Sdruženář Portyk se stal juniorským mistrem světa

Aktualizováno 25. 2. 2016 18:41
Tomáš Portyk zvítězil v rumunském Rašnově a stal se juniorským mistrem světa v severské kombinaci. Druhý nejlepší Čech v závodě Lukáš Daněk skončil čtvrtý.
Tomáš Portyk.
Tomáš Portyk. | Foto: ČTK

Rašnov - Sdruženář Tomáš Portyk se stal juniorským mistrem světa. Další český reprezentant Lukáš Daněk skončil na šampionátu v rumunském Rašnově čtvrtý. Běžkyně na lyžích Petra Nováková po úterním bronzu v závodu na 10 km klasickou technikou v kategorii do 23 let další medaili nepřidala, na volné desítce skončila pátá.

Portyk si po prvním závodě spravil chuť

Portyk si dnes vynahradil zklamání z prvního závodu v Rašnově. V něm předvedl devatenáctiletý sdruženář z Lomnice nad Popelkou nejdelší skok, ale upadl a kvůli bodovým srážkám skončil v první části až třiadvacátý. Do běhu na 10 km o den později nakonec nenastoupil, protože byl po pádu mírně otřesen.

"Naštěstí jsem se chytil při středečním závodu družstev a začal jsem si znovu věřit. Před startem jsem se zdravě nabudil. Uvědomil jsem si, že mám poslední šanci, jak získat medaili," uvedl Portyk v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Skokanská část druhého závodu sdruženářů byla zrušena, takže junioři startovali do běhu na 5 km podle výsledků pondělního provizorního skokanského kola. "Mám docela slušnou pozici," konstatoval Portyk před během. Na trať se vydal druhý sekundu za Estoncem Kristjanem Ilvesem a 12 sekund před Němcem Terencem Weberem.

Portyk se medaile konečně dostal

O vítězství Portyk rozhodl v závěrečném kopci, v kterém sdruženář Dukly Liberec nastoupil a soupeřům ujel. "To byla moje taktika. Když jsem se ohlédl a viděl, že mám dvacet metrů náskok, už jsem věděl, že zvítězím," řekl Portyk, který po juniorské medaili toužil několik let. V cíli byl o pět sekund dříve než oba jeho nejbližší soupeři.

"Po tom hrůzostrašném pádu na hlavu jsme byli všichni rádi, že se nezranil. On se však neuvěřitelně rychle oklepal a předvedl v plné formě. Až jsme ho museli brzdit, aby po startu nepřepálil tempo, jak byl nabuzený," řekl trenér Marek Šablatura.

V náročných podmínkách si Portyk pochvaloval dobře připravené lyže. "Správně namazat bylo nesmírně těžké. Jeden den tekla voda, druhý zase stopa zmrzla. Byl jsem moc rád, že mi lyže půjčili běžci. Nevím přesně kdo, ale byly označené jménem Lukáš Bauer! Takže běžcům i Lukášovi moc děkuji," řekl sdruženář.

Mistrovství světa juniorů a do 23 let v klasickém lyžování v Rašnově (Rumunsko):

Běh na lyžích:

Muži do 23 let - 15 km volně: 1. Krüger (Nor.) 31:13,3, 2. Parisse -13,3, 3. Pouye (oba Fr.) -32,8, ...13. Knop -1:14,2, 27. Fellner -1:58,5, 55. Antoš -3:23,8, 62. Šeller (všichni ČR) -3:58,5.

Ženy do 23 let - 10 km volně: 1. Carlová (Něm.) 23:14,1, 2. Einfaltová (Slovin.) -18,9, 3. Sedovová (Rus.) -27,1, ...5. Nováková -44,5, 21. Hynčicová -1:37,2, 26. Klementová (všechny ČR) -1:55,0.

Junioři - 15 km volně: 1. Jakimuškin (Rus.) 31:19,1, 2. Stenshagen (Nor.) -12,2, 3. Spicov (Rus.) -29,2, ...12. Novák -1:07,0, 32. Dudek -2:16,9, 37. Pilz -2:28,6, 52. Machač (všichni ČR) -3:17,8.

Juniorky - 10 km volně: 1. Anderssonová (Švéd.) 23:29,8, 2. Hennigová (Něm.) -29,0, 3. T. Wengová (Nor.) -32,2, ...15. Sixtová -1:21,7, 42. Janatová -2:52,6, 49. Staňková -3:19,6, 63. Lubinová (všechny ČR) -4:24,2.

Severská kombinace

Junioři (běh na 5 km): 1. Portyk (ČR) 11:01,5, 2. Weber (Něm.) -5,1, 3. Ilves (Est.) -5,4, 4. Daněk -48,4, ...10. Pažout -1:07,4, 17. Vytrval (všichni ČR) -1:45,7.