a dokonce ani mistrovství světa.

Jaký je váš současný zdravotní stav?

Poslední testy po měsíci klidu ukázaly zhruba třetinové zlepšení. Proto věřím, že od začátku prosince bych po konzultaci s lékaři už pomalu začal lehce trénovat. Nejprve domácí cviky, pak posilovna a od poloviny prosince už náročnější příprava, třeba už i se skoky.

S jakou představou se po několikaměsíční zdravotní přestávce vrátíte?

Věřím, že problém bych neměl mít se skoky. Paradoxně se v nich mohu ještě zlepšit, protože jsem vlivem nemoci zhubl o čtyři kilogramy, takže na můstcích budu lehčí. Běh však bude naopak dřina, v níž převezme hlavní roli vůle a trpělivost. Ve spolupráci s mentálním koučem jsem se už zaměřil na psychologickou přípravu.

Na co jste se soustředili především?

Na odstraňování předzávodního stresu, zvýšení sebedůvěry a snažíme se také odbourat některé zlozvyky, které mě dosud limitovaly a důsledkem pak byla nevyrovnanost výkonů. Jednou jsem dojel ve Světovém poháru třetí, ale další den až třicátý.

Myslíte si, že ještě v letošní sezoně bude ve vašich silách vrátit se do plné formy?

To je samozřejmě otazník. Základním předpokladem bude znovu získat ztracenou plnou kondici a pokud se mi to podaří, tak věřím, že se ještě mohu dočkat dobrých výsledků.

reklama