ME v házené žen • Osmifinálová skupina • 16:10

Česko - Dánsko

Česko
30:33
Dánsko

Sledujte s Aktuálně.cz první zápas českých házenkářek v osmifinále mistrovství Evropy. Zápas s Dánskem začíná v 16:10.

Klára Černá
Klára Černá | Foto: chf.cz
-

Češky vstupují do souboje s trojnásobnými mistryněmi Evropy a posledními semifinalistkami v osmifinálové skupině bez jediného bodu na kontě. Přesto hodlají bojovat.

-

Aby ne, v základní skupině české házenkářky, které startují na kontinentálním šampionátu teprve počtvrté a po osmileté pauze nejdříve porazily Ukrajinky (25-22), poté jen těsně prohrály s obhájkyněmi titulu z Norska (19-21) a stejně si vedly i se Srbkami, kterým podlehly 24-18.

-

To Dánky v základní skupině podlehly o gól vicemistryním Evropy ze Švédska a poté porazily o gól Francouzky a našlapanou skupinu zakončily jasným vítězstvím nad Makedonkami. O tom, že jsou favoritkami zápasu s Českem tak není třeba pochybovat. Ostatně právě Dánky, Francouzky, Švédky a Norky by měly postoupit z této osmifinálové skupiny podle papírových předpokladů do čtvrtfinále.

Pojďme na sestavy, nejprve ta dánského výběru:

Brankářky: 1 Sandra Toftová, 12 Cecilie Greveová.

Hráčky do pole: 3 Sofie Blochová-Sörensenová, 4 Susan Thorsgaardová, 5 Mie Augustesenová, 8 Louise Lyksborgová, 11 Mette Gravholtová, 13 Sabine Pedersenová, 14 Lotte Grigelová, 15 Pernille Larsenová, 19 Stine Jörgensenová, 21 Kristina Kristiansenová, 23 Ann Grete Norgaardová-Osterballeová, 26 Kristina Billeová, 27 Louise Burgaardová, 28 Line Jörgensenová.

A česká sestava:

Brankářky: 12 Barbora Raníková, 16 Lucie Satrapová.

Hráčky do pole: 3 Jana Knedlíková, 5 Kateřina Keclíková, 7 Romana Chrenková, 8 Pavla Poznarová, 9 Kristýna Salčáková, 10 Petra Růčková, 11 Hana Kutlvašrová, 13 Klára Černá, 14 Petra Vítková, 15 Michaela Hrbková, 17 Hana Martinková, 18 Iveta Luzumová, 19 Helena Štěrbová, 24 Dominika Selucká, 29 Iveta Matoušková

Rozhodčí: Diana Carmenová-Florescuová a Anamaria Duţăová (obě Rumunsko)

0:00

První poločas začal, prvním útokem se prezentovali Dánky, Jörgensenová se ale neprosadila a ještě si při pádu na palubovku ublížila.

1.

Češky vedou, prosadila se Keclíková.

2.

Dánkám nevyšel ani druhý postupný útok, české hráčky mají navíc přesilovku.

2.

A Chrenková z křídla zakončuje krásným lobem na 2:0.

4.

Střela z pravé dánské spojky skončila na tyči, český protiútok z pivota pak na boční síti.

2:1

Napotřetí se již Jörgensenová prosadila.

5.

Štěrbová se z dálky neprosadila, naopak Dánky z brejku ano, konkrétně Norgaardová a je vyrovnáno.

6.

A Dánky otáčejí skóre, dalšími dvěma rychlými brejky - Pedersenová se prosadila ze spojky, poté i z křídla Norgaardová.

7.

Na druhé straně se prosadila Černá.

9.

Černá vyrovnala na 4:4 zásluhou Černé, na druhé straně trefily Dánky už třetí tyč, jenže z dorážky se trefila Norgaardová.

10.

Nádhernou a chytrou akcí z křídla se prosadila Knedlíková, na druhé straně kontruje Norgaardová.

12.

Jörgensenová potrestala chybku českého týmu.

12.

Štěrbová ale vyrovnána - "Excellent goal" jak hlásí pořadatel v hale.

