reklama

Dočká se Neumannová dalšího olympijského zlata? CAS řeší kauzu Šmigunové

Kristina Šmigunová Kristina Šmigunová autor: Reuters
Kateřina Neumannová může dosáhnout na olympijské zlato ze skiatlonu. CAS tento týden bude řešit podezření z dopingu Kristiny Šmigunové. Ta měla před deseti lety na hrách v Turíně dvakrát pozitivní nález, její obhájci ale zpochybňují metodiku testů.

Lausanne - Sportovní arbitrážní soud CAS začne tento týden řešit podezření z dopingu estonské běžkyně na lyžích Kristiny Šmigunové-Vähiové, dvojnásobné olympijské vítězky z Turína 2006. Uvedla to Světová antidopingová agentura (WADA). Pokud CAS shledá, že Šmigunová na hrách před deseti lety dopovala, bude Estonka diskvalifikována a zlato ze skiatlonu dodatečně připadne Kateřině Neumannové.

První trest pro Johaugovou. "Nezdá se, že by jednala naprosto nevědomě," tvrdí šéf vyšetřovatelů První trest pro Johaugovou. "Nezdá se, že by jednala naprosto nevědomě," tvrdí šéf vyšetřovatelů Čtěte zde

Zpětné testování již před časem prokázalo, že Šmigunová měla v Turíně oba vzorky pozitivní. Situaci ale komplikuje fakt, že právníci estonské běžkyně zpochybňují výsledky testů i použité metody. Mezinárodní olympijský výbor se i kvůli tomu odmítá ke kauze vyjadřovat.

Dnes devětatřicetiletá Šmigunová-Vähiové, která před šesti lety ukončila kariéru, vedle vítězství ve skiatlonu ovládla v Turíně i závod na 10 km klasicky. V něm byla druhá Norka Marit Björgenová, Neumannová doběhla pátá. O tom, že si Estonka k triumfům pomohla nepovolenými prostředky, se spekulovalo již několik let.

Neumannová, jež se kýženého olympijského zlata dočkala po čtyřech stříbrech a jednom bronzu ve svém posledním startu pod pěti kruhy na volné třicítce v Turíně, je v dodatečném přebírání medailí zběhlá. Kvůli později zjištěnému dopingu Rusek se dvakrát posunula v pořadí na OH v Salt Lake City 2002, kde nakonec byla dvakrát druhá, byť původně měla "jen" jeden bronz.

Spekuluje se, že pozitivní nález měl v Turíně i další Estonec Andrus Veerpalu. V tom případě by zlato z klasické patnáctky připadlo stříbrnému Lukáši Bauerovi.

"Chtěl jsem v letadle usnout." Dopující sportovci se hájí i sexem či mrtvým dvojčetem "Chtěl jsem v letadle usnout." Dopující sportovci se hájí i sexem či mrtvým dvojčetem Prohlédněte zde
reklama