reklama

Zlatá tretra v Ostravě necítí podporu. Stěhování ale nehrozí, tvrdí Černošek

Usain Bolt už na Tretru zavítal sedmkrát. Pojede příště místo do Ostravy někam jinam? Usain Bolt už na Tretru zavítal sedmkrát. Pojede příště místo do Ostravy někam jinam? autor: ČTK
Šéf atletické Zlaté tretry Ostrava Miroslav Černošek v pondělí naznačil, že by se oceňovaný atletický podnik, na kterém se už sedmkrát ukázal Usain Bolt, mohl přestěhovat z Ostravy. Důvodem je malá finanční podpora z regionu.

Ostrava - Šéf atletické Zlaté tretry Ostrava Miroslav Černošek vyjádřil zklamání z malé finanční podpory firem z regionu. Odmítl však možnost, že by se mohl mítink, na němž už sedmkrát startoval fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt, z města odstěhovat. Na dnešní tiskové konferenci to přitom hypoteticky naznačil.

"Zlatá tretra je díky své tradici spojena s tímto městem, vítkovickým stadionem, dnes nejmodernějším atletickým stánkem v republice. A také skvělým místním publikem. Dokud bude za neměnných podmínek organizován stávajícími společnostmi, jsou jakékoli spekulace o jeho přemístění jinam bezpředmětné," doplnil informace ze setkání s novináři Černošek.

Prostředky o místních firem schází

Nejlépe obsazený domácí atletický mítink má rozpočet přibližně dva miliony eur (54 milionů korun), Černoškovi však v něm citelně schází prostředky místních podnikatelů. "Cítíme to trochu jako nespravedlnost, když se díváme na dresy místních hokejistů nebo fotbalistů. Bolí nás to a jsme tím zklamaní. Takže tímto posíláme apel na ostravské podnikatelské prostředí," řekl Černošek.

Jeho výzva nesměřuje na město a Moravskoslezský kraj, jejichž přízeň je podle Černoška na republikové poměry nadstandardní. "Je to spíše apel na firmy, které tady podnikají, jestli by si Tretra od nich nezasloužila větší podporu. Firmy nám jednak říkají, že podporují fotbal a hokej, a jednak říkají, že se jim nedaří," řekl Černošek.

Dokonce hypoteticky zmínil extrémní řešení, že by Zlatá tretra výhledově mohla změnit dějiště. "S ohledem na tradici takový projekt zatím nemáme v hlavě, ale ta myšlenka se nabízí. Kromě tradice nás tu nic nedrží. Nechtěl bych to definovat jako výhrůžku, ale čekali bychom větší podporu místních podnikatelských elit," prohlásil také Černošek.

Město Ostrava patří ke klíčovým partnerům Zlaté tretry a jen kvůli mítinku investovalo finanční prostředky v řádech stovek milionů korun do přestavby stadionu ve Vítkovicích. Podle náměstka primátora Lumíra Palyzy na nadcházející ročník mítinku Ostrava navýšila sponzorský příspěvek na 9,5 milionu korun. "My z pozice města můžeme subjekty, které působí na Ostravsku, jen zdvořile požádat, zda by nezvážily své marketingové aktivity i tímto směrem. Nemůžeme nařizovat," řekl Palyza.

Přijede zase Bolt?

Příští ročník Zlaté tretry se uskuteční na vítkovickém stadionu 20. května. Pořadatelé opět cílí na účast šestinásobného olympijského vítěze a největší světové atletické hvězdy Bolta. "Jsme s ním předběžně dohodnuti, že přijede, ale klíčové období bude leden, únor, jak se mu bude dařit v tréninku. Podle toho bude jeho kouč rozhodovat o plánech na sezonu," řekl sportovní manažer mítinku Alfons Juck.

V plánu pro nový ročník má oba závody ve skoku o tyči s českými špičkami Janem Kudličkou, Michalem Balnerem a Jiřinou Ptáčníkovou. V mužské startovní listině bude i kanadský mistr světa z Pekingu Shawn Barber, který letos zlepšil národní rekord na 593 cm.

reklama