15.

An Grete Norgaardová trefuje ze samostného útoku přesně, za Česky reaguje Chrenková.

17.

Kristiansenová navyšuje dánské vedení, na druhé straně ale z pivotu reaguje Kutlvašrová.

18.

Kristiansenová zvyšuje na 10:8 pro trojnásobné mistryně Evropy.

19.

Norgaardová s přehledem proměňuje sedmimetrový hod.

Raníková nyní parádně zasáhla proti brejku Dánek a sedmička nyní bude i na druhé straně.

Poznarová ale sedmičku neproměnila, už třetí v řadě i s předešlým zápasem se Srbskem.

22.

Poznarová se nyní prosazuje alespoň ze hry. Češky mají v zápase zatím slabší střelbu než soupeřky a také více ztrát. Přesto ztrácí pouze dva góly, chce to zklidnit a zpřesnit hru a góly přijdou...

23.

Po time-outu se trefuje po skvělé obranné práci Kutlvašrová.

24.

Hrbková šikovnou překvapivou střelou vyrovnává.

27.

Po dvou nepovedených útocích na obou stranách, dánská brankářka je velkou překážkou pro české hráčky, její úspěšnost je 50 procent.

28.

Tříminutovku plnou nepřesností zakončila gólově Kristiansenová.

Nepřesnosti, nepřesnosti a nepřesnosti vládnou závěru poločasu. Za posledních pět minut padla jediná branka a také díky tomu jdou do kabin na přestávku s jednobrankovým náskokem Dánky.

30:01

Začíná druhý poločas.

31.

První český útok zakončila gólem Knedlíková.

32.

Ani Chrenková si se sedmičkou neporadila, napodruhé se ale prosadila, jenže Dánky otáčejí zásluhou Norgaardovou a Jörgensenovou.

35.

Poznarová konečně proměnila sedmičku...

37.

Martinková vyrovnává, Češky se konečně stihly vrátit do obrany včas a Dánky se z postupného útoku neprosadily.

38.

Knedlíková po dlouhé době konečně dokázala poslal český tým do vedení.

42.

Norgaardová po delším období bez branek a plné chyb vyrovnává.

43.

Norgaardová opět úřadují, jenže pak si naběhla na loket české brankářky.

43.

Hrbková se trefuje z křídla.

44.

Z pivotu se prosadila Gravholtová.

46.

Norgaardová už je zjevně v pořádku, nyní si vybojovala sedmičku a poté se z ní trefila.

48.

Vítková se prosadila z pivota.

48.

Larsenová na jedné straně, Kultvašrová na druhé.

50.

Knedlíková se prosadila z křídla, jenže Larsenová kontruje. Vytáhlá Dánka se trefila potřetí za sebou. Na druhé straně se trefila Kutlvašrová.

51.

Kristiansenová se opět prosadil z devítimetrové vzdálenost, česká obrana je nyní hodně děravá.

52.

A opět střela z dálky v podání Larsenové.

54.

Hrbková reagovala na další branku Dánek (Billeová), náskok favoritek už je ale dostatečný.

55.

Gravholtová střílí z pivota 30. branku Dánek.

56.

Poznarová trefuje sedmičku, české hráčky ubránily dánský útok a Knedlíková se trefuje v přesilvoce.

57.

Jörgensenová byla nekompromisní.

57.

A Knedlíková se trefuje... její šestá branka v zápase.

59.

Kutlvašrová se trefuje z dálky, reaguje na gól Dánek.

59.

Toftová vytáhla geniální zákrok a Kristiansenová z dálky nejspíše rozhodla. Branka Kutlvašrové na tom nic nezmění.

Konec

Češky nakonec prohrávají s Dánkami 30:33, přestože se jim povedl úvod a ve 38. minutě poslala do dalšího vedení Knedlíková. Poté ale začala úřadovat Norgaardová a Dánky už až pětibrankové vedení nepustily.

České hráčky doplatily na nezkušenost, velký počet ztrát a výborný výkon dánské brankář Toftové. Zítra se ve stejný čas utkají Češky s dalším favoritem turnaje z Francie.