Znovu a znovu první! Bauer vládne světovému lyžování

Martin Jůzek
2. 1. 2008 15:56
Lukáš Bauer zvýšil náskok v čele Tour de Ski
Lukáš Bauer se raduje v cíli v Novém Městě z dalšího vítězství v závodě Tour de Ski | Foto: Ondřej Besperát

Nové Město na Moravě - Lukáš Bauer dokazuje mimořádnou formu. Při pátém závodě prestižního seriálu Tour de Ski opět vyhrál a ještě zvýšil svůj náskok v čele průběžného pořadí.

Středeční klasickou trať na patnáct kilometrů už neprovázely nejasnosti jako v předchozích částech lyžařského podniku. Ačkoliv tehdy český reprezentant ve dvou závodech s hendikepovým startem dojel do cíle jako první, výhry se mu nezapočítavaly.

Světová federace FIS se totiž rozhodla vyhlásit jako vítěze startující, kteří byli opravdu nejlepší, co se týče času. Bauer tedy nepřišel o žádné vteřiny, pouze bude muset vrátit finanční odměny a nemůže počítat ani s tolika body do Světového poháru.

"Motivaci jsem měl tentokrát opravdu obrovskou. FIS zrušila moje dvě vítězství, protože změnila pravidla," popisoval v cíli Lukáš Bauer. A zdá se, že naštvání z tohoto verdiktu opravdu pomohlo.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Bauer se vydal ve středu opravdu ze všech sil a všem soupeřům ukázal, že je opravdu nejrychlejší. Už od startu začal velmi zostra a pouze na prvním mezičase nefiguroval jako první v pořadí.

Na tomto úseku se totiž rozděloval časový bonus, který lákal především sprintery. A tak se stalo, že po dvou a půl kilometrech vedl mladý Jon Kristian Dahl z Norska, jenž celkově nemůže pomýšlet ani na první třicítku.

Časové bonusy přinesly Bauerovi 25 vteřin

Západočeský rodák si na této metě dojel pro druhé místo, čímž získal bonifikaci deseti vteřin. Nakonec získal ještě jeden bonus, a to v cíli pro vítěze, který činí dalších patnáct sekund.

Lukáš Bauer se vedení ujal hned na dalším měřeném úseku a první pozici nepustil do cíle. Měnilo se už jen pořadí za ním, dlouho se držel na stříbrném stupni Jevgenij Dementěv z Ruska, nakonec ho však překonali jiní běžci.

Závěr byl hodně náročný a nejlépe ho zvládl Jens Arne Svartedal z Norska. Ve stoupání ukázal, že stejně jako Češi měli Seveřané výborně namazány lyže a skončil druhý těsně před třetím Rusem Nikolajem Pankratrovem.

Jejich ztráta na českého reprezentanta činila téměř půl minuty. Bauer jako jediný z elitní desítky při klasické patnáctce dokázal čeřit vodu i při předchozích závodech volnou technikou. Díky tomu má nyní na čele Tour de Ski úctyhodný náskok dvou minut.

"Dokazujeme to, co deklarujeme v posledních třech letech. Jsme silný tým a jdeme nahoru," dodal k českým úspěchům Bauer.

Jakš šokoval posunem na sedmé místo

Dařilo se i dalším lyžařům v národním dresu. Trápící se Jiří Magál konečně bodoval a po zranění obsadil slušnou devatenáctou příčku. Jen o něco hůře si vedl mladý Martin Jakš, jenž skončil dvaadvacátý.

Martin Koukal od začátku závodu potvrdil, že není klasikem. Po dvou kilometrech ho dojel za ním půl minuty startující Bauer a krátce nato mu ujel. Nakonec Koukal na 42. pozici ztratil skoro tři minuty, ale v Tour de Ski si tolik nepohorší.

Patnáctá příčka není vůbec špatná, zvláště když třetí místo Piller-Cottrera je vzdáleno "pouhých" 45 vteřin. Pro českého reprezentanta bude důležitý hned další závod - sprint v Asiagu.

Tam může překvapit i jeho jmenovec Jakš. Teprve 21letý talent českého běžeckého lyžování se v průběžném pořadí Tour de Ski posunul z jedenáctého na výborné sedmé místo.

"Pocity jsou vynikající, dnes to byl ale nejtěžší závod," řekl pro ČT Jakš. "Lukáš Bauer ale ukázal, že je jednička. Tentokrát se trochu naštval a ukázal všem," potvrzuje reprezentant, že Bauer byl kvůli verdiktu FIS rozčarovaný.

Ani jedna Češka mezi třicítkou

Iva Janečková (vlevo) skončila v ženách nejlépe z Češek - 34. Hned za ní jede Helena Erbenová | Foto: Ondřej Besperát

Ženský závod na 10 kilometrů klasicky suverénním způsobem ovládlo finské duo Aino Kaisa Saarinenová a Virpi Kuitunenová.

Druhá jmenovaná se díky druhému místu posunula do čela průběžného pořadí Tour de Ski. Největší favoritka Marit Björgenová z Norska klesla až na jedenácté místo, když ve středu obsadila v Novém Městě na Moravě dvacátou příčku.

Češky opět ztratily, když nejlepší Iva Janečková doběhla 34. Také ona je na tom nejlépe co se týče celkového pořadí, ale šestatřicáté místo a velká ztráta nedává příliš optimismu do dalších závodů.

Tour de Ski se z České republiky přesune do Itálie. V pátek 4. ledna jsou na programu sprinty volnou technikou v Asiagu, v nichž se může z českého týmu nejvíce prosadit Koukal.

O víkendu seriál vyvrcholí ve Val di Fiemme, nejprve čeká lyžaře klasika s hromadným startem, v neděli to bude už pro některé známá trať bruslením se závěrečným stoupáním sjezdovky.

Muži - 15 km klasicky:

1. Bauer (ČR) 38:26,9, 2. Svartedal (Nor.) -27,8, 3. Pankratov (Rus.) -28,5, 4. Larsson (Švéd.) -40,0, 5. Roenning (Nor.) -49,9, 6. Dementěv -55,9, 7. Vylegžanin (oba Rus.) -56,1, 8. Hjelmeset (Nor.) -1:15,7, 9. Mae Jaak (Est.) -1:19,9, 10. Černousov (Rus.) -1:20,8, ... 17. Magál -1:29,4, 23. Jakš -1:45,7, 42. Koukal (všichni ČR) -2:43,2.

Ženy -10 km klasicky:
1. Saarinenová 28:55,7, 2. Kuitunenová (obě Fin.) -2,6, 3. Johaugová (Nor.) -13,3, 4. Ročevová (Rus.) -14,3, 5. Ševčenková (Ukr.) -23, 6. Kallaová (Švéd.) -25,2, 7. Majdičová (Slovin.) -25,3, 8. Kowalczyková (Pol.) -32,2, 9. Follisová (It.) -47,9, 10. Jacobsenová (Nor.) -49,7, ...34. Janečková -2:17,1, 41. Hájková -2:32,5, 43. Erbenová -3:00,3, 47. Skalníková -3:23,1, 51. Tolarová (všechny ČR) -5:02,3.