reklama

Valverde vypekl soupeře a slaví celkový triumf v závodě Kolem Katalánska

Alejandro Valverde Alejandro Valverde autor: Reuters
Alejandro Valverde vyhrál po osmi letech závod Kolem Katalánska. Svůj druhý triumf v závodě završil vítězstvím v poslední etapě. Při dojezdu v Barceloně si připsal třetí dílčí triumf v 97. ročníku.

Barcelona - Celkové vítězství v závodě Kolem Katalánska si Alejandro Valverde prakticky zajistil už v sobotu, kdy dojel druhý a zvýšil náskok v čele na 53 sekund. Přesto se dnes nespokojil jen s hájením vedoucí pozice. V závěrečných třech kilometrech ujel s Danem Martinem a na rozdíl od irského jezdce odolal těsně před cílem finiši skupiny pronásledovatelů.

Letos končím! Nechci brát peníze, když nevyhrávám, říká Ježek Letos končím! Nechci brát peníze, když nevyhrávám, říká Ježek Čtěte zde

V čele celkového pořadí se ocitl už po týmové časovce v druhé etapě, po níž byl kvůli tlačení spolujezdců penalizován jeho kolega José Rojas. Komisaři však později udělili trestnou minutu celé sestavě Movistaru, takže se Valverde výsledkovou listinou propadl. V dalším průběhu si ale závod zcela podmanil.

Nakonec vyhrál o 1:03 minuty před Albertem Contadorem, třetí skončil další Španěl Marc Soler. Valverde ovládl i vrchařskou soutěž a s Movistarem triumfoval v hodnocení týmů. Do soboty byl největším rivalem Valverdeho Brit Chris Froome, ale promeškal rozhodující únik a nabral obrovskou ztrátu.

"Povedlo se nám jezdce Sky zaskočit," pochvaloval si Valverde. "Byla to velká chyba, ale je lepší, když přijde teď než v důležitějším závodě," uvedl sportovní ředitel Sky Nicolas Portal. Froomeovi nevyšel ani dnešní pokus o etapový úspěch.

Hned v úvodu závěrečné etapy se dostali do úniku s dvacítkou soupeřů Ondřej Cink a Petr Vakoč, ale uprchlíci byli dostiženi a čeští cyklisté dojeli se ztrátou několika minut. Vakoč tak nenavázal na tři umístění v první desítce včetně sobotního čtvrtého místa.

Cyklistický závod Kolem Katalánska (WorldTour) - 7. etapa (138,7 km):

1. Valverde (Šp./Movistar) 3:08:49, 2. Pantano (Kol./Trek-Segafredo), 3. Vichot (Fr./FDJ), 4. Majka (Pol./Bora), 5. Martin (Ir./Quick-Step), 6. Reyes (Kol./Manzana Postobón) všichni stejný čas, …46. Bárta (ČR/Bora) -1:04, 81. Vakoč (ČR/Quick-Step) -4:36, 101. Cink (ČR/Bahrajn Merida) -8:26.

Konečné pořadí: 1. Valverde 25:27:15, 2. Contador (Šp./Trek-Segafredo) -1:03, 3. Soler (Šp./Movistar) -1:16, 4. A. Yates (Brit./Orica) -1:31, 5. Van Garderen (USA/BMC) -1:34, 6. Martin -2:29, …55. Cink -41:48, 57. Vakoč -42:24, 86. Bárta -1:07:46.

Růžová kola se mění z aktivity nadšenců v byznys. Zdražují a přicházejí o duši Růžová kola se mění z aktivity nadšenců v byznys. Zdražují a přicházejí o duši Čtěte zde
reklama