reklama

Rudokožci z Washingtonu zváží změnu názvu. Kritika roste s protesty proti rasismu

Hráč Washingtonu Redskins (v popředí) v souboji se soupeřem z Kansas City Chiefs. Hráč Washingtonu Redskins (v popředí) v souboji se soupeřem z Kansas City Chiefs. autor: Reuters
Washingtonský tým amerického fotbalu možná přestane používat název Redskins, které nese téměř 90 let. Majitel Dan Snyder od koupi klubu v roce 1999 změnu odmítal, ale nyní po dalším nátlaku organizací za práva původních obyvatel Ameriky a významného sponzora připustil, že odstranění výrazu rudokožci zváží.

Ke změně názvu, který klub nese od roku 1933, kdy ještě sídlil v Bostonu, vyzvala Snydera i společnost FedEx. Zasilatelská firma je významným partnerem washingtonského celku - její jméno nese stadion Redskins, kteří za to od FedEx inkasují 7,6 milionu dolarů ročně.

Kritika na adresu washingtonského klubu vzrostla souběžně s protirasistickými protesty po smrti Afroameričana George Floyda při policejním zákroku. Zástupci Redskins posoudí, zda klub nepřejmenovat. "Tahle otázka je pro mě osobně velmi důležitá a těším se, že budeme s Dynem Snyderem spolupracovat na tom, abychom pokračovali v našem poslání ctít a podporovat domorodé Američany a naše vojáky," uvedl trenér Ron Rivera.

Kvůli obviňování z rasismu se loni baseballový klub Cleveland Indians vzdal loga se šklebícím se indiánem.

reklama