reklama

Se svojí "mateřskou školkou“ je trenér sdruženářů Šmíd spokojen

Tomáš Portyk Tomáš Portyk autor: Reuters
Zkušený Miroslav Dvořák, nováček mezi seniory Tomáš Portyk a junioři Ondřej Pažout, Jan Vytrval a Lukáš Daněk vstoupili do letošní více než dvacetidílné série závodů Světového poháru v severské kombinaci. Zatím žádná pozice v elitní desítce, ale šest bodovaných umístění – taková je bilance tohoto kvinteta po úvodních čtyřech vystoupeních. "Letošní start hodnotím jako lepší průměr a věřím, že se budeme zlepšovat,“ říká trenér této "mateřské školky“ Vladimír Šmíd.

Jak jste byl spokojen s přípravou na letošní sezonu?

Až na vítr ve finském Rovaniemi, který nás nepustil na skokanské můstky, byla vcelku vydařená. Trénoval s námi ještě jako šestý člen naší skupiny Martin Zeman a v dobře připraveném areálu jsme si už tradičně nemohli na nic stěžovat. Přálo nám i počasí, vyhovovaly nám běžecké tratě i celkové podmínky.

Máte za sebou čtyři závody Světového poháru. Co vám napověděly?

Ve velké konkurenci kolem sedmdesáti sdruženářů se nám podařilo šestkrát skončit do třicátého místa a navíc ztráty na přední příčky nebyla velká. Určitě Dvořák i Portyk jsou schopni bojovat o umístění kolem desátého místa.

Co byste řekl na adresu těchto dvou sdruženářů?

Dvořák měl v letním období několik zdravotních problémů, musel střídat nucený odpočinek s tréninkem. Poslední dva měsíce je sice už v pohodě, ale manko ve fyzické přípravě je přece jen ještě trochu znát. Jsem však přesvědčen, že brzy se opět dostane na svoji obvyklou vysokou úroveň. U Portyka si velice cením jeho výrazného zlepšení v běhu. Je vidět, že se mu v poslední době hodně věnoval. Naopak se mu zatím moc nedařilo ve skoku, který je jeho silnou stránkou. Zřejmě se na něm podepsal kvůli už zmíněnému nepříznivému počasí menší počet tréninkových skoků.

Je určitá naděje, že se mezi nejlepšími může prosadit i někdo z juniorů?

V druhém závodě sdruženářů skočil z Čechů nejlépe opět Pažout, v běhu se ale propadl V druhém závodě sdruženářů skočil z Čechů nejlépe opět Pažout, v běhu se ale propadl Čtěte zde

Jsem realista, takže na přední pozice budou moci myslet tak za dva až tři roky. Pracují svědomitě, každý se snaží v tréninku odevzdat maximum a v týmu je i dobrá atmosféra. To vše mluví v jejich prospěch, ale potřebné zkušenosti teprve začínají sbírat. Hlavně v běhu ještě nestačí na tempo svých starších soupeřů. Přesto umístění kolem čtyřicátého místa nepovažuji za špatné.

Zdá se, že nejvíc se zatím daří Pažoutovi...

Ve svém premiérovém závodě ve finské Ruce skončil na 27. místě, což je vynikající. Ve skoku podává stabilní, vyrovnané výkony, bez výkyvů. V běhu je schopen jet ve skupině, ale na desetikilometrové trati mu v závěru už docházejí síly. Potřebuje je tedy získat náročným tréninkem, což je však zase otázka času.

A na co se musí především zaměřit další tři vaši svěřenci?

Daněk je silný v běhu, ale musí přidat ve skoku. Vytrval udělal nemalý pokrok ve skoku, ale potřebuje zlepšit techniku běhu. A Zeman má zatím největší problém na můstku. V každém případě je tato šestice základem pro sestavu na mistrovství světa i na olympijské hry.

Světový šampionát však čeká i juniory. Má někdo z nich šanci na některou z předních příček?

Mistrovství se koná ve Spojených státech a už dnes je jisté, že budeme mít málo času na potřebnou aklimatizaci. Navíc se tam čeká velká konkurence, především Němci a Finové budou velice silní. Proto aspoň jedno umístění v elitní desítce by bylo výborné.

Hvězdná Koukalová, senzační Krčmář s Puskarčíkovou i Soukupova bída. To byl první díl SP v biatlonu Hvězdná Koukalová, senzační Krčmář s Puskarčíkovou i Soukupova bída. To byl první díl SP v biatlonu Prohlédněte zde

S Jakými představami se koncem února vydáte na seniorské mistrovství světa do finského Lahti?

Koná se pouhé dva týdny po juniorském šampionátu, což bude pro naše mladíky, i vzhledem k časovému posunu, příliš velká zátěž. Umístění kolem desáté příčky bych považoval za velký úspěch. Všechno bude záležet na momentální formě Dvořáka a Portyka.

Vraťme se do současnosti. Co vás čeká v nejbližších dnech?

Chceme aspoň z velké části smazat tréninkové manko ze skoků, a proto o víkendu se vydáme do Harrachova, případně na některý můstek v Rakousku či v Německu. O týden později nás pak čeká další díl Světového poháru v Ramsau.

reklama