reklama

Tenisová fantazie: Kvitová je z formy, Češky přesto vládnou

Lucie Šafářová po triumfu v katarském Dauhá. Lucie Šafářová po triumfu v katarském Dauhá. autor: Reuters
Fanoušci nemají čas se nudit. Týden co týden, turnaj co turnaj, Češky excelují a sahají po vítězných trofejích.

Praha - Nejlepší současná česká tenistka výkonnostně stagnuje, hráčky z nevelké středoevropské země přesto hrají hlavní role v tenisovém divadle roku 2015. Fanoušci nemají čas se nudit. Týden co týden, turnaj co turnaj, Češky excelují a sahají po vítězných trofejích.

Nejnovější úspěch Lucie Šafářové v katarském Dauhá zvýraznil dominanci českého ženského tenisu. Osmadvacetiletá rodačka z Brna hraje v životní formě a v žebříčku už je těsně za elitní desítkou. V boji o pozici české dvojky se opět dostala před Karolínu Plíškovou, jejíž raketový vzestup se momentálně zastavil na patnáctém místě.

V elitní dvacítce světového pořadí jsou čtyři české tenistky, na dvacáté místo se totiž po skvělých výkonech vyhoupla Barbora Záhlavová-Strýcová. Žádný jiný stát nemá v TOP 20 tolik zástupkyní. Na pomyslná záda se České republice v tomto ohledu dívají Američanky, Rusky, Španělky i Italky. Největší světové velmoci si o tak široké špičce mohou nechat jen zdát (kompletní žebříčky najdete zde).

Co je s Petrou Kvitovou?

Jediné, co momentálně může trápit fanouška českého dámského tenisu, jsou výkony Petry Kvitové. Světová čtyřka po lednovém triumfu v Sydney stagnuje. Na Australian Open skončila už ve třetím kole a po třítýdenní pauze vyplněné tréninkem zůstává výrazně za očekáváním.

V Dubaji i v Dauhá vystavila české jedničce stopku vždy už ve druhém zápase Španělka Carla Suárezová-Navarrová. Zejména druhý zápas v katarské metropoli nabídl výrazně podprůměrný výkon dvojnásobné wimbledonské šampionky. Kvitová zvládla skvěle první sadu, potom se ale z kurtu fatálně vytratila, přičemž dokázala prohrát neuvěřitelných deset gamů v řadě.

I přes nezdary rodačky z Bílovce ale mohou být spokojeni nejen čeští fanoušci, ale možná ještě více kapitán fedcupového týmu Petr Pála. K dispozici má totiž extrémně silnou sestavu a Češky jsou už teď jasně největšími favoritkami letošního ročníku prestižní týmové soutěže.

Pála starší: Máme 4 špičkové singlistky

"Máme bez debat přinejmenším tři zcela špičkové singlistky, ne-li čtyři, protože na Báru Záhlavovou-Strýcovou a její herní i výsledkový progres by se také nemělo zapomínat," nechal se slyšet v komentáři pro web tennis-arena.cz Pálův otec František.

Tenisový kouč a odborník nechce vynášet soudy ohledně pozice české dvojky, o kterou se momentálně přetahují Plíšková se Šafářovou. "Že Karolína dvakrát porazila Lucku, neznamená, že by byla Lucka horší. Vždyť se podívejte na její hru a úžasný výsledek teď v Dauhá. Naopak, Karolína narostla a dostala se na Lucčinu úroveň. Ty zápasy mohla a může vyhrát kterákoli z nich, byly zcela vyrovnané," doplnil Pála.

Uvnitř tenisové veřejnosti mezitím bují diskuse o tom, která z českých hvězd by měla dostat přednost v semifinále proti Francii. Podle Pály staršího o tom ale nakonec nemusí rozhodnout postavení na světovém žebříčku.

"Podle mých kapitánských zkušeností nakonec rozhodnou jiné faktory. Povrch, forma, únava, oblíbenost či neoblíbenost soupeřek. Je to mnohem větší alchymie než jen nějaké porovnávání rankingu. Vůbec Petrovi nezávidím a vůbec mu do toho nechci mluvit. Největší chybou by ale zcela jistě bylo hledat řešení a dělat závěry už teď," vysvětlil František Pála.

Univerzálnější tým pro Fed Cup

Před finálovým kláním loňského Fed Cupu zvolil kapitán nominační model dvou singlistek a deblového páru. Teď se ale i v tomto ohledu situace dramaticky mění.

"Mezitím se poměry změnily nejen zásluhou výkonnostního vzrůstu Karolíny. Lucka Šafářová vyhrála ve čtyřhře grandslam a najednou je tu v jedné osobě singlistka i deblistka světové úrovně. Karolína navíc odmala odehrála moře deblů se sestrou," všiml si Pála.

"Rázem máme univerzálnější tým než před několika měsíci, a to musím znovu připomenout nenápadnou Báru, to je také deblistka par excellence. Ať už bude příští Petrova nominace nakonec jakákoli, jedno je jisté - nacházíme se v jiných časech než loni," dodal odborník.

Jiných? Ještě lepších, dost možná i zlatých, chtělo by se říci. České tenistky si zkrátka podmaňují svět. Vydrží jim skvělá forma až do konce sezony završené dalším finálovým zápasem ve Fed Cupu? Na to si musíme počkat.

reklama