reklama

Tesař: König desítku udrží a má na to, skočit Nizozemce

Leopold König podle Lubora Tesaře elitní desítku na Tour udrží až do konce Leopold König podle Lubora Tesaře elitní desítku na Tour udrží až do konce autor: Facebook NetApp/Tour de France
Pohled cyklistického experta Aktuálně.cz Lubora Tesaře na dosavadní vývoj Tour de France i prognóza na sobotní časovku.

Praha – Pyrenejské vrcholy má peloton 101. ročníku Tour de France už zdárně za sebou. Jasno je o tom, že v Paříži bude triumfovat Vincenzo Nibali, že puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře získá Rafal Majka a ten zelený pro nejrychlejšího muže „Staré dámy“ potřetí v řadě Peter Sagan.

Jenže i tak bude ještě poslední dva závodní dny o co hrát. Především v sobotní více jak padesátikilometrové časovce. Kdo skončí na pódiu? Kdo v elitní pětce? Jak nakonec dopadne český lídr stáje NetApp Leo König a jak zazáří v samotné jízdě proti chronometru jeho parťák Jan Bárta?

Nejen na to jsme se zeptali našeho cyklistického experta, bývalého špičkového dráhaře i silničáře Lubora Tesaře.

Jak se vám líbily pyrenejské etapy?
Myslím, že proběhlo všechno relativně dle očekávání. Skvěle zajel König, nevyrovnané výkony podávali Nizozemci kolem něj Bauke Mollema a Laurens Ten Dam, přece jen začal ztrácet mladý Francouz Romain Bardet a Vincenzo Nibali ukázal, že je na Tour někde jinde a jen si pojistil náskok. Jediné, co mě překvapilo, je, že ztrácel Alejandro Valverde, přece jen se čekalo, že mu budou Pyreneje sedět. A jestli si věří na časovku? Pokud na to člověk má, tak jede. A on na to neměl. A tahle časovka bude na výkonnost, takže mu zas tolik nevěřím. Nechávat to na časovku by bylo samo o sobě velké riziko – defekt, pád, počasí. Ani Froome by to dle mého nenechával na časovku, kdyby měl stejný čas s Contadorem a mohl něco najet v horách.

Každopádně jestli někdo může jet z top desítky klidně časovku, tak Nibali. Co na něj říkáte? Poslední kopec Tour, on si deset kilometrů před cílem nastoupí a dojede si více jak minutu před ostatními, kteří se ani nesnaží na něj reagovat...
Trošku mi to připomíná dominanci Armstronga v nejlepších letech, prostě jel si svůj závod. Ta ztráta ostatních nyní nemusela být více jak sedm minut, ale když zjistili, že je jinde, tak se zaměřili na souboj o pódium a taktizovali, nejeli naplno. Bardet s ním jel jednou a odskákal to, Péraud to také zkoušel, ale stálo ho to hodně sil. Podle mne byla největší výhrou etapa na těch kostkách, všichni favorité se jí báli, všichni tam ztratili a on jediný získal. Získal čas, získal sebevědomí a auru neporazitelnosti. Pokud tam máte Sagana a Cancellaru, jste na posledních kostkách a vy jim odjedete na předposledních kostkách ze špice, to je něco úchvatného a tam podle mě Nibali zadělal na to, že pak na Tour vládl, tak jak vládl. V kopcích to už byla od něj ta pověstná třešnička na dortu.

Je to opět kdyby, přesto... Pokud by na Tour zůstali Contador s Froomem, mohly to být v horách parádní souboje. Ani jeden z nich není typ defenzivního závodníka...
Je to všechno kdyby, myslím, že to mohla být nádherná Tour se vším všudy, ale zase na druhou stranu takto byla ještě zajímavější. Protože by si to nejspíše rozdávali tito tři a o tom, kdo bude na pódiu, by bylo jasno. Nedovedu si totiž představit, že by na ty dva měl před časovkou více jak sedm minut, byl by to závod těch tří a za nimi by byl ten souboj tak trochu o ničem. Teď to byl souboj o bednu, a i proto se to přesýpalo.

A jak souboj o druhou a třetí příčku dopadne podle vás?
Po tom, co jsem poslední dny viděl, tak favorizuji na pódium Pinota s Péraudem, pokud bych si měl tipnout, tak si pořadí prohodí a Valverde zůstane čtvrtý. Pinot má sice slabší časovku než ti dva, na druhou stranu má obrovskou motivaci. Je mladý, je dravý, má obrovskou motivaci na životní úspěch. Možná to může v budoucnu zopakovat, ale to nikdo neví, on nyní jede pro životní úspěch. Valverde už na pódiu na Vueltě několikrát byl, už je starší, den ode dne byl horší, myslím, že motivace tentokrát převáží časovkářskou kvalitu. Navíc Pinot bude mít ještě jednu výhodu – pojede časovku za Valverdem, může reagovat na jeho časy, naopak to půjde hůře.

