reklama

Srbové jsou teď slabší. Djokovič to ale bude chtít urvat sám

OBRAZEM V Berdychově kůži na lavičce i základní čáře Podívejte se do útrob bělehradské arény pohledem hráčů z lavičky nebo základní čáry. Foto: Tomáš Kubánek
I když role dvojky ve finále Davis Cupu připadla po absencích Janka Tipsareviče a Viktora Troického na salátovou mísou téměř 'nedotknuného' mladíka Dušana Lajoviče, český tým to jako výhodu nevidí.

Bělehrad - I když role srbské dvojky ve finále Davis Cupu připadla po absencích Janka Tipsareviče a Viktora Troického na salátovou mísou téměř 'nedotknutého' mladíka Dušana Lajoviče, český tým to jako svou přílišnou výhodu nevidí.

Podle obou českých aktérů pátečních dvouher Tomáše Berdycha i Radka Štěpánka i zastupujícího kapitána Vladimíra Šafaříka to totiž bude impuls pro současného suveréna Novaka Djokoviče, aby vedle obou dvouher nastoupil i do sobotní čtyřhry.

Online reportáž ze zápasu sledujte ZDE.

"Novak to vezme na svá bedra"

"Srbský tým bez Tipsareviče je slabší, ale jen o malinko, protože mají pořád Djokoviče," zhodnotil novou situaci Šafařík na čtvrteční tiskové konferenci po losu.

"Novak to bude chtít vzít všechno na svá bedra, urvat to sám, bude chtít hrát určitě i ve čtyřhře, ale nemyslím si, že by se kvůli tomu proti mě šetřil," doplnil jej Štěpánek, který v pátek nastoupí proti Djokovičovi k úvodní dvouhře. 

Také srbský kapitán Bogdan Obradovič přiznal, že je na vážkách, zda Djokoviče do deblu postavit. 

V této pozici pro nás není jednoduché se rozhodnout, kdo bude ve čtyřhře hrát. Ilija (Bozoljac) s Nenadem (Zimonjičem) jsou sehraní a odehráli spoustu skvělých zápasů, na druhou stranu Novak je v životní formě a nabízí se, že bychom ho měli použít i v deblu. Rozhodnu se až v sobotu před zápasem," uvedl Obradovič na srbské tiskovce.

"Očekáváme od fanoušků divoký scénář"

Šafařík přiznal, že přemýšlel také o variantě postavit do prvního zápasu proti Djokovičovi Lukáše Rosola, kvůli rozehranosti před klíčovou čtyřhrou nakonec vsadil na nejzkušenějšího českého tenistu.

"Pro Radka hrálo, že chce být rozehraný před deblem, který je pro nás naprosto klíčovou záležitostí. Očekáváme velmi divoký scénář, co se týče fanoušků, a je proto lepší, když si to Radek odbude a zvykne si na ně hned první den. Navíc Radek by mohl vzít Djokovičovi síly," zdůvodnil svou volbu.

Přiznal také, že je připraven zasahovat do utkání, pokud budou srbští fanoušci hlučet mezi prvním a druhým podáním jeho hráčů.

"Nechci rušit u kluků rytmus hry a vyvolávat na kurtu něco, co by neměli rádi, ale pokud to bude nutné a fanoušci budou fandit během prvního a druhého servisu, tak u rozhodčího zasáhnu," zdůraznil Šafařík.

Štěpánek: Nikdo ode mě nic nečeká

Také Štěpánek věří, že se mu minimálně povede sebrat Djokovičovi síly do dalších duelů.

"Nikdo ode mě proti Novakovi nečeká, je to moje výhoda, navíc se můžu rozehrát na klíčovou čtyřhru. Těším se na ten zápas, každý zápas s Novakem totiž stojí za to. Navíc budu hrát mnohem uvolněněji než on, všichni totiž čekají, že udělá první bod," libuje si.

"Těžko se hledají skuliny v Novakově hře, je to jeden z nejlepších returnistů na světě, jeho pohyb je neskutečný, což využívá ke své jasné dominanci. Musím předvést výkon na hranici svých možností, abych proti němu měl šanci uspět. Protože teď poráží každého na počkání," dodal.

Naopak Berdych ví, že ať by hrál proti komukoliv, očekávala by se od něj jen výhra. 

"Pro mě se toho moc nemění, musím ten první zápas vyhrát, ať už by proti mě stál Janko (Tipsarevič) nebo Lajovič a nebo někdo další. Udělal jsem si malý scouting jeho hry při jeho tréninku, myslím si, že můj tým mě na něj připraví ideálně," věří.

"Berdych bude mít první titul v neděli"

Oba české hráče nezaskočil ani dotaz srbského reportéra, proč Berdych na rozdíl například od Djokoviče letos nevyhrál ani jeden turnaj.

"Sezona ještě není u konce, myslím si, že Tomáš letos titul získá, počkejte si do neděle. Myslím si, že za tenhle titul bude určitě nejraději ze všech možných, který by si mohl vybrat," rozesmál novináře Štěpánek.

Zato v srbském táboře tak uvolněná atmosféra jako u Čechů pochopitelně nebyla. 

"Je hendikep, že nám Viktor (Troicki) a Janko (Tipsarevič) chybějí. Jsem ale s kluky, co jsou tady připraven vyhrát. Sedmnáct osmnáct tisíc lidí bude za námi, já udělám všechno, abych úvodní zápas vyhrál a pak je na Dušanovi (Lajovičovi), aby se pokusil zaskočit Tomáše," doufá Djokovič. 

"Dušan (Lajovič) je mladý hráč, který má velkou motivaci se ukázat před vlastními diváky. Sehrál už hodně dobrých zápasů s hráči světové padesátky a teď přišla jeho chvíle, aby to potvrdil," doplnil tenista, který si drží bilanci 22 vyhraných zápasů v řadě.

Lajovič: Novak mi vylepší pozici

I třiadvacetiletý Lajovič, aktuálně 117. hráč žebříčku ATP, který má na svém kontě skalpy bývalých hráčů TOP 20 Chardyho, Istomina či Tursunova, si na Berdycha věří.

"Tvrdě jsem pracoval, abych se sem dostal, udělám všechno pro to, abych Berdycha překvapil. Věřím, že se dostane Novak do vedení a dostane mě do lepší pozice," přiznal Lajovič a zároveň dodal, že si Obradovičovy důvěry velmi váží.

Je skvělé se dostat do týmu tolika hvězd. Už jsem si zkusil zahrát vedle kluků jako Janko (Tipsarevič) nebo Viktor (Troicki) letos na turnaji v Düsseldorfu a hodně mi to pomohlo," dodal Lajovič.

reklama