reklama

Jachtař Daniel Bína ovládl mistrovství Rakouska

Mistrovství Rakouska v závodním jachtingu se zúčastnili celkem čtyři čeští závodníci. Mistrovství Rakouska v závodním jachtingu se zúčastnili celkem čtyři čeští závodníci. autor: Archiv Daniela Bíny
Na Traunsee se uskutečnilo mistrovství Rakouska v závodním jachtingu, jehož se účastnili i čtyři čeští závodníci. Všechny své soupeře předstihl Daniel Bína, kterému se dařilo zejména první den závodu.

Gmunden - Na jezerní hladině pod vápencovou horou Traunstein si český závodník v jachtingu, Daniel Bína, připsal další úspěch. Pět rozjížděk zvládl nejlépe a stal se vítězem mistrovství Rakouska kategorie 2.4 mR. Ta je třídou otevřenou, ve které poměřují síly jak ženy s muži, tak handicapovaní se závodníky bez handicapu. Do Rakouska odcestovali celkem čtyři čeští jachtaři. Účastníků bylo celkově 18, kromě Rakušanů a Čechů startovali i Němci.

Daniel Bína Daniel Bína se blýskl hlavně první den a mistrovství vyhrál. Foto: Archiv Daniela Bíny

Bínovi se první den povedlo téměř všechno

"Na místo konání jsem přijel dva dny před závodem s tím, že si zajezdím na krásném jezeře. Už při krátkých trénincích jsme poznali, že nepůjde o jednoduchý závod," říká českobudějovický rodák Daniel Bína. Soutěžilo se přímo na úpatí téměř 1700 metrů vysoké hory. "Voda se ukázala být nepředvídatelnou a bez pravidel, což pro mě možná bylo nakonec výhodou, protože se v ní nevyznali ani místní," konstatoval vítěz závodu.

O Bínově triumfu rozhodl především první závodní den, na který byly naplánovány tři z pěti rozjížděk. Právě ty se českému jachtaři náramně povedly. V úvodní i druhé skončil první, ve třetí přišel o prvenství až těsně před cílem. "Předstihl mě Petr Čermák, taky Čech, takže to bylo v naprostém pořádku," usmívá se Bína. Právě během prvního dne cítil, že se mu skutečně daří. "Velmi vzácně se stává, že člověku vyjde úplně všechno, co zamýšlí. Mně se to skoro podařilo. Nečekal jsem, že by všechno mohlo jít jako po másle, ale nakonec se ten den opravdu podařil," pochvaluje si.

Poslední dvě rozjížďky již nebyly v Bínově podání tolik suverénní, přesto je taktéž zvládl a v obou z nich si doplul pro druhé místo. V celkovém hodnocení byl součet všech jeho pěti umístění v rozjížďkách nejnižší (nejhorší umístění se nezapočítává). Za dvě prvenství a dvě druhá místa tvořil součet šest. Druhý se umístil domácí Sven Rieger se součtem osm, bronz bral zmíněný Petr Čermák za součet v hodnotě jedenáct. Zbylí dva čeští jachtaři uzavřeli tabulku. Jiří Bartoň skončil sedmnáctý, poslední byla Jitka Burianová. "Byl to moc hezký závod v krásném prostředí pod Alpami ve slabém a stabilním větru. I když na můj vkus mohlo foukat o něco víc," sdílí Bína své dojmy.

V této sezóně ho čeká už jen závod v Belgii

Zanedlouho čeká Bínu jeho poslední závod letošního roku. Startovat bude na mistrovství Belgie.

"V Belgii díky jejímu geografickému postavení závodní nejlepší jachtaři Evropy. Zúčastní se Francouzi, Nizozemci, Britové i Němci. Závod bude tedy oproti Rakousku rozmanitější, ale také složitější," vyhlíží závěr sezóny Bína. Před dvěma lety se v Belgii umístil na druhé příčce, nevidí proto důvod, proč letos nezabojovat o vítězství. Klíčovými závody příštího roku budou pro Bínu mistrovství světa ve Švédsku a mistrovství Evropy, při kterém se na Traunsee vrátí.

50 odstínů Terezy Kmochové. Hvězda sportu neslyšících pózovala nahá v panenské přírodě 50 odstínů Terezy Kmochové. Hvězda sportu neslyšících pózovala nahá v panenské přírodě Prohlédněte zde
reklama