Jaká je podle vás rivalita mezi francouzskými stájemi? Pinot jezdí FDJ.fr, Péraud s Bardetem za AG2R...
Obrovská. Je jasné, že se nyní bojuje o nejlepšího Francouze. To bylo i vidět v horách. AG2R se snažilo Pinota potrápit, v každém sjezdu, on se na druhou stranu snažil vyřadit ze hry Bardeta, což se mu povedlo. On má nyní jasný bílý dres, takže může být v klidu, a nyní si to rozdá s Péraudem o francouzskou jedničku letošní Tour.

Co další místa? Bardet má na pátém místě pět minut na Van Garderena, který je špičkový časovkář. Myslíte, že se Američan pokusí přeskočit Bardeta? Je pátá pozice dostatečnou motivací?
Schopnosti na to, stejně jako motivaci, má. Top 5 na Tour je velká motivace, na vítězství jezdí jen Froome, Contador nebo Nibali, ale pro další to rozhodně motivující je. Ale to samé platí i pro Bardeta, takže se ji bude chtít snažit udržet.

A co König? Pro něj je asi skvělé, že ve čtvrtek opět ztratil Rolland, který není top časovkář, takže se dá říct, že pokud nebude mít defekt, nějaké další potíže, tak prostě už desítku udrží. Rolland na něj tři minuty nenajede, Frank Schleck je z top závodníků nejhorší časovkář a i Zubeldia na něj ztrácí dvě minuty, což je dost. S ohledem na kvality jeho a Lea...
Leo není špatný časovkář, dokáže jet tempo i v kopci. Bude to mít těžké v souboji s Holanďany – Mollema s Ten Damem to proti chronometru umí. Na druhou stranu mají nevyrovnanou výkonnost, takže si myslím, že alespoň jeden z nich by mohl mít špatný den a že se Leo minimálně před jednoho dostane. Pod sebe už se podle mě skutečně moc dívat nemusí. Rolland s Zubeldiou měli v horách horší výkonnost, a jak jsme se bavili, tato časovka bude o výkonnosti.

A co Tony Martin s Honzou Bártou?
Martin je jasným favoritem časovky, pokud nebude mít nějaký technický problém, tak se spíše bavme o tom, kolik ostatním nadělí, než o tom, jestli vyhraje. U Honzy bude záležet na tom, kolik mu zbylo sil poté, co pomáhal v kopcích Leovi. Ty závěrečné časovky jsou vážně o té síle, která vám zůstane. Znám to ze své vlastní zkušenosti. Každopádně Honza je výborný časovkář, ale takových je tam dvacet. Může být třetí, může být osmý, ale klidně i pětadvacátý. Uvidíme, jak mu to sedne.

Na závěr se nejde nezeptat na Poláka Rafala Majku. Půlku Tour neviditelný, posledních pět šest etap ale v horách řádí a nakonec s přehledem vybojoval puntíkatý dres pro „Krále hor“. Ve čtvrtek to byl vlastně symbolický dojezd – první lídr, druhý nejlepší mladý jezdec a třetí byl v cíli nejlepší vrchař...
Za prvé budeme věřit, že všechny dopingové testy budou čisté, protože jak říkáte, je to od něj až neuvěřitelný výkon. Na druhou stranu u něj může platit to, co se říká – po těžkém etapáku si dát dva tři týdny pauzu a pak přijde forma. Což u něj po Giru vážně platí. Měl odpočinek, nepočítal s tím, první týden se rozjížděl, nabral ztrátu a o to více pak řádil v horách, protože nikoho z lídrů nezajímal. Líbil se mi jeho výkon i z pohledu toho, že si Joaquim Rodriguez jel na Tour pro puntíkatý dres, věřil si, ale Majka ho vycvičil. Hlavně ve středu to byla z jeho strany vysoká škola cyklistiky. A to je Majka o deset let mladší než Rodriguez, o to to muselo být pro něj horší. Já být na jeho místě, tak bych dneska na jeho místě ani nepřijel na start, protože on z něj udělal doslova dorostence. Podle mě si vzal pláštěnku a hodně černé brýle, aby ho nikdo nepoznal a nebyly vidět jeho slzy. (směje se)

reklama