Souboj snů vyhrál Gay. Američané vládnou sprintu

První vrchol MS v Ósace: finále stovky
Tyson Gay probíhá cílem sprintu na MS v Ósace
Tyson Gay probíhá cílem sprintu na MS v Ósace | Foto: Reuters

Ósaka - Vědci mohou zařadit do seznamu hurikánů nové jméno: Tyson Gay.

Američan ve finále sprinterů na mistrovství světa v Ósace získal titul šampiona i neoficiální označení nejrychlejší muž planety. Nevídanou silou, která ničila všechny soupeře, především Jamajčana Asafu Powella, proběhl nejkratší trať šampionátu v čase 9,85.

Očekávaný duel Gay - Powell skončil nakonec nečekaně. Powell, v cíli evidentně frustrovaný, skončil totiž až třetí, na cílové šachovnici ho předstihl i Derrick Atkins (Bahamy).

V protivětru žádný rekord

Oba hlavní favorité stovky na mistrovství světa - Američan i Jamajčan - se letos až dosud vzájemnému souboji vyhýbali jako čert kříži. Nedělní finále bylo premiérou. Powell vyhrál všech pět předchozích vzájemných utkání, pomalejší byl až dnes, kdy mu na výsledku nejvíc záleželo.

Cíl: první Gay, druhý Atkins, až třetí Powell
Cíl: první Gay, druhý Atkins, až třetí Powell | Foto: Reuters

Naděje na světový rekord, který drží Asafa Powell časem 9,77 spolu s dopingovým hříšníkem Gatlinem, vzal protivítr na dráze osackého stadionu. Powell nejrychleji odstartoval, ale už od padesáti metrů bylo znát, že na Gaye ve finále sprintu nemá.

Jedna dráha, jeden národ

Finále stovky prodloužilo americkou nadvládu v této disciplíně, do níž se v posledních letech pokouší nabořit Powell. Na velkých závodech zatím marně. Gay pokračuje v řadě, v níž stojí jména jako Carl Lewis či Justin Gatlin.

Mezi osmičku finalistů se letos na šampionátu probojovali reprezentanti osmi zemí - i to je unikát.

Do finále prošli Jamajčan Powell i Američan Gay hladce. O něco rychlejší se jevil americký lídr letošních tabulek, který vyhrál svůj běh za 10,00. Jamajčan však v semifinále stejně jako v rozběhu vypustil takřka celou závěrečnou třetinu trati, v cíli byl za 10,08 a na šachovnici jej předstihl další spolufavorit Derrick Atkins z Baham.

Přesně takové pořadí nakonec zůstalo zachováno i v samotném finále.