reklama

Zazáří Satoranský v NBA nejvíc ze všech Čechů? Věřím tomu, bude tam dlouho, tvrdí Zídek

Tomáš Satoranský, Washington Wizards Tomáš Satoranský, Washington Wizards autor: ČTK
S novým prostředím ve Washingtonu mu pomohl splynout polský parťák Marcin Gortat, na palubovce ho vycepoval kapitán John Wall. Tomáš Satoranský tak po počáteční nejistotě získal v NBA stabilní pozici a většinou sklízí chválu. Náladu mu ale kazí krize, do níž mužstvo spadlo.

Praha – Po dvou hluchých sezonách má český basketbal zástupce v NBA. Tomáš Satoranský navíc naznačil, že by mezi zámořskou elitou mohl setrvat dlouho.

Trenéra Washingtonu Scotta Brookse nepřesvědčil hned, navzdory slušné přípravě proseděl první dva zápasy na lavičce, do hry naskočil jen na pár minut. "Potom ale ukázal, že bude v pohodě," připomíná Jiří Zídek, první Čech, jenž okusil nejlepší basketbalovou soutěž planety.

Grafika: 57 zápasů, 154 bodů. Základní část skončila, podívejte se na Satoranského čísla Grafika: 57 zápasů, 154 bodů. Základní část skončila, podívejte se na Satoranského čísla Prohlédněte zde

Kouč Brooks po úvodních selháních přehodnotil sestavu a začal víc sázet na Satoranského, což byl dobrý tah. Nováček, který s Wizards podepsal tříletou smlouvu na devět milionů dolarů, upoutal stabilními výkony. S novým prostředím mu pomohl splynout polský parťák Marcin Gortat, na palubovce ho vycepoval kapitán John Wall.

"Jde to skvěle," pochvaluje si dvoumetrový Čech. "Ani se necítím jako nováček. Sice jím jsem, ale už je mi 25 a sedm let jsem hrál profesionálně ve Španělsku, takže je to jiné."

Nejlepší Čech v NBA?

Satoranský obvykle nehraje v základní pětce, ovšem patří mezi nejlepší náhradníky. Po 13 zápasech má ve statistikách solidní průměry – pět bodů, tři asistence, dva doskoky. Navíc už třikrát strávil ve hře přes půl hodiny, a tak se může pochlubit nadstandardní vytížeností, konkrétně 19 minutami na utkání. "Moc netipuju, ale řekl bych, že na konci sezony bude mít ještě víc," říká Zídek.

Jiří Welsch Jiří Welsch strávil v NBA čtyři roky, nejvíc ze všech Čechů. Foto: ČTK

Žádný Čech v nováčkovském ročníku NBA ještě nepřekonal průměr 19 minut, i když Jan Veselý byl před čtyřmi roky opravdu blízko (18,9). Po něm byl nejvíc vidět Zídek (12,5), jenž teď tvrdí: "Tomáš je úplně jiný případ. Skoro bych řekl, že je to evropská hvězda. Možnosti Evropanů jsou už úplně jiné než za mojí doby. Nechci říkat, že jsem byl průkopníkem, ale bylo nás tam opravdu hodně málo."

Zřejmě největší reklamu udělal českému basketbalu Jiří Welsch. Mezi zámořskou smetánkou strávil čtyři roky, oblékl dres Golden State, Bostonu, Clevelandu a Milwaukee. Nyní má za to, že nejúspěšnějším Čechem v historii NBA bude Satoranský.

"Věřím tomu. Má na to nejen fyzicky, ale i mentálně," přidává se Zídek. "Tomáš už dokázal přejít z USK do Sevilly a pak do Barcelony, a proto dokáže přejít i kamkoliv do NBA. Myslím si, že tam zůstane dlouhou dobu."

Víc asistencí sbírá jen hvězdný Wall

Vyměnit evropskou palubovku za tu zámořskou přitom není vůbec snadné. Už jen proto, že na starém kontinentu neválí nikdo, kdo by jen náznakem mohl konkurovat LeBronu Jamesovi a dalším megahvězdám. "Vůbec to nejde srovnávat," má jasno Zídek. "Skoro bych řekl, že se bavíme o úplně rozdílných sportech. Potenciál individualit a fyzické pojetí hry staví NBA úplně někam jinam."

Satoranský do Rumunska moc nechtěl, ale těší se na Španělsko Satoranský do Rumunska moc nechtěl, ale těší se na Španělsko Čtěte zde

Satoranský tato slova potvrzuje, avšak dodává: "Řekl bych, že si na rozdíly zvykám docela rychle, nic už pro mě není nové."

Něco ale angažmá v hlavním městě Spojených států přeci jen kalí. Vesměs chválený Čech sice dobře tvoří hru (v týmu sbírá víc asistencí pouze hvězdný Wall), ale někteří mu vyčítají slabší střelbu.

Wizards navíc patří k nejhorším mužstvům ligy, z 13 zápasů vydolovali jen čtyři výhry. Polák Gortat během krize dokonce prohlásil, že Washington má jednu z nejhorších střídaček.

Uniknou Wallovi a spol. vyřazovací boje podruhé v řadě? "Na takové hodnocení je hodně brzy," říká Zídek. "Pravděpodobně ale musí udělat nějaký trejd, něco změnit. Opravdu nehrají příliš dobře. Říkat, že se dostanou do play off, by bylo hodně odvážné. Nevím, o co bych takové tvrzení opřel. De facto jsou v plné síle."

reklama