reklama

Holuša a Bába ve finále, Veleba a Urbánková v semifinále

Jakub Holuša. Jakub Holuša. autor: Milan Kammermayer
Průběžně aktualizované informace ze třetího dne HME v atletice v pražské O2 Aréně.

Praha - Mílař Jakub Holuša a výškař Jaroslav Bába se na halovém mistrovství Evropy probojovali do bojů o medaile. Obhájce bronzu Bába vyhrál kvalifikaci, Holuša si postup zajistil vítězstvím v rozběhu.

V semifinále osmistovky naopak skončily stejně jako před dvěma lety naděje Lenky Masné a také nováčka Matěje Pavlíčka, pro kterého byl úspěchem už postup z rozběhu.

Adam Sebastian Helcelet je po dvou disciplínách sedmiboje pátý. Druhý Čech na startu Marek Lukáš po úvodním běhu na 60 metrů vedl, ale po skoku dalekém mu patří sedmé místo.

Bába skákal bez chyby

Bába se podělil o kvalifikační triumf s Řekem Adónisem Mástorasem a Daniilem Cyplakovem z Ruska, stejně jako oni měl bezchybný zápis na čtyřech postupných výškách.

S opravami se přes 228 centimetrů dostalo dalších šest skokanů a na pokusy o kvalifikační limit 231 už se nedostalo. Česká naděje bude v O2 areně bojovat o třetí medaili z HME v řadě. Před bronzem z Göteborgu Bába vybojoval stříbro v roce 2011 v Paříži.

Holuša s přehledem vyhrál závěrečný rozběh na 1500 metrů a postoupil do finále. V takticky vedeném závodě nastoupil soupeřům v náběhu do posledního kola a nikdo na něj nestačil.

Postup byl naopak nad síly debutantů na velké akci Milana Kocourka a Jana Friše. Naproti tomu bez boje má účast v nedělním finále na této trati jistou Diana Mezuliáníková, rozběhy žen byly totiž zrušeny.

Dvojnásobné zastoupení v nedělním programu bude mít také český sprint. Do semifinále běhu na 60 metrů se přímo kvalifikoval Jan Veleba ze čtvrtého místa ve svém rozběhu, Petra Urbánková prošla mezi 24 sprinterek díky času. Zdeněk Stromšík a Marek Bakalár vypadli. V trojskoku nestačil Lucii Májkové k postupu do finále ani osobní rekord 13,79 metru.

Holušovi opět vyšla taktika

Pátý muž z patnáctistovky z loňského halového mistrovství světa Holuša si v rozběhu počínal zkušeně. V jednoznačně nejpomalejším závodě (3:46,62) ze čtyř se zařadil na chvost a vyčkával na finiš. Jeho silná zbraň ho pak nezklamala a poslední dvoustovku odběhl nikým neohrožován v čele.

"Když se neutíkalo, tak jsem si počkal. Věděl jsem, že když podřadím a udělám tři rychlé kroky, že je předběhnu všechny," prohlásil Holuša. "Ukázalo se, že jsem na tom moc dobře, ale ukáže se až zítra. Určitě chci medaili," měl jasno.

Veleba postoupil jen těsně

Český rekordman na stovce Veleba také vybojoval přímý postup z nejpomalejšího běhu, časem 6,71 se na šest setin přiblížil osobnímu rekordu. Na postup bylo třeba běžet 6,72 a Stromšíkovi k tomu chyběly dvě setiny, Bakalárovi sedm.

Naopak Urbánková se z pátého místa v rozběhu vešla mezi čtveřici sprinterek, kterým přímý postup unikl. Její výkon 7,37 byl jen o setinu horší než osobní rekord.

Už v této fázi soutěže potvrdila špičkovou formu favoritka Dafne Schippersová z Nizozemska. Dvojnásobná evropská šampionka z Curychu dosáhla času 7,07, nejlepšího v historii rozběhů na HME.

Semifinále bylo konečnou pro Masnou. Pomalý běh nezvládla takticky, držela se na chvostu a finiš není její silnou stránkou.

"Bylo to hodně nepovedené. Ani trochu jsem nepočítala s tím, že se poběží tak hrozně pomalu. Předbíhat v tom je pak velice těžké. I když jsem se o to pokusila, tak holky zezadu viděly, co dělám, chytly se a zase mi to zavřely," litovala Masná, celkově hodnocená na 12. místě. "Je to zklamání, uvažovala jsem minimálně o finále," dodala.

Helcelet se po dálce posunul, Lukáš propadl

První muž evropských tabulek Helcelet na šedesátce časem 7,03 zaostal o pět setin za nedávným osobním rekordem. V dálce už také letos skočil dál než dnešních 738 cm. Znamená to součet 1777 a ztrátu 117 bodů na vedoucího Rusa Ilju Škurenjova, který se v druhé disciplíně blýskl "tisícibodovým" skokem do vzdálenosti 778 cm.

Lukáš si užil pozici lídra po životní šedesátce - poprvé v životě prolomil sedmisekundovou hranici a hned o sedm setin. Osobní rekord atakoval i v dálce, ale 704 cm už na nejlepší nestačilo.

V 16:35 bude sedmiboj pokračovat vrhem koulí.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Praze:

Finále:

Sedmiboj (po 2. disciplíně): 1. Škurenjov (Rus.) 1894 b. (60 m: 6,98 - dálka: 778), 2. Abele (Něm.) 1857 (6,93 - 756), 3. Wiesiolek (Pol.) 1839 (7,03 - 763), ...5. Helcelet 1777 (7,03 - 738), 7. Lukáš (oba ČR) 1730 (6,93 - 704).

Kvalifikace a rozběhy:

Muži:

60 m: 1. Kilty a Ujah (oba Brit.) oba 6,57, ...23. Veleba 6,71 - postoupil do semifinále, 26. Stromšík 6,74, 28. Bakalár (všichni ČR) 6,79 - oba nepostoupili do semifinále.

1500 m: 1. Tesfaye (Něm.) 3:40,05, ...11. Holuša 3:46,62 - postoupil do finále, 12. Friš 3:47,16, 27. Kocourek (všichni ČR) 3:56,49 - oba nepostoupili.

Výška: 1. Mástoras (Řec.), Cyplakov (Rus.) a Bába (ČR) všichni 228 - postoupil do finále.

Ženy:

60 m: 1. Schippersová (Niz.) 7,07, ...21. Urbánková (ČR) postoupila do semifinále.

Trojskok: 1. Kňazjevová (Izr.) 14,40, ...13. Májková (ČR) 13,79 - nepostoupila do finále.

reklama