reklama

Emil Open je zpět. Brno hostilo Evropské hry handicapované mládeže. Přijeli i Petráček s Ježkem

V pátek vrcholila kategorie „Masters“. Své vítěze poznala kromě stolního tenisu také atletika, boccia, plavání a golf. V pátek vrcholila kategorie „Masters“. Své vítěze poznala kromě stolního tenisu také atletika, boccia, plavání a golf. autor: Galerie Emil Open 2017
Pro sport tělesně a mentálně postižených byl minulý týden svátkem. V Brně se uskutečnily Evropské hry handicapované mládeže Emil Open. Sjeli se sportovci z mnoha zemí a nechyběly ani známé tváře parasportu nebo celebrity. Sportovní program navíc doplnily zajímavé vedlejší doprovodné aktivity. Událost je v evropském měřítku jedinečná.

Brno - Závody handicapovaných sportovců, ukázky parasportu, bohatý doprovodný program - to vše zahrnovalo setkání mladých lidí se zdravotním postižením z různých zemí. Název her Emil Open je odvozen od pořadatele akce, Nadačního fondu Emil, který dlouhodobě pomáhá se sportovními příležitostmi mladým zdravotně postiženým lidem. Obdobné hry se v Česku již konaly mezi lety 2009 a 2013. Po tříleté odmlce se nyní uskutečnil 6. ročník Evropských her handicapované mládeže Emil Open 2017. 

Soutěžilo se v pěti sportech a třech kategoriích

Sportovně se her účastnila mládež ve věku 10 až 26 let. Soutěžili v atletice, plavání, stolním tenise, golfu a boccie. Hráči měli možnost nastoupit ve třech kategoriích. První z nich byla "Masters", tedy kategorie pro sportovce řádně registrované v národní, popřípadě mezinárodní federaci. 

Emil Open 2017 Evropské hry handicapované mládeže Emil Open 2017 jsou jedinečnou událostí umožňující poměřovat síly jak profesionálním, tak amatérským sportovcům. Foto: Galerie Emil Open 2017

Začátečníkům byla určena kategorie "Open", kde nastupovali amatérští a rekreační handicapovaní sportovci. Umožnit jim soutěžení bylo jedním z cílů Emil Open. "Chtěli jsme dát příležitost těm se zájmem a chutí si sporty vyzkoušet. Se sportem souvisí finanční překážky. My jsme je však odstranili a dali tak šanci skutečně každému," vysvětluje prezident organizačního výboru her Pavel Zbožinek.

Akce se dále zaměřovala na inkluzi dětí a zdravotně postižené mládeže. To podpořila třetí kategorie "Mixed", do které se hlásili hráči se svým doprovodem. Kromě zmiňovaných sportů byly na programu i sporty ukázkové, které si mohli návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži. Sem patřil například basketbal, ragby, florbal, cyklistika nebo paravoltiž. "Atmosféra? Úžasná. Bylo skvělé pozorovat mladé sportovce a jejich výkony," hodnotí Zbožinek.

Kategorie "Masters" vrcholila v pátek, kdy se rozhodlo o vítězích. Čtyři z deseti atletických disciplín ovládli Litevci. Stolní tenis měl českého šampiona - Davida Půlpána. Reprezentant ovládl Evropské hry handicapované mládeže již potřetí, avšak úspěšný bývá i na jiných prestižních mezinárodních šampionátech. Ve čtyřech třídách se soutěžilo v boccie. Sportu dominovali ruští hráči, kteří si připsali všechna prvenství. Golf je jedním ze sportů, kde je inkluze zdravých a handicapovaných běžná. S holí v ruce triumfoval Brit Ashley Harris.

Na Emil Open nechyběl ani Arnošt Petráček, držitel zlaté medaile z loňské paralympiády v Riu. Potvrdil své úspěchy v disciplíně 50 metrů znak a pro vítězství si doplaval v čase 44,5 sekundy. "Oba dny jsem si neuvěřitelně užil. V bazénu panovala velice přátelská atmosféra," sděloval své dojmy plavec.

Emil Open 2017 Do svého červeného gauče ambasador Jan Kraus usadil a následně vyzpovídal i Arnošta Petráčka. Foto: Galerie Emil Open 2017

Během pěti dnů v Brně sportovalo celkem 445 handicapovaných z celkem šestnácti evropských zemí. "Takový počet sportovců je v historii Evropských her nejvyšší. Máme z toho radost. Dokázali jsme všem zajistit kvalitní péči po ubytovací a dopravní stránce. Tu kladně hodnotily i doprovody účastníků," pochvaloval si Pavel Zbožinek při svém ohlédnutí za Emil Open 2017.

Bohatý doprovodný program

Emil Open se však vyznačoval i řadou dalších nesoutěžních aktivit a doprovodným programem. Hned v úterý se mohli návštěvníci zaposlouchat do koncertu kapely The Tap Tap. Po ní se zábavy ujal český herec a moderátor Jan Kraus, který byl zároveň ambasadorem Emil Open. Do své speciální show k příležitosti her si na červený gauč pozval Šimona Ornesta z The Tap Tap, atletku Kateřinu Novákovou, Arnošta Petráčka a ředitele jednoho z brněnských rádií Jiřího Wienera.

Dalším ambasadorem byl paralympijský vítěz, profesionální handicapovaný cyklista Jiří Ježek. Jeho doprovodná akce TOP SPEED, kde se kromě ambasadora představila dvojice cyklistů David Sojka a Pavel Kelemen, přilákala diváky a umožnila jim vyzkoušet si dvousetmetrovou trať. "Bylo to jedinečné srovnání toho, jak rychle dokáže jet špičkový zdravý profesionál, já jako paralympionik a amatérský sportovec. Potěšilo mě, kolik sem přišlo fandit lidí," neskrýval Jiří Ježek spokojenost se svou účastí na hrách. 

Nevidomí fotbalisté poté vyzvali českou reprezentaci v malém fotbale do 21 let, která si vyzkoušela, jak těžké je orientovat se pouze podle sluchu. V sobotu se již nesportovalo. Handicapovaní se se svými doprovody mohli například podívat do brněnské ZOO nebo si užít plavbu parníkem po brněnské přehradě.

reklama